دریاچه پریشان، دریاچهای با ویژگیهای خاص

آنها به دنبال بینظمی در پوشش روده هستند. دریاچه هامون خود مجموعهای از سه دریاچه است که در زمان بارشهای زیاد، سطح آنها بالا میآید و تشکیل یک دریاچه واحد را میدهد. رود ارس یکی از رودهای مرزی بین کشورهای ایران، جمهوری نخجوان و جمهوری آذربایجان است. در سالهای خشك، بیشترین آب اندازهگیری شده بهاره رودخانه 1100 مترمكعب در ثانیه در سد ارس و 180 مترمكعب در ثانیه در محل سد انحرافی میل – مغان است. خضریان یادآور شد: این تصفیهخانه در تاریخ هشتم آبانماه سال گذشته افتتاح شده و میزان آب آن ۵۰۰ لیتر بر ثانیه بوده است.

البته گاهی کشمکشهای مذهبی هم با آن همراه شده و مسائلی ایجاد کرده که در تاریخ معاصر افغانستان فصل غمانگیزی را باز کرده است. دریاچه هامون سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه ، هفتمین تالاب بینالمللی جهان و یکی از ذخیرهگاههای زیست کره در ایران است ، تالاب و دریاچه هامون از سه دریاچه کوچک به نامهای هامون پوزک، هامون سابوری و هامون هیرمند تشکیل شدهاست که در زمان فراوانی آب به هم میپیوندند و دریاچه مشترک هامون بین افغانستان و ایران را تشکیل میدهند. آب حاصل از سیلاب به سرعت به نزدیکی جنگل در دریاچه هامون نزدیک شده و در حال حاضر از منطقه برج صابری عبور کرده است.

امروزه این دریاچه در درجه اول یک جاذبه گردشگری است اما زمانی برای استخراج نمک استفاده می شد. اگر این برای سرگرمی باشد خوب است، اما برای ساختن کشور فقط فکر گذشته بودن، مشکل را حل نخواهد کرد. اگر سرطان روده ایجاد شود درمانهای زیادی برای کنترل آن وجود دارد مثل جراحی، پرتو درمانی و دارو درمانی (اعم از شیمی درمانی، درمانهای هدفمند و ایمنی درمانی). ماده ۴ – دستگاهها و ادوات لازمه برای تعیین مقدار اب رودخانه و انهار طرفین را مامورین فنی ایران و افغانستان به خرج دولتین بالمناصفه تهیه کرده ودر محلهای مناسب از بندر کمالخان به بعد نصب نموده و در صورت لزوم مجرای رودخانه را نیز از بند کوهک الی سیخسر تنظیم مینمایند.

از سوی دیگر براساس گزارشهای رسیده و مشاهدات صورت گرفته شده لجنهای حاصل از تصفیه آب وارد رودخانه کن و سپس دریاچه چیتگر میشود و هیچ نظارتی از طرف مسئولان محیطزیست بر این بخش وجود ندارد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست ( پام )؛ با توجه به تغییرات قابل ملاحظه ای که در اثر خشکسالی ایجاد شده است، این بخش تالاب نیازمند انجام عملیات تسطیح و خاکبرداری با هدف اصلاح شیب و تسهیل جریان آب در برخی نقاط خواهد بود. اداره کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان در زمینه رفع موانع ورود آب به طور جدی پیگیر بوده و به عنوان مثال در نقاطی اقدام به نصب سیخور خورشیدی به جای خاکریز شده است.

به گفته یک عکاس روسی به نام Kristina Makeeva با وجود اینکه ضخامت یخ در نقاطی به ۵ فوت (۱٫۵ متر) می رسد، شما می توانید به صورت مستقیم ماهی ها، گیاهان و سنگ ها را در زیر سطح آن تا عمق ۱۳۰ فوتی (۴۰ متری) ببینید. وی افزود: این پرونده در کمیته فنی، عمرانی و اقتصادی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تشکیل شده است؛ ضمن اینکه این بازدید میدانی نشان داد اخبار رسیده در رابطه با تخلفات صورت گرفته در این تصفیهخانه صحت دارد.

