اسیدوز در گاوهای شیری

گاوآهن ایرانی معمولاًشیارهایی به عمق ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر در خاک ایجاد می کند . گاوآهن سوکی(برگردان دار) خاک را بطورکامل زیر و رو کرده، خاک سطحی را به زیر و خاک عمقی را به سطح می آورد. این فرصت ها شامل کاهش ضایعات در سیلو به وسیله مدیریت رَخ سیلو تا سنجش مکرر و صحیح (حداقل هفته ای یک بار) ماده خشک سیلو برای تضمین تحویل یکنواخت تر خوراک به گاوها می باشد. اتصال جفت با رحم در ماههای آخر آبستنی سست تر گردیده و این عمل در ۵ روز قبل از زایمان با ترشح هورمون استروژن انجام می گیرد.

احتمالاً پزشکتان برای باز نگه داشتن مسیر تنفسی کودک داروهای استروئیدی تجویز می کند، تا تنفس کودک در طول دوره درمان راحت تر شده و به خاطر تنفس سخت، شب ها در هنگام خواب اذیت نشود. 3. برای پیشگیری از سرما بخش باز جایگاه را با برزنت می پوشانند. هرچند من برای ۲۲ بهمن آنجا نرفتم و این مصاحبه فقط نشان دادن ظرفیت های شهرستان ری و درد و دل تولیدکنندگان بود اما در کل حرف درستی بود و من پاسخی نداشتم. یک روش برای نشان دادن خوراک دادن محدود استفاده از یک سیستم مدون برای امتیاز دهی آخور خوراک موجود در گله شماست.

پس از زایش تولید شیر به سرعت افزایش می یابد و در 6 تا 8 هفته به بیشترین مقدار می رسد اما مصرف غذا نسبت به نیازهای تولیدافزایش نمی یابد به گونه ای که بیشترین مقدار مصرف ماده ی خشک 12 تا 15 هفته پس از زایش خواهد بود از این رو بیشترین ماده گاو های شیرده برای 8 تا 10 هفته در حالت تعادل منفی انرژی خواهند بود . هرکاری که ما برای محدود کردن ماده خشک مصرفی انجام دهیم، تولید شیر گران را می کند.

جنین بعد از ۱۰ روزگی شروع به ترشح این ماده نموده و با افزایش رشد میزان تولید آن نیز افزایش می یابد. عفونت و بیماری اندامهای بدن، این عوامل موجب آلودگی دستگاه تولید مثلی شده و با تولید تب بالا موجب سقط جنین می گردد از طرفی عارضه جفت ماندگی احتمال عفونت دستگاه تولید مثل را افزایش می دهد. عدم انقباض یا سستی رحم یا هر عاملی که باعث توقف یا ضعف ماهیچه های منقبض کننده رحم شود (مانند تب شیر) موجب بروز اختلال در دفع جفت توسط رحم می گردد.

یکی از بیماری های مشترک بین انسان و دام، که فوق العاده عفونی و قابل انتقال است بیماری هزار چهره بروسلوز یا تب مالت بوده که گروه بسیار زیادی از پستانداران اهلی و وحشی را مبتلا می سازد. دام های مبتلا به بروسلوز، معمولا در اولین دوره آبستنی دچار سقط جنین می شود که در هنگام بچه اندازی دام ها و تا مدت ها بعد از آن با دفع ترشحات شدیدا آلوده رحمی، باعث می شود محیط اطراف، مزارع و مراتع به شدت آلوده شوند که این عمل زمینه مساعدی برای آلودگی سایر حیوانات و انسان ایجاد می کند.

