زنده شدن تدریجی دریاچه آرال – همشهری آنلاین

اگرچه علل و عوامل مختلفی برای آشکارکردن راز زیبایی سخن رودکی برشمرده شد، اما باید به این نکته نیز توجّه داشت که هر اثر برجستة هنری، ترکیبی از «خلّاقیت فردی» هنرمند و «نقش تاریخی» زمان اوست. برای مشاهده طبیعت، هر فصل و هر زمان جلوه و زیبایی به خصوص خود را دارد. در 12 کیلومتری شهر نوشهر قرار دارد و به خاطر گذشتههای دور اسم عجیب و غریب و شاید کمی ترسناکی را به خود اختصاص داده است.

یکی از ارتفاعات ترکیه موسوم به مین گول داغ یا بین گل داغ(هزار برکه) با ارتفاع 3152 متر در جنوب ارزروم نزدیک سرچشمه فرات که ابتدا به طرف شمال غربی و بعد به طرف شمال شرقی به راه می افتد و از جنوب و مشرق و شمال شرق کوهی به نام پالان دوکن با ارتفاع 3135 متر که در جنوب ارزروم واقع است، میگذرد و پس از گذشتن از مشرق حسن قلعه به طرف مشرق به جریان می افتد و از جنوب ارتفاعات قارص و شمال کوه های آرارات بزرگ با جذب شاخه های متعدد جریان خود را ادامه و وارد جلگه ایروان در خاک ارمنستان شوروری میگردد.

حتی اگر سیاستمداران خارجی هم با ادعاهای پوچ و پوپولیستی آن را به خود نسبت دهند، مردمان غیور ایران همواره دست تعرض اجنبی را از وجب به وجب خاک ایران کوتاه میکنند. از این تعداد بر اساس قرارداد مرزی که امضا شد، 427 جزیره متعلق به ایران و 382 جزیره دیگر به خاک شوروی یا آذربایجان کنونی تعلق دارد. این رود در طول تاریخ به سبب موقعیت جغرافیایی خود و قرار گرفتن در استان آذربایجان شرقی از اهمیت بسزایی برخوردار بوده است. ضمنا اصلا نگران سلامت فرزندان خود در این فضاها نباشید، زیرا هر یک از وسایل بازی موجود در این زمینها، با استاندارد جهانی ساخته شدهاند.

این رودخانه درگذشته در هر دو کشور افغانستان و ایران جاری بوده است. این رود خروشان سپس همچنان به مسیر خود ادامه میدهد تا پس از گذر از مرز ترکیه و ارمنستان، به نخجوان و سپس به مرز ایران و نخجوان میرسد. اراسک و آراسک هم دو نام قدیمی این رودخانه خروشان هستند. برخی با توجه به نام ساوه که به آن داده اند، آن دریاچه را به حوض سلطان منتسب کرده اند، از جمله ” گوبینو” و ” دیولافوآ ” در سفرنامه های خود می نویسند احتمالاً این دریاچه ممکن است بخشی از دریای بزرگ ساوه بوده باشد که در روز تولد پیغمبر (ص) خشک شده و این نشانه ای از ظهور پیغمبر اسلام بوده است .

می توان از رود ارس به عنوان یک مرز سیاسی- جغرافیایی بسیار ارزشمند نام برد، رودخانه ای بسیار پراهمیت و خروشان که در امتداد مرز کشورهای ایران، ارمنستان، آذربایجان و ترکیه گسترانیده شده. رودخانه ارس که به دلیل سرعت و خروشان بودنش به این نام خوانده میشود، از کوهها و ارتفاعات آرپاچای در آناتولی ترکیه سرچشمه گرفته و پس از طی مسیری طولانی به ایران و سپس جمهوری آذربایجان میرسد. اگر قصد دارید با تور داخلی رود ارس را ببینید بهتر است بدانید که در ماه اردیبهشت و خرداد بهترین زمان برای سفر به این رود خروشان است؛ علت این امر هم بر این است که در این دوماه برف های موجود در کوه ها آب می شوند و به رود ارس سرازیر می شود.

زمان بازگشت فردوسی پور به شبکه ۳ / عادل پس از حیاتی می آید؟ لازم به ذکر است که کودکان زیر پنج سال نمی توانند از این سینما استفاده کنند. البته لازم به ذکر است بدانید در اطراف این رود می توانید از جاذبه های گردشگری دیگری هم دیدن کنید اما این را هم در نظر داشته باشید که به علت هوای کوهستانی که دارد در فصول زمستان بشدت سرد و توفانی می شود، به همین دلیل پیشنهاد می کنیم در فصول تابستان و بهار از این رود دیدن کنید. استرابون (متوفی بعد از 20 میلادی؛ ج 5، ص 253، 287)، به نقل از آریستوبولوس ، اکسوس را بزرگترین رود آسیا ذکر کرده است که در آن کشتیرانی میشد و کالاهای هند را از این رود به دریای خزر در هیرکانیه میرساندند.

در حقیقت به سبب عریضتر شدن رودخانه در این قسمت، پل دوم عرض بیشتری دارد. این پل از سنگ سفید ساخته شده است و ابعاد 11 دهانه آن، به سبب متفاوت بودن شدت آب در قسمتهای مختلف رودخانه با یکدیگر متفاوت هستند. آنچه بیش از پیش به اهمیت ولشت میافزاید این است که این دریاچه آب شیرین دارد. گورستان کشتی های «میناق» که روی دریاچه آرال (یکی از بزرگ ترین دریاچه های جهان) واقع شده است، زمانی به عنوان شلوغ ترین بندر ماهی گیری در منطقه محسوب می شد.

شهردار آرالسک در حاشیه آرال در قزاقستان می گوید “به خاطر ترمیم دریاچه آرال، ما الان مدرسه داریم، اتومبیل ها در خیابان ها حرکت می کنند، هر هفته در شهر یک عروسی برگزار می شود”. دریاچه صورتی استرالیا دقیقا به خاطر رنگش از دیگر دریاچههای دنیا یک سر و گردن بالاتر است. در اطراف این روستا میتوانید قلعههایی از دوران افشاریه و غار بزنگان را ببینید. این رود از دو شاخه مجزا سرچشمه گرفته است. همچنین رود ارس علاوه بر وسعت و خروشانی که دارد به عنوان مرز هم برای ایران شناخته می شود؛ که این مرز از عهدنامه گلستان تعیین شده است.

با این تفاسیر رود ارس را میتوان به عنوان پرآب ترین و خطرناک ترین رودهای آذربایجان معرفی کرد. اگرچه تغییر هرگز کار آسانی نیست اما ما باید انعطاف پذیر باشیم و هر چیزی را در زندگی با سربلندی پذیرا شویم. اطلاعات زیادی درباره سال تولد رودکی و دوران زندگی و چگونگی تحصیل او در دست نیست. در بستر این رودخانه حدود 805 جزیره کوچک و بزرگ وجود دارد که مردمان محلی به آن مناطق شام می گویند، همچنین در این جزایر کوچک و بزرگ هیچکس زندگی نمی کند. این رود و طبیعت اطرافش هم از این قاعده مستثنی نیستند.

همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از غرب با دو دریای کوچک مرمره و اژه و از جنوب غرب با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. پلدشت یکی دیگر از پلهای رود ارس است، که در مرز ایران و نخجوان ساخته شده است. ارس پس از جاری شدن در جنوب ترکیه با سپری کردن مسیری کوتاه به مرز ترکیه با ارمنستان میرسد. این رود در سال 1813 میلادی بنا به عهدنامه گلستان به عنوان مرز بینالمللی بین کشور ایران و روسیه مشخص گردید.

شاید شما هم در تصاویر مرتبط با دریاچه ارومیه ، شاهد این بودهاید که رنگ آب دریاچه، سرخ و نارنجی است. این کلیسا در محلی به نام قزل وانک به معنای صومعه سرخ قرار دارد که در فاصله 3 کلیومتری جنوبی این رود واقع شده است. از پلهایی که بر روی این رود ساخته شده است. امکان استفاده از خدمات و امکانات کلوپ ماهیگیری برای علاقهمندان فراهم است. آیا امکان اقامت در اطراف دریاچه ارواح وجود دارد؟ اولین سوالی که برای افراد علاقه مند به ماهگیری پیش می آید؛ صید ماهی است که آیا این کار مجاز تلقی می شود یا غیر مجاز؟

خب مسافران اجازه دهید تا اینجا یک نظرسنجی از شما داشته باشم که آیا بحث رو ادامه دهم یا نه؟ این رود پر خروش و متلاطم با طول 1072 کیلومتر، حتی از رود کارون هم طولانیتر است. این سد به مشارکت جمهوری آذربایجان و ایران در مرز این دو کشور ساخته شد. در ادامه با عبور از شمال غربی روستای پتلو و عبور از مرز ایران، به جمهوری آذربایجان وارد میشود. همچنین این رود مرز مشترک این کشورها هم محسوب می شود. احداث این پل که تردد راه آهن از روی آن صورت میگیرد، در سال 1913 میلادی آغاز شد.

دیدگاهتان را بنویسید