خیش/گاوآهن : ابزار سنتی برای شخم زمینهای زراعی – انسانشناسی و فرهنگ

در خاک خشک، نوکدار کردن تيغه اثر معني داري در کاهش مسافت طي شده توسط گاوآهن براي رسيدن به عمق پايدار نداشت، ولي در رطوبت بهينه، نوکدار کردن تيغه مضرس موجب کاهش معني دار اين فاصله زماني شد. در اين مقاله تاثير نوکدار و مضرس کردن تيغه بر فراسنجه هاي عملکردي گاوآهن و تراکتور کشنده گزارش مي شود. در این مقاله از اندیشه سبز به طور کامل با نژاد مرغ و خروس ابریشمی و نحوه نگهداری و پرورش این مرغ زینتی آشنا خواهید شد.

مرغ و خروس سیلکی (ابریشمی) در چند سویه و جهش رنگی به نامهای، ۱٫سیلکی سفید(WHITE SILKIES) 2.سیلکی سیاه(BLACK SILKIES) 3.سیلکی براق(BUFF SILKIES) 4.سیلکی آبی(BLUE SILKIES) 5.سیلکی نقرهای(SILVER SILKIES) موجود میباشد. مرغ و خروس ابریشمی یا سیلکی جزو پرنده های زینتی و گران قیمت است که بیشتر با هدف زینتی بودن پرورش داده می شوند. از ویژگی های بارز این نژاد جثه متوسط، وزن خروس ۲.۵ تا ۳ کیلوگرم و وزن مرغ ۲ تا ۲.۲ کیلوگرم می باشد. نژاد ابریشمی دارای جثه نسبتاً کوچک تا متوسط است با سری به شکل میوه توت فرنگی، گوشت به رنگ کبود و در نوع اصیل آن در هر پا واجد پنج انگشت می باشد و ساق پا توسط پرهای انبوه پوشیده شده است.

این نژاد در حدود سی گونه دارد و به رنگهای سفید، آبی، بلدرچینی و فاخته ای دیده می شود. گونه جنگجوی آن در سال ۱۹۰۴ میلادی به وجود آمد. ابتدا مرغ بر اساس نوع تولید (گوشتی، تخمگذار و دو منظوره) تقسیم بندی می شد ولی در سال ۱۸۷۳ اتحادیه مرغداران آمریکا، مرغ های جهان را بر اساس مناطق مختلف دنیا طبقه بندی نمود. در این حالت تشخیص راههای مختلف کار باید غیرممکن باشد.

افزایش این زاویه، نفوذپذیری دستگاه را در خاکهای سنگین و چسبنده بهبود میبخشد. ۲- خاکهای چسبنده که در آن گاوآهن برگرداندار حالت خاک چسبی دارد. در این میان گاو آهن برگرداندار بیشترین کاربرد را دارد این گاو آهن از عمقی مشخص مقداری خاک را برداشته سپس با زاویه ای معین آن را به یک سمت بازمی گرداند. نژاد مرغ و خروس مرندی از لحاظ تولید گوشت و تخممرغ نژادی دو منظوره محسوب میشود و از لحاظ ضریب تبدیل خوراک به گوشت جایگاه خوبی دارد.

وزن خروس ابریشمی حدود ۱۱۰۰ گرم و وزن مرغ ۹۰۰ گرم می باشد. خروسهای ابریشمی دارای وزن ۱٫۳۵ کیلوگرم و مرغهای ابریشمی دارای وزن در حدود ۹۰۰ گرم میباشند. برخی دیگر نیز دارای پرهای مشکی هستند ولی در سر خود پرهایی سفید دارند، در سال ۷۰ تخم می گذارد و وزن پرنده بالغ حدود ۲۷۰۰ گرم است. در سال حدود ۱۲۰ تخم می گذارند و رنگ تخم شان سفید است.

در این لحظه گاو با حمایت سایر نفرات تیم بیشتر گیج می شود و بر زمین می افتد. از چند روز مانده به شروع این فستیوال از سایر شهر های اسپانیا و همچنین کشورهای دیگر اروپایی و غیر اروپایی گردشگرانی برای حضور در این رویداد جالب و دوست داشتنی وارد شهر می شوند. از عقب به جلو و از چپ و راست و به هر کجا که نگاه کنید جفت هایی از انواع غول آمریکایی؛ آسیایی، آفریقایی و اروپایی در ردیف آخر راهپیمایی، 6 kilikis و 5 کله گنده در ردیف دوم، zaldikos و نفراتی در این راهپیمایی که صورت ها را در ردیف جلو راهپیمایی حمل می کنند.

