در کنار جیحون: یک سفر، یک سفرنامه – خبرآنلاین

فیبر حجم مدفوع را زیاد میکند ، مدفوع را نرم و حرکت طبیعی روده را بهبود می بخشد . در انسداد کامل، اتساع شکم و یبوست همراه با افزایش صداهای روده است. نویسنده به مسیر خود برای پی بردن به بعد نمادین دینی این شهر ادامه میدهد و درمییابد که تورات در موارد بسیاری اشاره کرده است که این موقعیت شاهد ساخت هیکل بوده است که خانه «یهوه» یعنی خدای بزرگ توراتی است و قدس الاقداس که اجازه ورود اغیار را به آن نمیدهد، بدان قدم گذاشت و اینجا جایی است که اسفار پنجگانه موسی که یادآور لحظههای خلقت و نبوت موسی و گردآورنده سه گانه پروردگار زمین و ملت است، در آن خوانده میشود.

در نتیجه به این کوهستان لقب ناامیدکننده یا Disappoinment را دادند. شاید به نظر اغراق آمیز باشد که فکر کنید خشک شدن یک دریاچه در ازبکستان بتواند جو کل زمین را تغییر دهد، اما این اتفاق هم اکنون افتاده است. شهر قدس اهمیت ویژه خود را در یهودیت تنها در عصر آهن به دست آورد که به سالهای ۱۵۰۰ الی ۱۰۰۰ پیش از میلاد باز میگردد که در آن، انسان از آهن برای ساخت ابزار استفاده کرد. امروز قصد داریم تا شما را با یکی از عجیبترین جاذبههای طبیعی استان فارس، یعنی دریاچه مهارلو آشنا کنیم.

دریاچه مهارلو یا همان تالاب مهارلو، یکی از بخشهای شهر شیراز به حساب میآید. رود ینیسئی (Yenisei) طولانیترین رودی است که به اقیانوس منجمد شمالی ختم میشود. این جلبکها غذای محبوب آرتمیا هستند و حضور آنها باعث افزایش جمعیت این میگوی کوچک آب شور میشود. اما به خاطر پیشرفت علم پزشکی شمار کسانی که توسط این حیوانات سمی در سال کشته میشوند، بسیار پایین است. به همین خاطر در فصول خشکسالی، این دریاچه یکی از کانسارهای بزرگ نمک در ایران به حساب میآید. سفر به این کشور پهناور طبیعتاً پیچیدگیهای خاص خودش را دارد.

اگر اهل تنیس باشید، لوازم مرد نیاز خود را بردارید و به همراه دوستان ورزشکار خود به پارک ملت بروید و تور را برروی میز بسته و یک رقابت دوستانه و پر از شادی را تجربه کنید. خوشبختانه مسیر تا خود دریاچه ادامه دارد و با ماشین میتوانید خود را به مهارلو برسانید. شاید در نگاه اول رنگ صورتی این دریاچه بسیار عجیب به نظر برسد. دریاچه صورتی استرالیا نیز از دیگر پدیدههای جغرافیایی عجیب است.

حقایق جالبی نیز در مورد جغرافیای استرالیا وجود دارد. اگر کولونوسکوپی مثبت باشد، به این معنی که سلولهای سرطانی یا پیش سرطانی وجود دارد و پزشک مداخلات بیشتری را توصیه خواهد کرد. در این مقاله ضمن اشاره به دشواریهای سفر حاجیان نواحی ماوراءالنهر به حج، گزارشی از این سفرنامه و اطلاعاتی که وی در باره منطقه خویش داده، ارائه شده است. تا آنجا که به سفر وی از بخارا تا مشهد باز میگردد، وی توضیحات مختصری در باره منازل طی شده میان این راه دارد که در باره شناخت شهرهای میان راه، فواصل آنها و برخی از ویژگیهای طبیعی و جغرافیایی سودمند است.

برف های موجود در ارتفاعات کوههای اطراف به دل کوه نفوذ کرده و پس از گذر از دل کوه و عبور از سنگهای آهکی توسط طبیعت تصفیه شده و از راه چشمه مرغاب به بیرون جریان می یابد. به همین خاطر تعجبی ندارد که استرالیاییها به ورزشها و تفریحات آبی توجه ویژهای دارند. می باشد همانطور که پیش از این اشاره شد این دریاچه تنها دریاچه آب شیرین فلات ایران محسوب می شود که از 5.3 الی 5 متر عمق آب آن گزارش شده است. این یعنی در فصلهای گرم سال مثل تابستان، آب آن تقریباً خشک میشود.

اما چه مسئلهای باعث بروز چنین مشکلاتی میشود؟ بیش از همه اما امسال بحران خشکی زایندهرود بود که در سطح گسترده مطرح و ابعاد آن ملی شد. البته در نظر داشته باشید که این جاده تا نزدیکی سروستان دوربرگردان ندارد و قانوناً باید تا نزدیکی سروستان بروید و سپس مجدد بهسمت شیراز حرکت کنید؛ اما در شرایطی که جاده خلوت است، میتوانید از همان سمت وارد جاده دریاچه شوید. شما باید ابتدا خود را به بخش جنوبشرقی شیراز برسانید و وارد جاده شیراز – فسا شوید. پس چرا الان به غلط تصور می شود که افغانستان محل رود جیحون است؟

البته هنوز اسناد این قرارداد میان دو کشور مبادله نشده بود که در افغانستان کودتا رخ داد و سردار محمد داود، جانشین محمد ظاهرشاه شد. نکتهی جالب دیگر این است که در کوهستانهای آلپ استرالیا بیش از سوئیس برف میبارد. ناگفته نماند که وجود این جلبک بهصورت طبیعی باعث پرورش آرتمیا میشود. این شهر بزرگ از نظر جمعیت دومین شهر استرالیا بوده و مهمترین شهر فرهنگی این کشور محسوب میشود.

خب دوستان و همراهان عزیز ره بال آسمان، شما بهصورت کامل با دریاچه مهارلو شیراز، این دریاچه صورتیرنگ و زیبا آشنا شدید. مهارلو یک دریاچه فصلی است. دریاچه مهارلو یک دریاچه فصلی است. حضور این پرندگان نیز باعث جلب توجه حیواناتی همچون گربه وحشی، شغال، کفتار و روباه میشود و به همین خاطر در اطراف دریاچه مهارلو میتوانید شاهد حضور این حیوانات درنده نیز باشید. به علت انحراف مسیر آب، سطح آب ورودی به منطقه به شدت کاهش یافت.

بیش از ۸۰ درصد حیوانات استرالیا منحصربهفرد بوده و در هیچ نقطهای از جهان نمونهی آنها یافت نمیشود. این موجودات کاملاً بدون دفاع هستند و به همین خاطر در آبهای شدیداً شور زندگی میکنند که خبری از شکارچی در آنها نیست. پیشینیان ما در طی قرنها به این تجربه رسیده اند که برای انطباق بیشتر با شرایط اقلیمی باید خانه را رو به جنوب ساخت و در ضمن در جلوی پنجره رو به جنوب یک ایوان با سقف داد.

برای اقامت در اطراف دریاچه ارواح میتوانید چند گزینه را بررسی کنید. همچنین از طریق لینک زیر و از طریق جاباما میتوانید برای اجاره ویلا اطراف این مکانهای دنج اقدام کنید. توجه کنید چندین ساعت قبل از انجام عکسبرداری با باریم، فرد نباید چیزی بخورد. حدوداً ۲۳۰ سال قبل ده میلیون کوآلا در این کشور زندگی میکرد که در حال حاضر تعداد آنها به چهل هزار تا رسیده و این جانوران خاص با خطر انقراض مواجه هستند. برخی از نقاط استرالیا یکی از خشکترین مکانهای روی کره زمین هستند به طوری که متوسط بارش سالانه در آن کمتر از ۶۰۰ میلیلیتر است.

سیمینه رود و زرینه رود از بزرگترین رودخانههای حوضه آبریز دریاچه هستند که نقش بسزایی بر میزان آب دریاچه دارند. این تالاب نقش مهمی در تعدیل آبوهوای منطقه دارد و از بروز گرمای شدید جلوگیری میکند. زمانی که برای اولین بار چشمتان به این دریاچه میافتد، در ذهن شما سؤالات متعددی شکل میگیرد. وسعت این دریاچه 22000 مترمربع است و یکی از زیباترین بخشهای پارک ملت به شمار میرود. از طرف دیگر باید بدانید که این دریاچه یکی از مهمترین منابع تأمینکننده نمک خوراکی و صنعتی در استان فارس است.

در وهله اول باید بدانید که صورتیبودن رنگ این دریاچه باعث شده تا گردشگران بسیاری برای بازدید آن عازم استان فارس شوند. اگر این دریاچه به کلی خشک شود به یکی از مناطق تولید گرد و خاک در شهر کازرون تبدیل شده و آب و هوای شهر را آلوده میکند. این جلبکهای سبز که به حیات آرتمیا کمک میکنند، سالینا نام دارند. این دریاچه با مساحت 24هزار هکتار در ارتفاع هزار و 560متری از سطح دریا در جنوب غرب ایران واقع شده است.

ارس که با ۱۰۷۲ کیلومتر طول، طولانیترین رود و از رودهای مهم ایران محسوب میشود، از کوه های مین گول (هزار برکه) ترکیـه در جنوب شهـر ارزروم سرچشمه میگیرد. نحوه پیدایش خلیج فارس : پیشروی آب اقیانوس هند از طریق دریای عمان و تنگه هرمز به دره های زاگرس شمالی خلیجی هلالی شکل را در جهت شرقی – غربی به نام خلیج فارس ایجاد کرده که به آن دریای پارس هم می گویند . آرامگاه رودکی در پشت بوستانی در روستای بنجرودک یا پنجکت در فاصله ۱۷۰ کیلومتری از شمال شهر دوشنبه کشور تاجیکستان قرار گرفته است و هر ساله پذیرای گردشگران زیادی از جمله علاقهمندان به زبان و ادب فارسی است.

خط آهن تاشکند ـ ساکسائول ـ اورنبورگ از شهر بندری آرالسک میگذرد. بنا بر گزارشها شهر ملبورن یکی از بهترین شهرهای دنیا برای زندگی است. جالب است بدانید حدوداً نصف جمعیت شهر ملبورن را افراد خارجی تشکیل دادهاند. با ما همراه باشید تا این دریاچه را بهتر بشناسید و دلیل صورتیبودن رنگ آب آن را بدانید. این میگو مواد مغذی بسیاری دارد و برای سلامت ماهیها لازم است. همه ساله 250 میلیون متر مکعب مواد کوههای پامیر را همراه خود می آورد. آنها تکنولوژی و طرز اجرای خاص خود را داشتند که مخصوص زمان آنها بود. ایران جزء معدود کشورهایی است که بهصورت طبیعی آرتمیا دارد.

دیدگاهتان را بنویسید