دفع باکتری عامل بیماری از طریق شیر حیوانات مبتلا و ترشحات رحمی و جنین سقط شده مخاطرات فراوانی را برای سایر دامها و همچنین انسان در بر دارد. در گله هایی که واکسینه نشده اند سقط جنین در دام و شیوع سقط در گله مهمترین علامت بروز بیماری می باشد. هر حیوان را جداگانه علامت گذاری کنید : اگر تعداد حیواناتی که دارید زیاد هستند باید آنها را علامت گذاری کنید تا از آنها جداگانه اطلاعات داشته باشید. با این وجود، امروزه این پرنده را تنها برای مقاصد تزیینی پرورش میدهند که در گذشته برای اهداف اقتصادی بوده است.از دیگر ویژگی های این گونه می توان به جثه بزرگ آن ، نوک نسبتا کوتاه و قدرتمند آن و پوشش وسیع پر بر روی پای آنها اشاره کرد.آنها به درستی به عنوان یکی از بزرگ ترین نژادهای مرغ شناخته شده اند که اغلب به خاطر جثه بزرگ به نام های شاه مرغان و امپراطور شهرت یافته اند امپراطور ها بسیار با وقار ، مطیع و آرام هستند.

در این میان نژادی وجود دارد که با داشتن خصوصیتی منحصر بفرد و عالی شناخته می شود و آن نیز خاصیت چند قلوزایی می باشد. نژادی که با نام علمی Ovis aries شناخته می شود و دارای ژنتیک خاص در زمینه بره زایی و افزایش وزن می باشد. شیر گاومیش به دلیل داشتن مقدار زیاد ویتامین D باعث تولید هورمونی به نام سروتونین می شود که باعث بهبود خلق و خو و درمان افسردگی می شود.

اگر علایم بسیار شدید یا غیر طبیعی باشند، عکسبرداری و یا سایر روش های آزمایشگاهی به منظور بررسی وجود سایر بیماری های ریه یا حلق نیز درخواست خواهد شد. برای جیره هائی که در آن گراس ها یا لگوم ها، علوفه غالب می باشند، اسید آمینه هیستیدین، اولین اسید آمینه محدود کننده است. اسیدهای چرب ضروری در داخل سلول می توانند بر رونویسی ژنهای کد کننده پروتئینهای ضروری برای آبستنی موثر باشند . در بعضی حیوانات اسیدهای چرب غیر اشباع ( PUFA ) نقش مهمی در بسیاری از فرآیندهای تولید مثلی از جمله تخمک گذاری , لقاح و زایمان دارند .

گوسفندان در نژاد های مختلفی وجود دارند و هر نژادی دارای خصوصیاتی است که سبب تمایز آن با سایر گونه ها می شود. استاپلس و همکاران ( ۱۹۹۸ ) گزارش کردند که از مجموع ۲۰ مقاله در مورد موضوع بهبود عملکرد باروری گاوهای شیری با افزودن چربی به جیره غذایی , حدود ۱۱ مقاله بر مثبت بودن نتایج متفق الرای بودند .مکانیزم عمل بهبود عملکرد تولید مثل گاوهای شیری توسط افزودن چربی به جیره های غذایی بطور صریح مشخص نشده است .اما فرضیه های مختلفی وجود دارد .

طی تحقیقی گزارش شده است که در صورت تغذیه جیره های غنی از PUFA ازخانواده امگا ۳ قبل از زایش به ترتیب درگوسفند وگاو , موجب تاخیر زمان زایش ( Nibashaka Baguma و همکاران ۱۹۹۹ ) و افزایش وقوع جفت ماندگی شد( Barnouin & chassaqne ۱۹۹۱ ). ولی افزایش اسیدهای چرب غیر اشباع امگا ۳ در جیره غذایی بعد از زایش, میزان آبستنی گاوها را بهبود بخشید ( Armstong و همکاران ۱۹۹۰ ) .

زمان مناسب ارزیابی آخور یک ساعت پیش از خوراک دهی بعدی است. جفت ماندگی به حالتی اطلاق می شود که جفت ۱۲ ساعت بعد از زایمان خارج نشود. در گاوهای سالم و نرمال جفت طی یک ساعت یا اندکی بیشتر بعد زایمان از رحم خارج می شود. مشکل جفت ماندگی بیشتر در تلیسه ها در شکم اول و گاوهای مسن معمول می باشد. به این صورت که بیشتر طول مدت روز در حال پرسه زنی میباشند. دو قلوزایی در گاومیش خیلی کم دیده می شود و صفت مطلوبی به حساب نمی آید چرا که علاوه بر کمتر بودن وزن گوساله از حالت طبیعی باعث کوتاه شدن طول دوران آبستنی در حدود 20 روز می شود که از لحاظ تولید شیر برای دامدار حائز اهمیت است.

کنه های حامل بیماری مشکلی اساسی برای دام است. مکمل سازی جیره غذایی با اسید های چرب دارای چند باند دوگانه( Poly unsaturated fatty acids ) طی دوره بعد از زایش موجب بهبود باروری گاوهای شیری می شود اما در این زمینه تحقیقات زیادی لازم است . اسید های چرب لینولئیک , لینولنیک و دکو هگزانوئیدها به ترتیب در دانه های روغنی , علوفه ها و اغلب در دانه کتان , روغن ماهی یافت می شوند . روغن دانه کتان نیز بدلیل داشتن اسید لینو لنیک بالا موجب سرکوب ترشح PGF۲از رحم شده و میزان باروری را در حیوانات تغذیه شده با دانه کتان افزایش می دهد .

تغذیه جیره های حاوی اسید لینولئیک بالا طی دوره خشکی ( ِDry period ) موجب افزایش وقوع جفت ماندگی می شود . متوسط تولید شیر گاوهای سمینتال در دوره 305 روزه، 6000 کیلوگرم است که متوسط تولید چربی شیر آن­ها 4.1 درصد و متوسط تولید پروتئین شیر آن­ها 3.4 درصد است. طی یک دوره فحلی چنانچه تلقیحی صورت نگرفته باشد معمولا” فعالیت جسم زرد تا ۱۶ روز ادامه می یابد.از طرف دیگر ۱۲ روز بعد از فحلی , نوسانات ضعیف ترشح PGF۲ از رحم در هر دو گاو ـآبستن و یا غیر آبستن آغاز می شود.افزایش سنتز PGF۲ موجب کاهش فعالیت جسم زرد می شود . ولی جنین در حال رشد با ارسال سیگنالهایی با عنوان انترفرون تاو ( Interferon – tau ) سنتز PGF۲ را کاهش می دهد . انترفرون تااو اخیرا” بعنوان سیگنالهای اولیه جنین جهت تشخیص آبستنی بشمار می رود.

گویند، هر یک طرف آن را به گردن یکی از آنها بسته که جفت شوند، چوب دنباله و عقب خیش را با بند چرمی به و.سط تخته چوب بسته ، که اگر از وسط اندکی تجاوز نماید به گاو آن طرف صدمه کلی نرسد. اما خوشبختانه می توان به کمک علم تغذیه دام تاحدودی این نقص را جبران نمود. اما این نژاد در مقایسه با دام رومانف دارای ویژگی های کمتری می باشد. اما سنت فرمین کیست و چرا مراسم به این نام معروف شده است؟ آگاو (Agave) از کلمه یونانی Agavos به معنی تحسین آمیز مشتق شده است و علت انتخاب این نام برای این گونه شاید این باشد که گیاه بزرگ و تحسین برانگیزی است و وقتی به گل می نشیند واقعاٌ زیبا و دیدنی می شود ، بطور کلی باغبانها در ایران به این گیاه آگاو می نامند.

این روش برای گله هایی که یک یا بیش از یک بار خوراک در روز می دهند کار می کند. و این مدیریت گله را برای داشتن دو زایمان در سال امکان پذیرتر می کند. گفتم الان یک کسی است در اداره غله و نان در تهران من همیشه میگویم محرمانه باو گفتند تو عملی بکن که سهمیهای که خباز میگیرد از اداره سیلو روز بروز بیاید برای اینکه موجودی عملی میشود و رسیده بود بروزی ۹۰ تن گفتم آقا آنهائی که آمدهاند آزاد پزی میکنند الان گندم در بازار آزاد ۱۳۵ تومان است و دولت میدهد ۹۲ تومان. شوشتری ـ اگر آقا اجازه بفرمائید (اشاره بآقای آشتیانیزاده) بازهم حاضرم ولی بعد از بنده بشما میرسد وفرمایشاتتان را خواهید فرمود(خنده نمایندگان) اجازه بفرمائید مطالب من مطبوع طبع شما واقع میشود.

دیدگاهتان را بنویسید