بیماری خروسک چه نوع بیماری است و علائم و درمانش چگونه است؟

همچنین از سبوس گندم و سبوس برنج نیز درمخلوط کنسانتره استفاده می شود اما باید توجه داشت که ارزش غذایی انواع سبوس بسیار کمتر از کنسانتره بوده و دامداران نباید سبوس را جایگزین کنسانتره نمایند به طور متوسط به ازای هر ۵/۲ لیتر شیر تولیدی ۱ کیلو گرم کنسانتره جهت تغذیه دام در نظر گرفته می شو د ( بدون درنظر گرفتن کنسانتره مورد نیاز جهت نگهداری ، رشد گوساله و افزایش وزن روزانه گاو شیری). به صورت کلی قیمتدهی برای انواع گوسفندان که با هدف کشتار خریداری میشوند، براساس مقدار وزن آنها صورت میگیرد. دراین مرحله روند کاهش تولید شیر ادامه دارد لذا تنها درصورتی می توان خوراک مصرفی دام را کاهش داد که گاو شیری کاهش وزن خود در مرحله اول راجبران کرده باشد، زیرا جبران وزن از دست رفته دام دردوره خشکی با مصرف خوراک بیشتری همراه بوده همچنین دراثر مصرف کنسانتره شرایط مناسب جهت استراحت و بهبود شکمبه دردوره خشکی از دام سلب می گردد.

جنین قبل از لانه گزینی در معرض استرس گرمایی مادری قرار دارد، اما با ادامه روند تکامل، این حساسیت کاهش پیدا می­کند. از سوی دیگر گرمای زیاد و تنش حرارتی بر کیفیت تخمکها و جسم زرد اثر گذاشته و نهایتاً با ایجاد اختلال در تولید پروژسترون آبستنی را به مخاطره می اندازد در گاوهای نر نیز تنشهای حرارتی بر روند تولید اسپرم اثر منفی می گذارد و کیفیت اسپرمهای تولیدی کاهش می یابد . همانطور که می دانید تمام گله ها به ناچار در ماههای تابستان نیز تلقیح دارند ولی اگر روشهای مدیریتی مناسب اعمال شود احتمال درصد آبستنی بالا میرود .تشخیص فحلی در تابستان از اهمیت ویژه ای برخوردار است .استفاده از روشهای همزمانی فحلی نیز یکی از بهترین راههای کمکی در تابستان است بوسیله تحریک گاوها به فحل شدن شما از مدت زمان کوتاه موجود حداکثر استفاده را برای فحل یابی خواهید برد و از آنجا که همزمان چندین گاو فحل می شوند ایستا فحلی به چشم می آید .

اگر تب او به هیچ عنوان پایین نمیآید. خروس در حال تقلا وفرار بود که تیغه های جابجاشده در پنچه های خروس در ران افسر پولیس فرو رفت و درچشم بهم زدن شریان او را برید. همچنین، روزی حضرت داود در محل قضاوت نشسته بود که پیرمردی به نزد او آمد. بطور کلی خوراک دام به دو بخش اصلی یعنی علوفه و کنسانتره تقسیم می شود که ابتدا به معرفی خوراک علوفه ای و سپس به معرفی خوراک آماده (کنسانتره) می پردازیم.

برای بررسی این صفت، درمحل اتصال پستان به بدن وبرگشتگی موهای دو طرف پستان، فاصله دو طرف پاهای آن را اندازه گیری می کنند. نتایج موفقیت آمیز بدست آمده در دهه های اخیر نتیجه به کار گیری مستمر برنامه های اصلاح نژاد گاو سمینتال می باشد که اثرات مثبت و موفق آن در جمعیت بزرگ گاو سمینتال دیده می شود. پس از مصرف توسط دام به توده خمیر چسبناک تبدیل شده و به دیواره شکمبه و روده ها می چسبد و دام را دچار ناراحتی های گوارشی می نماید علاوه بر این اکثر نان خشک های مورد استفاده دردامداری ها آلوده به کپک ،میکروب و سایر اجسام خارجی می باشد که باعث مسمومیت ، سقط جنین و ابتلا دام به برخی بیماریهاو درنهایت افزایش هزینه های درمانی میشود.