خصوصیات: این نژاد مرغ ملی سوئیسی به شمار می رود و قرن هاست که در این کشور دیده می شود. در این نوشته به مهم ترین نژادهای ماکیان پرداخته خواهد شد. تفاوت دارند که در این نوشته می خواهیم به مهم ترین نژادهای این ماکیان بپردازیم. رها کردن و یا دواندن گاوها با همراهی صدها نفر از مردمی است که در مقابل 6 گاو در حال دویدن هستند، این کار در شش خیابان دیگر نیز و به فاصله 825 متر برگزار می شود. ظاهر این طیور و پرندگان به شکل پوشش پرهای سیاه یکدست، منقار سیاه یا خاکستری، لاله گوش سفید، تاج ساده و افراشته قرمز رنگ، ساق پا پوشیده شده از پر و پاهای چهار انگشتی می باشد.

مرغ و خروس نژاد سبرایت دارای جثه کوچک است، وزن خروس سبرایت ۸۰۰ گرم و مرغ سبرایت در حدود ۶۵۰ گرم میباشد و دارای خصوصیاتی همچون تاج گلسرخی (چهل تاج)، تاج گوشتی است که در جلو پهن است و با شیب تندی به عقب باریک میشود. خروسی دارای تاج گونه و ریش سرخ روشن می باشد. مرغ و خروس دارای نژادهای مختلفی هستند که تاکنون بالغ بر ۱۷۰ گونه از مرغ و خروس ها ثبت شده است.

بدون تردید مرغ و خروس لاری که در حال حاضر از جمله نژادهای خالص ایرانی محسوب می شود از نژاد مالای، منشاء گرفته که زادگاه آن آسیای جنوب شرقی است. یکی از ایده های خوب این است که این لیست را در قالب جمله یادبگیرد. شرکت صنعتی اوریاد با طراحی و تولید گاو آهن چیزل باغی تمامی این مشکلات را حل کرده است، در واقع این دستگاه یک دستگاه دو کاره است که شخم زدن اولیه و ثانویه را با هم و بطور هم زمان انجام میدهد. بنابراین همانگونه که برای گرفتن نسل مرغوب، به خروس خوب توجه داریم باید مرغ اصیل هم داشته باشیم.

مرغ و خروس زینتی برهما با نام امپراتور هم در بین هندوها شهرت فراوانی دارد. بر اثر تلاشهای سر جان سبراگت، کلوب سبرایت در سال ۱۸۰۰ میلادی تاسیس شد و در نتیجه تلاشهای بی پایان در امر تکثیر، پرورش و اصلاح نژاد، مرغ و خروس نژاد سبرایت به وجود آمد از این رو نام سبرایت را بر این نژاد نهادند. مرغ دورکینگ در سال حدود ۱۵۰ تخم می گذارد و گزینه های خوبی به عنوان پرنده های گوشتی و تخمگذار به شمار می روند.

معرفی گاوآهن تراکتوری برکت : یکی از ادوات های پرکاربرد در باغات گاوآهن می باشد که این دستگاه از خیش برگردان دار بر روی یک شاسی با قابلیت پشت بندی تراکتور طراحی و تولید گردیده است . بررسی سیر تکاملی اغلب این تجهیزات نشان میدهد که تا قرنها، هیچ نوآوری خاصی در این حوزهها پدید نیامده بود و حتی میتوان گفت ابزارهایی که در زمان جورج واشنگتن (نخستین رئیسجمهور آمریکا) مورد استفاده قرار میگرفت، بهتر و پیشرفتهتر از ابزارهای استفاده شده در زمان ژولیوس سزار (پایهگذار امپراتوری روم باستان) نبود! این گاوآهن به نحوی طراحی شده بود که با خراب شدن یک بخش، بتوان آن قسمت را جدا نموده و عملاً نیاز به خریداری یک گاوآهن جدید نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید