دریاچه آرال: دریا، که برای دریافت کمک و راهنمایی

در سواحل این رودخانه «شیرخان بندر» و «بندر حیرتان» قرار گرفته است، که کالاهای صادراتی یا وارداتی افغانستان از این طریق با کشورهای آسیای مرکزی مبادله میشوند. در نزدیکی بالا مرغاب رود قیصار هم به آن علاوه شده و پس از عبود از علاقه پنجده وآق تپه رود کشک هم به ملحق مشود و سرانجام پس از طی مسافت 990 کیلو متر در ریگستان قراقرم ترکمنستان می ریزد. رود سرخ آب: از غرب به شمال شرق جریان دارد و سرانجام با معاون بزرگ خود رود سیغان به رود بامیان می ریزد. رود آمو (اوکزس): این رود در پامیر از ارتفاع 4000 متر شروع می گردد و از شمال شرق رو به جنوب غرب جریان پیدا می کند ، در قسمت پنچ خیلی تند و با شتاب است که عبور از آن غیر ممکن است در قسمت شمال شرقی بدخشان رود آمو یک چرخ مثلثی زده بازهم به مسیر خود ادامه می دهد .

در رود پیوسته آب زندگانی جریان دارد . از اجتماع رودهاى نمنق و اورگتين تشكيل شده و از كوههاى اورگتين نمنق، قشلاق و مراتع سرسبز و بى نظير چهل پله(قرخ تپه) سرچشمه گرفته و بعد از گذشتن از روستاى اوشتيبين در محلى بنام كفشن هراس به رود ارس مى ريزد. رود کابل: این رود از دره اونی کوه پغمان سرچشمه گرفته ، جلگه میدان را آبیاری می کند و در حد سرک قندهار مسیر خود را کمی تغیر داده به تنگی للندر به سمت جنوب کوه قرغ داخل می شود بعد از آن به تنک میدان و گل باغ به جلگه ای معروف چهار دهی وصل شده ، پس از عبور از چهارده ، وارد شهر کابل می شود و شهر را به دوقسمت تقسیم میکند و در قسمت تپه مرنجان وبی بی مهر از شهر کابل خارج می شود .

کشور استرالیا رتبه دوم نرخ شاخص توسعهی انسانی در سطح دنیا را به خود اختصاص داده است. در تابستان آب دریای کابل کم میباشد ولی در زمستان دارای آب زیاد میباشد. آقای اخپلواک می گوید این سه تن رییس، وزیر محاسبه و تدارکات دریای ارغنداب هستند که در کار بازسازی بند دهله این ولایت جعل کرده اند. لنفوماس در گرههای لنفی یا بخش ابتدایی کولون ایجاد میشود. محققان همچنان در حال بررسی علل ایجاد کننده سرطان کولون هستند. یکی از کارکردهای اولیه روده بزرگ، این است که آب را جذب کرده و زباله را به شکل مدفوع جامد در آورده و از بدن دفع کند.

منطقه مدیترانه ترکیه در واقع منطقهای کوهستانی است که ساحل مدیترانه را از فلات آناتولی جدا میکند. در ابتدا پزشک اقدام به دریافت اطلاعات از سوابق بیماری و خانوادگی فرد میکند. روده بزرگ، محلول قلیایی را تولید میکنند که این خاصیت اسیدی را کاهش داده و pH را در این بخش از دستگاه گوارش متعادل میکند. هریرود از کوه «بابا» در مرکز افغانستان سرچشمه گرفته، از «هرات» میگذرد و در شمال غربی افغانستان اندکی از مرز مشترک ایران و افغانستان را تشکیل داده و سرانجام در ریگزارهای ترکمنستان فرو میرود. پس از قرارداد سال 1352 با ایران، به این کشور اجازه داده شد که سالانه بخشی از اب رودخانههای افغانستان را استفاده کند.

مدیر پایگاه پژوهشی تالاب بینالمللی پریشان گفت : هر قدر میزان بارندگی زیاد هم باشد نمیتواند ۴۰ میلیون مترمکعب آبی که سالانه از تالاب پریشان برداشت میشود را جبران کند. تالاب هامون در طول تاریخ در امرار معاش ساکنان روستایی منطقه سیستان نقش بسزایی داشته، بطوریکه با خشکیدن آن بیش از 70 هزار بهره بردار بخش کشاورزی و سه هزار خانوار صیاد بیکار شدند. همچنین به شما توصیه میکنیم اگر به این طبیعت زیبا سفر کردید لحظه غروب آفتاب این تالاب را از دست ندهید.

این پارک با توجه امکانات و بخشهای مختلفی که دارد به یک جاذبه تفریحی پایتخت تبدیل شده است و بیشتر افرادی که به تهران سفر کردهاند، حداقل یکبار از این مجموعه دیدن کردهاند. محققان با استفاده از تجزیه و تحلیل این مطالعات، این میکروارگانیسمها را پیدا کردهاند. این مساله باعث رواج پدیده مهاجرت شده به طوری که بسیاری از ساکنان سیستان و بلوچستان به واسطه بروز مشکلات ناشی از خشکسالی، به مناطق شمالی از جمله گنبد و گرگان مهاجرت کردهاند که خود این مساله در ایجاد تنشهای قومی میان مناطق مهاجرپذیر و مهاجران نقش داشته است.

در میان ساکنان دریای آرال است یک گونه بسیار نادر است که در هیچ جای دیگر پیدا شده است. از این میان زرینه رود، سیمینه رود و آجی چای (تلخهرود) ورودیهای اصلی به دریاچه ارومیه میبودند. بنابراین مناره یک عامل اصلی مسجد نیست، خود بنا و حجم مسجد است که نشانگر مسجد و معماری آنست. رود علیشنگ والینگار: از قسمت جنوب شرق هندوکش سرچشمه گرفته و به طرف جنوب به حرکت خود ادامه می دهد و نورستان را آبیار می کند. سرچشمه هیرمند از کوه های «بابا» در ۴۰ کیلومتری در شمال غرب «کابل» از رشته کوه «هندوکش» در افغانستان سرچشمه می گیرد و در مسیر ۱۱۰۰ کیلومتری خود تا زمانی که وارد دریاچه هامون بین افغانستان و ایران شود، زمین هایی که در دو طرف رودخانه قرار دارد، را سیراب می کند و پس از عبور از «ریگستان» و دشت «مارگو» به ایران میرسد.

افغانستان سرزمین رودهایی است که از قلههای بلندی چون «هندوکش» سرچشمه گرفته و همانند شاهرگهایی مناطق مختلف این کشور را سیراب میکنند. رود اندراب: از کوتل خاواک سرچشمه گرفته از شرق به غرب جریان دارد و قراء ده صلاح اندراب، سنگ بران ،بنودشت،امرد ، باجگاه ،خنجان ، گازان را سیراب می کند . رود غوربند: از شرق کوتل شبر سرچشمه می گیرد واز غرب به طرف شمال شرق به فاصله 80 کیلومتر بین هندوکش و اطراف کوه پغمان امتداد می یابد و سر انجام به رود پنجشیرملحق می شود.

رود چمکنی: از کوتل شتر گردن وفلات (ارزه) شروع به حرکت نموده به سمت مشرق پیش م رود و آبهائی که ازسمت شمال می آید باخود گرفته به آب گل غندی یکجا می شوند . حوض سلطان یا دریاچه نمک قم که در شمال شهر و استان قم قرار دارد. اگر از دوستداران طبیعت هستید، اگر دلتان میخواهد در فضایی سبز و زیبا ورزش و خصوصاً دوچرخهسواری کنید، پارک جنگلی چیتگر جاذبهای است که نباید از دست بدهید. هنگامی که مدفوع به راستروده میرسد، بر اثر انقباضات واکنشی که در راستروده ایجاد میشود و ماهیچههای بندآورنده دریچه یا اسفنگتر مقعد را شل میکند، در نتیجه احساس دفع مدفوع به شخص دست میدهد.

حتی در صورت نداشتن فاکتورهای ایجادکننده این بیماری بهتر است افراد بالای 50 سال به طور مرتب این آزمایش را انجام دهند تا در صورت وجود این بیماری درمان به موقع صورت بگیرد. برخی فاکتورهای افزایش دهنده خطر ابتلا به این بیماری غیرقابل پیشگیری و تغییر هستند. شانس ابتلا به سرطان کولون در افراد بالای 50 سال افزایش مییابد. رودهای که معمولا در ابتدا خوشخیم هستند اما پس از مدتی تبدیل به تومورهای بدخیم میشوند. همچنین رودهای «پامیر»، «کوکچه»، «فرخار»، «قندوز»، «خلم»، «بلخ»، «بند امیر»، «پنج شیر»، «رود کند»، «رود غربی»، «رود لوره»، «ترناک رود»، «خاشرود»، «فراهرود»، «نیزگان»، «تکاب استادن»، «شیرین تکاب»، «سنگ ماشه»، «رود اولنگ» و «رود گز» از جمله رودهایی هستند که در افغانستان جریان دارند.

