افغانستان – ویکی شیعه

رودخانه نیل با ۶٫۶۵۰ کیلومتر طول، طولانیترین رود جهان بهشمار میرود. مساحت حوضه آبریز آنها در مجموع 197760 کیلومتر مربع یعنی تقریباً 12% مساحت ایران است. رودخانه ولگا در غرب روسیه قرار دارد و ۳٬۶۹۲ کیلومتر امتداد داشته و پرآبترین رود در بخش اروپا است. گودی این دریا در بخش شمالی، 10 تا 12 متر، در بخش میانی تا 770 متر و بیشترین عمق آن نیز 1025 متر است که عمدتاً در نواحی جنوبی آن قرار گرفته است. 1. بخش شمالی کم عمق ترین بخش بوده و حدود 25 درصد از سطح دریا را شامل میشود و میانگین عمق آن حدود 10 متر و حداکثر 20 متر میباشد.

ژرفاي درياي مازندران در حوضه ي شمالي بسيار كم است به طوري كه بخش وسيعي از شمال درياي مازندران به قدري كم عمق است كه فقط كرجي هاي خيلي كوچك مي توانند در آن رفت و آمد داشته باشند. البته سال گذشته را به جرأت می توان یکی از سخت ترین سال ها برای پیشبرد اهداف برنامه های اجرایی در کل کشور دانست که این امر قاعدتاً مبتلا به فعالیت های شهرداری کلانشهرها هم بوده است.

این امر به جلوگیری از مشکل استفاده غیرمنطقی و توزیع منابع استراتژیک و همچنین منازعات مرتبط با آنها کمک خواهد کرد. در این فصل غالباً دریا طوفانی است و جهت بادها و همچنین دمای هوا به طور دائم در حال تغییر است. ارس از دو شاخه مجزا یکی در ارمنستان و دیگری در ترکیه و سلسله جبال آرارات(آغری) تغذیه می شود که در محل زنگنه واقع در منتهی الیه شمال باختری ایران به هم می رسند. ۳. دو ورقه در کنار هم می لغزند. سفارش داده، کنار دریاچه میل کنید و از منظره لذت ببرید.

منبع عکس: همشهری آنلاین، عکاس نامشخصدر اطراف دریاچه ارواح نوشهر جاذبههای طبیعی برجستهای وجود دارند که در سفر به مازندران میتوانید در کنار بازدید از این دریاچه از آنها نیز دیدن کنید. در اطراف دریاچه بزنگان مشهد فضاهای طبیعی بسیار زیبا و مناسبی جهت اطراق ماهیگیران و مسافرانی که به این منطقه می آیند وجود دارد. سازمان حفاظت محیط زیست در جهت حفظ و بهرهوری معقول از این پدیده طبیعی و نگهداری اصالت و تعادل اکولوژیکی آن، برنامههایی طی یک سال گذشته اجرا کرد که موجب بهبود وضعیت این اثر ملی طبیعی شد. تنوع زیستی ماهیان دریای خزر به دلیل گذشته زمین شناختی پیچیده این دریا، بالا و پایین رفتن قابل ملاحظه سطح آن، غیر نمکی و نمکی بودن و خصوصیات ویژه برخی از قسمت ها به لحاظ خصوصیات آب و ترکیبات شیمیایی آن است.

در شرایط پایین بودن سطح آب، کشتی ها اغلب قادر به حرکت نیستند مگر در مدخل و قسمت های نزدیک به آن که با کشتی های ماسه کش، گود شده­اند. صيد ماهي براي روستايياني كه در مجاورت دريا و در كنار رودها به سر مي برند، فرصت خوبي است، آن ها از اوايل پاييز مي توانند ماهي ها را صيد كنند و اين كار را تا اوايل بهار ادامه مي دهند. در سفر تکوین، ابراهیم لوط را مخاطب قرار میدهد و میگوید: «نباید میان من و تو و بین پیروان من و پیروان تو مخاصمه در کار باشد، زیرا ما برادریم.

اینها تا چه حد میتوانند در بررسی تاریخ معماری به ما کمک کنند؟ وی در ادامه به نقش نیروگاه سیکل ترکیبی برق کازرون در این فرآیند اشاره کرد و گفت: بنده معتقدم نیروگاه سیکل ترکیبی از نظر موقعیت مکانی و آمایش سرزمین در جای مناسبی ساخته نشده است ولی سهم برداشت نیروگاه از آب حوزه تالاب پریشان بسیار ناچیز و کم بوده و نیروگاه برق در خشک شدن تالاب نقشی نداشته است. ولی حتا تصوّر نمی­کردم که بتونم از فنّاوری هم استفاده کنم. به حضرتش عرضه دار حافظ (سالک ) نصیحت بزرگان و انسانهای کامل را عین قول رباب (حضرت معشوق) خوانده ولی بجای وصل با غم هجران تنبیه میشود و همین پند برای حافظ کافیست .

↑ برای اطلاعات بیشتر در مورد رود جیحون رجوع کن به: مقدسی، أحسن التقاسیم، ۱۴۱۱ق، ص۲۸۴. برای آشنایی بیشتر با این آبنمای زیبا و فوارههای رقصان آن و همچنین کسب اطلاعات لازم برای بازدید از این جاذبه تماشایی، در این مطلب همراه ما باشید. در چه قاره آن است، ما در حال حاضر یافت. تاس ماهی روس یا چالباش در زمره گونههایی است که در تمام نقاط دریای خزر یافت میشود و خاویار آن را نیز به اصطلاح طلایی مینامند که از رتبه سوم ارزش بر خوردار است و در فاصله ۱۲ تا ۱۶ سالگی به سن تخم دهی میرسد و بالغ میشود.

انواع مختلفی از کبابهای معمولی را میتوان در منوی رستوران یافت اما برخی از آنها مانند کاشارلی سارما بیتی که از گوشت و پنیر در سس گوجه تهیه میشود، غیرمعمول هستند. مشخصات کلیه رودهایی که از ایران یا حوالی مرزهای آن سرچشمه می گیرند (مانند اترک و ارس) و به دریای خزر می ریزند عبارتند از: – طول بیشتر آنهایی که از سلسله کوه های البرز سرچشمه می گیرند کوتاه و آب آنها اغلب آنقدر کم است که حتی در مواقع طغیان هم قابل عبور هستند.

ورقه ها اقیانوسی نسبت به ورقه های قاره ای سنگین تر میباشند و به زیر ورقه های قاره ای کشیده میشوند و باعث ایجاد گودال اقیانوسس، کوه های آتش فشان و زلزله میشوند. هیچ کدام از ورقه ها زیر دیگری فرو نمی رود چون جرم هر دو مساوی است بر اثر چنین برخوردی کوه و زلزله شدید ایجاد میشود. هزینهی قایق برای هر نفر ۱۵ لیر است و تا ساعت ۶ عصر بهطور ساعتی سمت خشکی حرکت میکنند. به همین دلیل هر ساله چندین سانتیمتر بر وسعت اقیانوسها افزوده میشود.

رفتن به قاهره نیز به دلیل دوری شدنی نبود. حال به خودشان مربوط است که چه می خواهند بکنند”. ایران که در ساحل جنوبی خزر واقع شده است دو خلیج مهم دارد که عبارتند از: خلیج گرگان و خلیج انزلی که در این خلیج ها تالاب های میانکاله و انزلی واقع شدهاند. از این رو نام برخی از آنها ذکر می شود: – رود اترک – رود گرگان – رود قره سو (سیاه آب) – رودهای دیگر ناحیه گرگان: رودهای فندرسک، ول افرا، سرمحله، کال افرا، نوکنده، سرتاق، جفا کنده، باغو (این رود بالنسبه بزرگ است)، الوند کیا، دنگلان، کرد محله، لورا، هشت یکه، پخه، مزنک، لیوان، جرکلباد، خورشید کلا، سراج محله، کلا کیله، شاه کیله، ملا کیله، کاظم کیله، قره تپه کز، بخار کلا، کپور، جرون جه، بهرام علی کیله، سود گنجه، چهار امام، کفترخان، قرق و تقی آباد.

بعضی از آنها در نتیجه عبور از زمین های شور و تلخ، املاح بیشتری به خود جذب کرده و به هنگام ریختن به دریا در فصل کم آبی شور هستند، مانند گرگان رود و رود قره سو. اما در سال هایی که سطح آب دریا بالا است (مانند چند سال اخیر) این مسائل کمتر پیش میآید. 3 – منابع برف و باران در زمین به چند بخش تقسیم می شوند؟ بادهای دریای خزر به پنج گروه اصلی تقسیم می گردد: 1. بادهای شمال غربی که معمولاً سرعت یکنواخت دارند و بر تمام سطح دریا می وزند و از شمال غربی به جنوب شرقی تا حدود شبه جزیره آبشوران را تحت تأثیر قرار می دهند.

محيط زيست درياي خزر دریای خزر به لحاظ تأثیر آب و هوای مناطق هم جوار و با برخورداری از جزایر، تالاب ها، خلیج ها و مصب رودخانههای مختلف و زیست گاهی منحصر به فرد، اهمیت بوم شناختی (اکولوژیک) به سزایی دارد. سرعت شدیدترین بادهای این گروه 16 تا 20 متر در ثانیه است که گاهی سیکلون ها یا گردبادهای خفیفی هم ایجاد می کنند. ۱. دو ورقه از هم دور میشوند. از قامتی معادل یک و نیم متر تا بیش از چهار متر بر خوردار است، رکورد صید آن در ایران ۶۲۰ کیلوگرم بودهاست. از طولی معادل ۱ تا ۲ متر بر خوردار است و وزنی معادل ۶۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم.

دیدگاهتان را بنویسید