رودکی فرزند چنین روزگاری است

رودکی گذشته از نصربن احمد سامانی کسان دیگری مانند امیر جعفر بانویه از امیران سیستان، ابوطیب مصعبی، خاندان بلعمی، عدنانی، مرادی، ابوالحسن کسایی، عماره مروزی و ماکان کاکی را نیز مدح کرده است. فورانهای کوه مزاحم و نوع آج جوانترین فعالیت های آتش فشانی درکمربند دهج ، ساردوئیه هستند طول این کمربند در استان کرمان به بیش از 50 کیلومتر و عرض متوسط آن حدود 90 کیلومتر است منطقه مورد مطالعه دارای 1990 متر ارتفاع و در عرض ً13 َ 50 29 و در طول گه ً35 َ2 56 قرار دارد این کانساردر شمال شرق سیرجان و شمال غرب جاده آسفالته درجه یک کرمان-سیرجان – بندر واقع شده و حدود 120 کیلومتر با کرمان فاصله دارد و نزدیکترین ایستگاه هواشناسی به کوه پنج ایستگه مجتمع مس سرچشمه است کوه پنج در 30 کیلومتری جنوب شرق کانسار سرچشمه واقع شده این منطقه از مجموعه های آتشفشانی رسوبی شامل: آندزیت، بازالت، سنگهای آذرآواری و منطقه انواع دگرسانیهای مشخص کانسارهای .مس پورفیری مشاهده شده است که شدتهای مختلفی دارند .

در این شهربازیها انواع وسایل بازی و سرگرمی برای داشتن یک روز پرانرژی، شاد و مهیج فراهم شده است و در هر سنی که باشید میتوانید از بازی کردن در این پارک لذت ببرید. همه اینها باعث شد رودکی خیلی زود تو جوونی کاملا معروف بشه ، البته اون زمان ایران از این آدمای معروف و تاثیرگذار در جهان کم نداشته ،از آدم های مشهور دیگه میتونیم به فارابی معلم ثانی و محمد ابن زکریای رازی اشاره کنیم.

رودکی خوش شانس بود که تو زمان سامانیان بدنیا اومد چون دولت مردای سامانی ، به اهل هنر توجه زیادی نشون میدادن برای همین هم رودکی که معروف شده بود به دعوت وزیر دربار به بخارا پایتخت سامانیان دعوت شد ، اون زمان وزیر دربار سامانیان دانشمند بزرگ ابوالفضل بلعمی بود البته کتاب معروف تاریخ بلعمی نوشته پسر ایشونه . از این همه شعر هم تقریبا فقط هزار و خورده ای بیت تا الان باقی مونده و این گنجینه بزرگ ادبی بر اثر حوادث روزگار و غارتگری و تخریب بسیاری از کتابخانه ها از میون رفته .

رودکی شش مثنوی با ابیات فراوان نگاشته است ، گفته می شود او یک میلیون و سیصد هزار بیت شعر سروده اما متاسفانه تا به امروز بسیاری از آن ها از بین رفته اند و تنها هزار و چهل و هفت بیت از ابیاتش باقی مانده است، اغلب شعر هایش به سبک خراسانی نوشته شده اند و شعر بوی جوی مولیانش بسیار مشهور است و تعداد زیادی از تاجیکستانی ها این شعر را به حافظه شان سپرده اند.

در قسمت ورودی پارک سردری نصب شده است که ورود به پارک رودکی را خیر مقدم می گوید و با خط سیریلیک باغ رودکی را نمایش می دهد، خوب است بدانید میدان اصلی دوشنبه تنها با خط کشی های راهنمایی و رانندگی از خیابان جدا شده اند و حد فاصل پارک و خیابان بلوک یا گل و گیاه نیست و رانندگان اتومبیل ها حق عبور از خطوط اطراف میدان را ندارند و در صورت عبور از روی آن ها جریمه می شوند و بازدیدکنندگان هم باید از این ورودی داخل پارک شوند.

یکی دیگه از کارای بزرگ رودکی به نظم دراوردن کلیله و دمنه بود، کلیله و دمنه مجموعه داستان های عبرت آموزی از زبان دو شغال به نام های کلیله و دمنست که در اصل هندی بوده و به زبان عربی هم ترجمه شده بود ، کاری که رودکی کرد ترجمه این اثر از عربی به فارسی و به نظم دراوردن اون بود ، یعنی کلیله و دمنه نثر بود مثل کتاب نوشتش متنی بود و رودکی اونو علاوه بر ترجمه به نظم یا شعر دراورد. پر واضحه که تاجیکستان اون زمان جزو ایران بوده و زبان مردمانش هم تا همین امروز ، گونه ای از زبان فارسی به نام فارسی تاجیکیه .