از زمان حکومت عبدالرحمنخان (۱۲۵۹ـ۱۲۸۰ش) (۱۸۸۰ـ۱۹۰۱م) که شیعیان بخصوص هزارهها به سختی سرکوب و کشتار شده و خودمختاری آنان سلب شد، تا سقوط طالبان در ۱۳۸۰ش و برپایی نظام انتخاباتی، شیعیان مورد تهدید و سرکوب بودند. احمد ربیعی مدیرعامل بنیاد آب دریای خزر در مورد انتقادهایی که مبنی بر اشکالات زیستمحیطی شیرین سخنی و برداشت آب، به اجرای این پروژه ملی وارد میشود می گوید: درباره شیرینسازی آب باید گفت که با استفاده از روش نوین و روز موسوم به «E.C.R.O» هیچ پسابی به دریا باز نمی گردد. ۸-مثثنوی مسدس مقصور از بحر هزج، به این وزن: مفاعیلن مفاعیلن مفاعیل.از این مثنوی سیزده بیت در دست است.

وی در دربار سامانی نفوذی فراوان یافت و به ثروتی افزون دست یافت. کارسینوئید در سلولهای تولید کننده هورمون موجود در روده ایجاد میشود. گاهی سلولهای مربوط به ناحیه شکم در کولون تجمع مییابند و پولیپها را ایجاد میکنند. قسمت کم عرض آن در نواحی حیرتان واقع شده است. فرات در ناحیه غربی عراق به دو قسمت قره سو و مراد چال تقسیم می شود که منشع آن در نزدیکی رود ارس ارمنستان قرار گرفته است. 3- فضاهای خالی بسیاری در کنار دریاچه چیتگر وجود دارد. باکتریهای مفید همچنین بسیاری از ویتامینهای سودمند برای بدن مانند ویتامین K و بیوتین را جذب بدن میکنند.

دربارة نخستین رودها در بندهش آمده است: «هرمزد دورود را از البرز فراز تازانید. در حال حاضر لیست طولانی از فاکتورهای تاثیرگذار بر ایجاد سرطان کولون موجود است که این عوامل میتوانند یا به صورت مجزا یا به همراه یکدیگر در ایجاد این بیماری موثر باشند. یکی دیگر از راههای پیشگیری یا تشخیص زودهنگام این بیماری انجام کولونوسکوپی پس از سن 50 سالگی میباشد. نوسردیل یا آبپاشان یکی از جمله دیگر اعیاد آشوریان است. شرایط این دریاچه سبب شده تا گونههای مختلف پرندگان و جانوارانی از جمله درنا؛ غار، اردک، فلامینگو و چنگر در اطراف آن زندگی کنند. به همین مناسبت، قربانقلی بردیمحمدف، رئیس جمهوری ترکمنستان، سران سایر کشورهای عضو از جمله رؤسای جمهوری ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان دعوت کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، عمل اصلی روده بزرگ هدایت مواد هضم نشده به خارج از بدن است که این عضو عمدتا مسئول حذف آب از محتویات روده و آماده کردن ضایعات برای خروج از بدن بوده و عملکرد جالبی دارد. چون عمل اصلی روده بزرگ هدایت مواد هضم نشده به خارج از بدن است و نقش جذبی مهمی ندارد، روده بزرگ فاقد چین و پرز است. در قسمت کافه تالار رودکی، انواع نوشیدنی گرم و سرد و اسنکها همیشه در حال آماده شدن هستند تا در بین اجراها تماشاچیان نیاز نباشد به بیرون از تالار بروند.

از کوههای «یغمان» در غرب کابل سرچشمه گرفته و 1400 کیلومتر طول دارد و در جنوب غربی افغانستان قسمت کمی از مرز مشترک ایران و افغانستان را تشکیل میدهد و مهمترین منبع تأمین آب دریاچه های سیستان و بلوچستان و اراضی زراعی شمالی آن است. رود هیرمند (هلمند) از کوههای «یغمان» در غرب کابل سرچشمه گرفته و 1400 کیلومتر طول دارد و در جنوب غربی افغانستان قسمت کمی از مرز مشترک ایران و افغانستان را تشکیل میدهد و مهمترین منبع تأمین آب دریاچه های سیستان و بلوچستان و اراضی زراعی شمالی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید