آپدیت جدید و جذاب تلگرام منتشر شد

چرا شبکه های اجتماعی داخلی مورد اقبال کاربران قرار نمی گیرد؟ در حالی که مسئله ارتباطات مردم در شبکههای اجتماعی بسیار بااهمیتتر از ارتباطات تلفن است فکری برای استقلال فضای مجازی کشور نشده است. چون به هر حال دارای آثار سوء است. مهمترین اثر سوء شبکههای اجتماعی خارجی در داخل کشور دسترسی بیگانگان به اطلاعات شهروندان ماست. تاکنون در ایجاد شبکه های اجتماعی بومی کوتاهی شده است. این پیام رسان در حال حاضر بیش از 500 میلیون کاربر در سرتاسر جهان دارد و توسط کمپانی Digital Fortress برای انواع سیستم عامل ها از جمله اندروید و آی او اس توسعه داده شده است.

بعدازاینکه پاول دوروف، مؤسس تلگرام حاضر نشد کلیدهای رمزنگاری را در اختیار این دولت قرار دهد، دولت روس این پیام رسان را مسدود کرد اما مدیر و مؤسس تلگرام باز هم حاضر به همکاری نشد و نسخه جدیدی از تلگرام، نسخه 4.8.6 را تنها برای کاربران روسیه منتشر کرد. نرمافزار تلگرام پلاس، یک پوسته جالب برای تلگرام میباشد که به مراتب دارای قابلیتها و ویژگیهای کاربردی بیشتری نسبت به نسخه اصلی و رسمی خود یعنی تلگرام دارد. در حال حاضر تعداد زیادی کتابهای ضد دین و علیه مقدسات در تلگرام وجود دارد یعنی ما اجازه انتشار آنها را به تلگرام دادهایم و آنها را پاک نمیکند.

در حالی که میبینیم تمام کتابهایی که از سوی نظام جمهوری اسلامی ایران انتشار آنها غیرقانونی اعلام شده و در طول این سی و هفت هشت سال علیه نظام جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور کتابهای زیادی نوشته شده در تلگرام وجود دارد و دانلودشان مجانی است. اینکه مسئولی میداند ما شبکه اجتماعی داخلی داریم و میرود و پیامش را از طریق شبکه فیلترشدهای مثل توییتر منتشر میکند این در درجه اول دهنکجی به قانون و عدم اعتماد به داخل کشور است. در این قسمت سوبانت شما را با برخی از امکانات تلگرام ایکس گرام آشنا میکند. در ابتدا بعد از ورود به برنامه شما می توانید از چند اکانت استفاده کنید.

اما در نسخه های دیگر تلگرام مانند موبوگرام، تلگرام پلاس شما می توانید شماره های همراه خود را از منواصلی برنامه مخفی کنید که در ادامه نحوه مخفی سازی شماره در موبوگرام و تلگرام پلاس را آموزش خواهیم داد. نکته مهم این که لازم نیست نسخه قبلی را از روی سیستم حذف کنید و با نصب نسخه جدید به نوعی کار به روز رسانی انجام می شود و کاربری شما روی سیستم باقی می ماند. البته بایستی بدانید که کار توسعه این نرمافزار نیز توسط Telegram LLC انجام شده و همان API اورجینال بر رویش استفاده میشود و حتی ایمیل دولوپر (توسعه دهنده) اپلیکیشن هم ساپورت خود تلگرام است.

مشکل این است که الآن بستر ارتباطات مردم ما در اختیار بیگانگان است. از نظر امنیتی هم که چون این شبکهها در اختیار نظام نیست معاندین یک موج کاذب علیه همه حاکمیت و باورهای مردم به راه میاندازند چون به هر حال بستر ارتباطات ما در شبکههای اجتماعی خارجی است. چرا مسئولین ما در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند که توسط کارگروه فیلتر شده است؟ شرکت سازنده این برنامه فوق العاده عالی در ورژن جدید امکانات بسیار زیادی برای کاربران خود قرار داده است تا تلگرام اصلی فارسی تمام نیاز های کاربران را برطرف سازد قابلیت های چشم نوازی از قبیل تماس تصویری گروهی ارسال کامنت برای پست ها قابلیت های بیشماری برای ادمین کانال ها و گروه ها و ابزار های کاربردی بیشماری که پایین تر به آنها اشاره خواهیم کرد.

اما همانطور که اشاره شد، تلگرام ایکس یک نسخه بسیار کاربردی تر نسبت به سایر نسخه های مشابه تلگرام است که از محبوبیت خوبی برخوردار بوده و می تواند یک جایگزین مناسب برای نسخه های غیر رسمی تلگرام محسوب شود. اما برخی نسخه های غیر رسمی هم از این نرم افزار منتشر شده است که حتی قابلیت های بیشتر هم دارد. خرمآبادی: اینکه فرمودید برخی از مسئولین ما معتقدند اکثر فعالیتهایی که در شبکههای اجتماعی خارجی انجام میشود فعالیتهای سالم هستند و فعالیتهای مجرمانه قابل مقایسه با فعالیتهای مجاز نیستند، خب طبیعی است که بایستی فعالیتهای قانونی بیشتر از فعالیتهای غیرقانونی باشد، ولی در این کشور زیبنده نیست کسی که به ساحت مقدس ائمه ما اهانت میکند ما اجازه دهیم که آثار این خواننده یا نویسنده در فضای مجازی کشور منتشر شود، این اقدام، اقدام غیرقانونی است.

بنظر شما الان مشکل کار کجاست که قوانین کشور در فضای مجازی اجرا نمی شوند ؟ خب دوستان من سعی کردم همه مسائل مهم درباره مدیریت تلگرام روی چند گوشی یا لپ تاپ رو خدمت تون آموزش بدم امیدوارم که کار تون رو راه بندازه . آنچه که در رسانهها منتشر شد مصوبه شورا نبود پیشنویس مصوبهای بود که شورا باید درباره آن تصمیمگیری میکرد ولی در نشریات اینگونه منعکس شد که چنین تصمیمی گرفته شده ولی تصمیمی گرفته نشد. متاسفانه در جلسات بعد دستور جلسه عوض شد و شورا روی مسائل دیگری متمرکز گردید و این امر لطمه زیادی به کشور زد و بعدها این پیشنویس عوض شد که اگر پیش نویس جدید تصویب شود باز هم مشکلی را حل نخواهد کرد.

شورا یک جلسه به این موضوع اختصاص داد. این اپلیکیشن سال 2015 و با نام قبلی Challegram برنده بهترین تلگرام غیر رسمی به انتخاب پاول دورف موسس تلگرام شده بود. سپس گزینه Settings را انتخاب کنید. همچنین، باید حالت ضبط یعنی افقی (Landscape) یا عمودی (Portrait) بودن آن را هم انتخاب کند. یعنی ما ارز میدهیم که پهنای باند بخریم بعد به مردم میگوییم از پهنای باند خارجی استفاده کنند. یعنی شما در تلگرام کتابخانهای ایجاد کردهاید بعد برخی میگویند که بسیاری از محتویات تلگرام مجرمانه نیست؟ بسیاری در این فضا یعنی در بستری که در اختیار بیگانگان است محتوای مجرمانه تولید میکنند.

آیا دستگاه قضایی هم با مشکلاتی در رسیدگی به شکایات مردم مواجه است ؟ حالا ما با دست خودمان با برقراری ارتباطات مردم در شبکه های خارجی این اطلاعات را در اختیار بیگانگان قرار میدهیم. دست خود را روی یک اموجی نگه دارید تا انیمیشن بزرگتری ارسال شود. تا زمانی که کاربران ایرانی امکان استفاده از این شبکههای باکیفیت خارجی را دارند به شبکههای داخلی بدون کیفیت مراجعه نمیکنند. خب این واقعاً فاجعه است. مهم این است که کاری کنیم که مردم به شبکههای داخلی رجوع کنند. وزارت ارتباطات بزرگترین نقش را میتواند در این رفع اشغال داشته باشد.

البته با استفاده از طلگرام شما به راحتی می توانید با مخاطبین خود تماس صوتی برقرار کنید، همچنین بدون عضو شدن در کانال ها می توانید به جستجو در آن ها بپردازید. از آنجا که با رابط کاربری بهبودیافته ارائه می شود ، می توانید اطمینان داشته باشید که استفاده از آن اوقات راحتی خواهید داشت. پس قبلش آیدی خود را عوض کنید تا برای ثبت مجددش مشکلی نداشته باشید. اگر می خواهید این برنامه را در رایانه خود داشته باشید ، تنها آنچه شما باید داشته باشید شبیه ساز Android است.

اطلاعات یک کشور در اختیار تکتک شهروندانش است. کشور در حال حاضر سه اپراتور داخلی تلفن همراه ایجاد شده و درمخابرات استقلال نسبی وجود دارد. خرمآبادی: در حال حاضر فضای مجازی کشور توسط بیگانگان اشغال شده همچنانکه در زمان جنگ تحمیلی دشمن در قسمتی از خاک کشور مستقر شده بود و قوانین جمهوری اسلامی در مناطق اشغالی اجرا نمیشد اکنون نیز قوانین کشور در فضای مجازی اشغال شده اجرا نمی شوند.

خرمآبادی: تا جایی که من اطلاع دارم شورای عالی فضای مجازی چنین مصوبهای نداشته. دبیر شورای عالی فضای مجازی معتقد است در چند ماه گذشته فعالیت کاربران در شبکه های اجتماعی مشابه تلگرام بیشتر در فضای کانالها و گروه های خبری است و از میزان محتوای مجرمانه آن کاسته شده است، نظر شما در این مورد چیست؟ بیش از دو سه سال است که به وزارت ارتباطات میگوییم این وضعیت کشور را تغییر دهد. اما برخی از نهادها میگویند چون مردم مثلا از اینستاگرام استفاده میکنند ما در آنجا به برخی از شبهات معاندین پاسخ میدهیم که خب این منطقی است.

خرمآبادی: این قضیه دارای دو جنبه است. یک بند آن این بود که به شبکههای اجتماعی خارجی فرصتی داده شود که از قوانین جمهوری اسلامی ایران تبعیت کنند و یک از شرایط آن انتقال سرورها به داخل کشور بود. اگر این محتوای مجرمانه در شبکه اجتماعی خارجی باشد قابلیت فیلتر کردن جزئی ندارد مگر اینکه کل شبکه بسته شود. این برنامه فوق العاده توسط استودیو Filtershekanha منتشر شده و هزاران کاربر فعال گوگل پلی ان را دریافت کرده اند ! ما سایتی تحت عنوان گزارشهای مردمی داریم و در روز تقریبا نزدیک به هزار گزارش مردمی دریافت میکنیم.

شما می توانید با استفاده از قابلیت ضد فیلتر این اپلیکیشن به راحتی پس از بازگشایی نرم افزار به به روز رسانی اطلاعات پرداخته و پیام های جدید را دریافت کنید. و آنها با Data Mining همه اطلاعات به راحتی جمع و تجزیه و تحلیل می کنند و این اطلاعات ارزشمند به دشمنان فروخته میشود. خرمآبادی: خود مردم که در این فضا فعالیت میکنند گاهی اوقات با افرادی مواجه میشوند که برایشان مزاحمت ایجاد میکنند. ما الآن در دستگاه قضایی شکایتهای بسیار زیادی داریم.

کاربران زیادی از تلگرام های غیر رسمی استفاده می کنند که این مورد مشکلات خاص خود را دارد چرا که هیچ کس نمیتواند امنیت تلگرام های غیر رسمی را تایید کند. روزانه تعداد زیادی از مردم مصادیق مجرمانه را به ما گزارش میکنند. این نوع رفتار از سوی مسئولین باعث میشود که عملکرد کارگروه تعیین مصادیق آثار چندان مطلوبی نداشته بتشد. نمونه: اینکه شرکت دانشبنیان راهکار سرزمین هوشمند، بهصورت رسمی این روزها میاد لیست پروکسی برای تلگرام بین مردم پخش میکنه و این کار چه سود و کارکردی براشون داره رو فکر نکنم لازم باشه بهش بپردازیم. اگر هم سایت یا سایر پایگاههای اطلاعرسانی باشد که بازهم با فیلترشکن در اختیار کابران قرار میگیرند و در واقع کار بیهودهای است.

دیدگاهتان را بنویسید