ابوعبدلله جعفر ابن محمد رودکی سال ۲۴۴ هجری قمری تو یکی از روستاهای کوهستانی بنام رودک نزدیک شهر سمرقند تاجیکستان بدنیااومد ، همونطور که مشخصه فامیلی رودکی هم برگرفته از اسم روستاشون بود. بخش نخست این نام معنای بنداب یا ورغ یا سد را میدهد و منت نیز همان مند در فارسی کنونی است که معنای دارندگی را میرساند. همه اینارو گفتیم چون میخواستیم ببینیم چرا به رودکی لقب پدر شعر فارسی رو داده بودن ، چرا بهش میگفتن سلطان الشعرا یا آدم الشعرا.

نام کامل رودکی ابوعبدالله جعفر بن محمد بن حکیم بن عبدالرحمن بن آدم ( Abu Abdullah Jafar ibn Mohammad ibn Hakim ibn Abdurrahman ibn Adam Rudaki Samarghandi ) است تاریخ دقیق تولد رودکی مشخص نیست اما وی به دلیل محل تولدش که روستایی به نام بَنُج ( پنجکنت در تاجیکستان امروزی ) است معروف و متخلص شد، او را اولین شاعر پارسی گوی، پدر شعر فارسی و استاد شاعران می نامند چون پیش از او کسی دیوان شعر نداشت. داستان اینه که با توجه به از بین رفتن منابع و کتب قدیمی ،صدها سال کسی نمی دونست مزار رودکی دقیقا کجاست تا این که در سال ۱۹۵۸ به مناسبت تجلیل از ۱۱۰۰ سالگی این شاعر بزرگ ، کمیته تدارکات تجلیل از رودکی یک هیئت علمی رو میفرسته به زادگاه اون و افراد این کمیته هم قبر رودکی رو پیدا می کنن و بعد از نبش قبر استخون های رودکی رو جهت تحقیق و بررسی میارن بیرون ، بعد از بررسی استخون های جمجمه ،اونا به این نتیجه میرسن که احتمالا چشم های رودکی به میل کشیده شده و اونو زیر شکنجه کور کردن ولی علت شکنجه دقیقا مشخص نیست، بعضی ها میگن بخاطر تغییر مذهب بوده بعضی ها هم میگن چون تو دربار بوده دشمن های دربار این کار رو کردن، ولی در نهایت علت دقیق ماجرا مشخص نیست .

بخاطر همین دارای مال و ثروت زیادی شده و پاداش های زیادی هم دریافت می کرد و البته اشعار غنی و بسیار زیبای اون همه رو تحت تاثیر قرار میداد حتی پادشاه رو . آبنما و فواره های بسیار زیبایی در این پارک وجود دارد و پارک با حوضچه های گوناگون تزیین شده است که بسیاری از گردشگران و یا دانش آموزان به این پارک می آیند و با فواره ها عکس می گیرند، فواره های این باغ در شب با چراغ های ال ای دی نورافشانی می شود و حوضچه های این فواره ها هم همیشه در زمستان به دلیل سرما و یخ زدگی خالی و تمیز نمی شوند تا برای آغاز فصل جدید زیبا سازی شوند.

مکان این دریاچه یکی از بدمسیرترین موقعیتها برای توریستها به حساب میآید، با این وجود همچنان یکی از شاهکارهای طبیعت بریتیش کلمبیا به حساب میآید که هر ساله بازدیدکنندگان بسیاری را به خود جذب میکند. زادگاه وی که در رودک بوده هم اکنون جزیی از کشور تاجیکستان می باشد به همین دلیل رودکی در تاجیکستان هم طرفداران بسیاری دارد. بنده خدا محمد ابن زکریای رازی هم درحقش واقعا اجحاف شده ، خیلی ها فقط میدونن رازی کاشف الکل بوده و فقط پنج شنبه شبا تو مهمونی هاشون یادش میکنن در صورتی که ایشون واقعا دانشمند بزرگی بوده یه نکته جالب اینه که رازی اونقدر تحقیق می کرده و مینوشته که قدرت انگشتاش ضعیف میشه علاوه بر این رازی بنیان گزار تزریقه، اولین عمل چشم رو انجام داده ۱۸۴ اثر داره که ۵۶ تاش تو پزشکی بوده و خیلی چیزای دیگه.

حالا ما اینجا میخواهیم توضیح بدیم که چرا از بین این همه شاعر شیرین سخن با استعداد، رودکی پدر شعر فارسیه . با این توضیحات مفصل مقدماتی بریم ببینیم زندگی رودکی از کجا شروع شد و به کجا ختم شد، این نکته هم باید بدونید که درباره هر قسمت از زندگی رودکی نظرات و عقاید مختلفی وجود داره که ما رفتیم این نظرات و عقاید رو خوندیم تحقیق کردیم و اینجا فقط معتبرترینشون رو برای شما میگیم و شما رو گرفتار تمام نظریات مختلف نمی کنیم و به سبک پادکست رخ با زبان ساده شما رو با پدر شعر فارسی بیشتر آشنا می کنیم.

ولی تو همین ابیات باقیمونده هم مشخصه که رودکی انواع و اقسام آرایه های ادبی رو به بهترین شکل استفاده کرده و به واقع یه الگویی شده برای شاعرای بعد از خودش ، در حقیقت شعر فارسی در زمان رودکی قالب اصلی خودش رو پیدا می کنه و شاعرای بعدی رهرو راهی میشن که رودکی تو سده سوم آغاز کرده ، بعدش فردوسی سده چهارم خیام سده پنجم عطار سده ششم سعدی و مولانا سده هفتم حافظ سده هشتم و الباقی شعرا . رود هیرمند، از رودهای پر آب فلات ایران، اصلیترین رود در حوضه آبریز دریاچه هامون است که از بلندیهای کوههای بابا در ۴۰ کیلومتری غرب کابل از رشته کوه هندوکش در افغانستان سرچشمه میگیرد و پس از مسافت ۱۱۰۰ کیلومتر وارد دریاچه هامون میشود.

دیدن قلعه سامان در غرب این روستا را هم از دست ندهید. همین مساله سبب شده درختان خشکیده در میان دریاچه صحنهی وهمآلودی ایجاد کنند و لقب «دریاچه ارواح» به آن داده شود؛ با اینکه اصلا روح ندارد و هیچ اثری هم از روح در آن نیست. در بیماری دیورتیکولوز دیواره روده بزگ ضعیف و سبب ایجاد بیرون زدگیهایی در غشای داخلی این اندام میشود. جبرئیلی در پی انتشار اخبار ضد و النقیض در فضای مجازی مرتبط با این اداره در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون هیچ موردی از بیماری آنفلوانزای حاد پرندگان در سطح شهرستان مشاهده نشده است، اظهار کرد: دستگاه های اجرای شهرستان اهتمام جدی در راستای پیشگیری از شیوع بیماری آنفلوآنزای حاد پرندگان دارد.

مهدی سراوانی اول درباره وضعیت دریاچه هامون در یک سال گذشته، بابیان اینکه آب از اول سال 98 تا آبان ماه در «هامون صابوری» ماندگاری داشت و تقریباً از برج هشت به مدت بیست روز خشکی آب را شاهد بودیم، گفت: از 4 آذرماه، «فراه رود» آوردهای برای این قسمت از تالاب بینالمللی هامون داشت که برخلاف سالهای گذشته این جریان خشک نشد. با این حال برخی دیگر از کارشناسان اعتقاد دارند که تقسیم دریاچه آرال به دو بخش قزاقستانی و ازبکستانی نه تنها به نجات این دریاچه کمکی نکرده بلکه روند نابودی آن را نیز تسریع خواهد کرد.

یادم رفت به این نکته هم اشاره کنم که امسال، نه تنها یک هزار و چهارصدمین سال هجری مرگ یزدگرد است بلکه هزارمین سال جنگ دندانقان میان مسعود غزنوی و سلجوقیان است که به تسلط کامل سلجوقیان بر جهان اسلام منجر شد. رودکی تو روستای رودک متولد شد اواخر عمرش هم برگشت به این روستا و همونجا هم از دنیا رفت ، الانم مقبرش همونجاست. دوشنبه شهر تمیزی است و مردمی خون گرم و آرام مانند دیگر تاجیکی ها دارد ، مردم تاجیک پوشش خاصی دارند و نگاه کردن به ساکنان در حال عبور و مرور اطراف پارک هم بسیار جالب است.

دیدگاهتان را بنویسید