چهار مثال عمده آنها خشت مولاس ویوریا ؛مواد تکمیل کننده فاسفورس؛نمک های منرالی از عناصر Trace و ویتامین های که در شحم منحل است از قبیل A;D;E خشت های دارای مولاس ویویا در زمستان برای گاو های حامله وبه تولید شیر در گاوهای شیری بسیار ضروری می باشد .یوریا در خشت مولاس نایتروجن تولید میکند و رومن به این قادر است که نایتروجن با کاربوهایدریت که از کاه تولید میشود یکجا کند وپروتین را تولید کند واین ارزش غذایی کاه را به مصرف کم زیاد میسازد ونتیجه تش ازدیاد در تولید شیر میلاشد.این بسیار کمک دهنده خواهد بود وقتیکه رشقه ودیگر علوفه که مقدار زیاد پروتین دارد موجود نباشد.گاو های محلی ممکن از 250-500 گرام روزانه مصرف کند .پس خشت 5کیلوممکن برای 10-12 روز واین ارتباط به وزن وچود حیوان داشته میباشد؛به یاد داشته باشید که این خشت ها تکمیل کننده های بخوراکه میباشد نه منبعع اولی خوراک ؛وآنها به همرای علوفه جات داده شود واگر به تنهایی وبه مقدار زیاد حیوان آنرا مصرف کند در انصورت گاو از اثر تسمم یوریا میمیرد وهمچنان به گوساله ها که عمر شان از ۶ ماه کم است خورانده نشود.خشت های نمکی منرالی ویا پودر شان منرال های مهم مثل آیودین؛مس؛کوبالت و دیگر که به نمو و وظایف نورمال ضروری می باشد و وقتیکه خاک فاقد منرال ها باشد بدین وسیله گیله ها همچنان فاقد منرال ها میباشد.فقدان کولالت و مس کم خونی را به میان می آورد (مثل کم خونی که از اثر پرازیت ها معده وامعاُ بوجود می آید )وکمبود ایودین جاور را ویا تولد پیش از وقت چوچه ویا گوساله مرده را بوجود میآورد ؛حشت ها ویا پودر استعمال شده میندواند بطور اوسط گاو های معلی تا ۳۰ ملی گرام نمک منرالی روزانه مصرف کرده می تواند پس مصرف سالانه آنها ۱۰ کیلو گرام میباشد.

چرا که قیمت های اعلامی در این زمینه ها بیشتر جو روانی دارد و از واقعیت به دور است. به طور مثال غلظت انرژی خالص شیردهی (NEl) از ۲۳/۱ مگاکالری در هر کیلوگرم ماده خشک جیره در سال ۱۹۸۰ به بیش از ۶۵/۱ مگاکالری در هر کیلوگرم ماده خشک جیره در سال ۲۰۱۹ رسیده است. ریز مغذی ها نقش مهمی در زنجیره غذایی گاو شیری دارند اگرچه مصرف آنها در مقایسه با سایر مواد غذایی کم تر است اما فواید بسیار مهمی در افزایش میزان تولید محصولات دامی در گاو های شیری البته به صورت طولانی مدت بر عهده خواهند داشت به این صورت که شما نمی توانید سریعا پاسخ مثبتی در اثر مصرف ریز مغذی ها در جیره غذایی گاو های شیری خود بگیرید .

مواد معدنی و ویتامینی : کمبود برخی مواد معدنی و ویتامینی در جیره غذایی دام باعث کاهش تولید، کاهش رشد، عدم آبستنی ، سقط جنین و کوری دردام می گردد. این مرحله جهت عادت دهی گاو شیری به حداکثر مصرف کنسانتره پس از زایش درنظر گرفته می شود تا پس از زایمان شاهد حداکثر مصرف خوراک ، حداکثر تولید شیر، حداقل کاهش وزن و عدم ابتلاء دام به بیماری های تغذیه ای پس از زایمان باشیم.باید مصرف نمک و مواد معدنی درجیره غذایی گاو شیری را در این مرحله بسیار محدود نمود. در هفته ۴ تری اسیل گلیسرول کبد به طور عددی برای گاو های تغذیه شده با گلوکوژنیک پایین تر بود.

این گاوها به دلیل اینکه حداقل 10 برابر گاوهای بومی شیر میدهند برای پرورشدهندگان جذابیت بیشتری دارد و آن طور که برآورد میشود هزینه سالانه نگهداری و پرورش هر راس از این گاو سالانه بیش از هفت میلیون تومان میشود. پژوهشها نشان داده اند که گرمای زیاد بر فعالیتهای جنسی گاو نر اثر منفی می گذارد بنابراین با توجه به مطلب فوق بهتر است تا حد امکان اکثر گاوها را قبل از شروع فصل گرما و در بهار آبستن نمود . میزان انرژی ذرت سیلو شده بالا و پروتئین آن کم می باشد از اینرو مصرف آن همراه با یک منبع پروتئینی (یونجه) بسیار مناسب است .زمان مناسب برداشت ذرت جهت فرایند سیلو زمانی است که دانه ها حالت خمیری داشته به طوری که با فشار ناخن شیرابه سفید رنگ غلیظی از دانه ذرت خارج شود.

یکی از منابع غذایی با قابلیت هضم بالا برای دام ذرت سیلو شده است که دام آن را با میل و اشتها فراوان مصرف مینماید و درزمستان یکی از بهترین خوراک ها برای گاوهای شیری ، پرواری و گوسفندان می باشد.میزانانرژی ذرت سیلو شده بالا و پروتئین آن کم می باشد از اینرو مصرف آن همراه با یک منبع پروتئینی (یونجه) بسیار مناسب است .زمان مناسب برداشت ذرت جهت فرایند سیلو زمانی است که دانه ها حالت خمیری داشته به طوری که با فشار ناخن شیرابه سفید رنگ غلیظی از دانه ذرت خارج شود. تغذیه با ذرت سیلو شده باید پس از شیردوشی انجام شود تا بوی مواد سیلو شده وارد شیر نشود همچنین از تغذیه ذرت سیلو شده درگوساله های زیر ۶ ماه خودداری گردد.

یکی ازمهمترین عوامل مؤثر درسوددهی گله های گاو شیری تغذیه مناسب و صحیح است ، زیرا بیش از نیمی (۶۰ تا ۷۰ درصد ) ازمخارج روزمره هر دامداری صرف هزینه های تغذیه ای شده و از طرفی یکی از مهمترین عواملی که می تواند بر روی مقدار و ترکیبات شیر تاثیر گذار باشد تغذیه است. یکی ازمهمترین عوامل مؤثر درسوددهی گله های گاو شیری تغذیه مناسب و صحیح است ، زیرا بیش از نیمی (۶۰ تا ۷۰ درصد ) ازمخارج روزمره هر دامداری صرف هزینه های تغذیه ای شده و از طرفی یکی از مهمترین عواملی که میتواند بر روی مقدار و ترکیبات شیر تاثیر گذار باشد تغذیه است.

بنابراین باتوجه به اشتهای کم گاو شیری دراین مرحله، دام باید با کنسانتره و علوفه ای با کیفیت بالا تغذیه شود زیرا زمانی که کیفیت خوراک مصرفی دام بالا باشد دام اشتهای بیشتری جهت مصرف خوراک دارد لذا از تغذیه گاو شیری با مواد غذایی کم ارزش مانند کاه خودداری شود .لازم به یاد آوری است برای داشتن یک گوساله درهر سال گاو شیری باید حداکثر ۶۵ تا۷۰ روز پس از زایش آبستن شده باشد .

در صورتی که پارتنولید را از بابونه گاوی جدا کنیم، یک آنتیاکسیدان نیرومندتر از ویتامین سی به دست خواهد آمد. جرسی ها نسبت به تمامی نژادهای دیگرزودتر بالغ می شوند و سریعتر به اوج تولید شیر می رسند. از آنجایی که استفاده از یک نوع ماده غذایی به تنهایی نمی تواند تمامی احتیاجات دام را برطرف کند مصرف کنسانتره درگاوهای شیری ضروری است زیرا علاوه بر اینکه فضای شکمبه برای مصرف میزان بالای خوراک (به خصوص درگاوهای پر تولید ) محدود است. تمایلات شخصی برای بعضی از گاوداران نیز مهم است .

دیدگاهتان را بنویسید