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، محرابیان در جریان بازدید از شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران در جمع خبرنگاران تصریح کرد: طی سه ماهه اخیر مذاکرات متعددی با طرفهای افغانستانی انجام شده است. بنابراین در سفرهای نوروزی خود آن را از دست ندهید. بعد که این معبد تبدیل به مسجد شد، مناره ها را به آن اضافه کردند که اصلا ارتباطی به طرح و ایده اولیه آن نداشته است. اما دادههای منطقهای نشان میدهد که دشت زابل بخشی از فرونشست داریرود افغانستان است که نقاط پست آن مانند دریاچههای هامون، پایانه و محل انباشت بخشی از روانآبهای هندوکُش و آبراهههای سرچشمه گرفته از خاک ایران است.

بارتولد،( آبیاری در ترکستان، ص 118، به نقل از سیدی، جغرافیای تاریخی خوارزم، ص142) استنباط کرده که اغرچه در مصب حیجون به خزر واقع بوده و سلطان حسین از آن جا تا حدود آواق را با کشتی پیموده است. به گزارش قدس آنلاین؛ محسن اسلامزاده با حضور در یک برنامه تلویزیونی در رابطه با علت نرسیدن آب رودخانه هیرمند به ایران گفت: علت اصلی نرسیدن آب هیرمند به ایران این است که در زمان دولت اشرف غنی آب رودخانه توسط بند کمالخان به شکل غیرقانونی منحرف شده است.

در سال های اخیر دولت قزاقستان اقداماتی را در جهت احیای مجدد قسمت شمالی رودخانه انجام داده که نتایج نسبتا خوبی را در پی داشته و ماهیگیری در آن جان دوباره ای گرفته اما قسمت جنوبی وضعیت مطلوبی را ندارد . رود لنا (Lena) شرقیترین رود از بین سه رود بزرگ سیبری است که به اقیانوس منجمد شمالی میریزد.۱۰. همچنین این برج ها از نظر سازنده هم به 3 دسته اصلی: شخصی ساز، تعاونی ساز و شرکت تعاونی تقسیم بندی می شوند. برج های چیتگر از نظر موقعیت قرار گیری به چند دسته تقسیم بندی می شوند: برج های اطراف دریاچه چیتگر ، برج های کوهک ، پروژه های مروارید شهر و برج های شمال همت.

این مجموعه دارای لوکس ترین مراکز خرید بام لند در اطراف دریاچه می باشد. دریاچه چیتگر بزرگ ترین دریاچه مصنوعی کشور ایران است. این دریاچه یکی از زیباترین دریاچه های آب شیرین ایران است که دور تا دور آن را کوه فرا گرفته است. نظرات شما برای ما ارزشـمند است و چه از جنس شکایت باشد چه از جنس تقدیر، مـا به آنها از دیـد شمـا در آینده نگـــاه می کنیم و مجموعه خود را بر این اساس طــرح ریزی کرده ایم تــا از نظرات شما بهترین استفاده را داشته باشیم. این مسأله باعث از بین رفتن حقوق کشور ما در همه زمینهها شده است.

این دریاچه به دلیل برخورداری از تاریخچه کهن، علاوه بر زیبایی های طبیعی و تنوع زیستی، زیستگاه اقوام و بعضی از تمدن ها در گذشته های دور است. چناچه منطقه 22 را بشناسید می دانید که اکثر افراد دریاچه خلیج فارس و پارک جنگلی چیتگر به عنوان کانونی برای پروژه های پیش فروش در این منطقه به حساب می آورند بدین صورت که پروژه های اطراف دریاچه نسبت به پروژه های دورتر از آن قیمت بالاتری دارند. یدالله شعیبی بخشدار مرکزی نیمروز با تایید این خبر خاطرنشان کرد: منابع محلی از دو روز قبل خبر ورود آب به حوزه شهرستان نیمروز از منطقه برجک کهنه بش دلبر را داده بودند که الحمد الله این امر صورت گرفته و آب در سطح دریاچه توسط بادهای منطقه سیستان در حال پخش است.

از مزایای دیگر این دریاچه توسعه اقتصادی و رشد منطقه می باشد. بهترین حالت بررسی پروژه های منطقه 22 تهران ، بررسی از نظر موقعیت قرارگیری، قیمت برج های اطراف دریاچه چیتگر و سازنده می باشد. وی افزود: وضعیت این تصفیهخانه نشان میدهد که به دور از چشم مسئولان محیطزیست و وزارت نیرو در شرایطی فعالیت دارند که هنوز فاز اول آن نیز تکمیل نشده و با مشکلهایی در محوطهسازی، گازکشی و ایجاد دیوار در اطراف آن مواجه هستند. باید توجه داشته باشید که اطراف دریاچه امکاناتی برای خرید وجود ندارد. دریاچه هیلیر تنها دریاچه صورتی در جهان نیست، یک دریاچه معروف دیگر در سواحل سنگال موجود است که به نام دریاچه رتبا (Retba) معروف است.

بهتر است از آب ولرم ترجیحا صبح ناشتا استفاده کنید تا طی چند دقیقه ای که آب به روده بزرگ می رسد کلیه مواد زائد را شسته و با مدفوع خارج نماید. پرند ، بیش از هفده هزار هکتار مساحت داشته و بخش مسکونی و شهرک صنعتی دارد. این دریاچه به علت ویژگی های خاص و قابل توجه ای که دارد در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. یک دشت عظیم خزر که در محل دریای مدرن خزر شکل گرفته است ، سطح آن تقریباً 30 متر پایین تر از سطح آب در اقیانوس جهانی بود. از ویژگیهای این اسلوب، تأثیر مستقیم و سریع شعر رودکی بر خواننده است.

ورودی این دریاچ رایگان است. و همچنین پرندگان شکارچی مانند عقاب، شاهین و سارگپه را در این دریاچه مشاهده کرد. متاسفانه عوامل متعددی دست به دست هم دادند و حیات این دریاچه را پایان بخشیدند. تو را بخدا ؛ دیگر تو لبخند نزن وادعامکن که آبروی خود را خواهی برد. » دریاچه هامون با وسعت ۵۶۶۰ کیلومترمربع سومین دریاچه بزرگ ایران است و نیمی از آن در استان سیستان و بلوچستان و نیم دیگر آن در استان کرمان قرار دارد.

همه و همه به اضافهی دامداریهای سیستان و پوشش گیاهی موجود در این منطقه از بین رفته است! دریاچه هامون و زمینهای پیرامون آن باتلاقی هستند و همانطور که گفته شد پوشش گیاهی مناسبی ندارند. بختگان پس از دریاچهی ارومیه، که آن هم جان از هم گسیختهای دارد، دومین دریاچهی بزرگ ایران بود؛ با گسترهای 3500 کیلومتر مربعی. خبرگزاری ایمنا- گروه سیاسی- اعظم ملایی: هر ساله با آغاز فصل گرما بحث کم آبی و بحران آب به یکی از مباحث جدی در کشور ما تبدیل می شود.

12 – وظیفه ی مقام رهبری در کشور ما چیست؟ رودخانه ارس که از کشور ترکیه سرچشمه مى گیرد، حدود۴۵۰ کیلومتر از مرز آبى جمهورى اسلامى ایران با کشورهاى آذربایجان و ارمنستان را تشکیل مى دهد. هامون جزء مناطق بیابانی کشور است، اما با توجه به فاصله آن از دریای عمان رطوبت زیادی نسبت به سایر مناطق بیابانی دارد. این دریاچه پرندگان کمیاب مهاجر زیادی را به خود جذب کرده است. موارد زیادی پیش می آید که برای برطرف کردن مشکل موجود، درمان جراحی مورد نیاز است و در این مواقع نیاز به مراجعه به جراح بوجود می آید. منطقه چیتگر که شامل بخش چیتگر شمالی و چیتگر جنوبی می باشد، و در منطقه 21 شهری تهران واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید