صفر تا صد سفر شیراز

برای مقایسه جاذبه های گردشگری این دو شهر به صورت مشخص و فهرست وار به مقایسه دیدنی های اصفهان و جاهای دیدنی شیراز می پردازیم. در نهایت نیز بر این باور بودند درخت در سال بعد بارور شده و محصول خوبی می دهد. مراکزی هستند که به صورت آنلاین و فقط با کد ملی بیمه شده امکان استفاده از پوشش بیمه تکمیلی را ارائه می دهند که این نیز گزینه مناسبی در انتخاب بیمه های تکمیلی باشد. یکی از مناطق ییلاقی اطراف شیراز که طبیعت بسیار زیبا و خیره کنندهای دارد، تنگ دم اسب میباشد.

از آبشارهای دیدنی اطراف شهر شیراز، آبشار دم اسب در ۳۰کیلومتری غرب شیراز، نزدیک روستای قلات و آبشار رمقان در ۳۵کیلومتری بعد از ورودی جاده کوهمره را میتوان نام برد. در حالی که مطالعات تاریخی نشان میدهند منطقه کهندژ اصفهان دارای قدمت بسیار طولانیتری است. در نواحی مختلف کشورمان طبیعت زیبایی وجود دارد که نظیر آن در جهان کمتر یافت میشود. البته اهمیت و وسعت اصفهان در آن زمان به اندازه استان فارس نبود.

ایرلاین های زیادی در مسیر پروازی تهران به شیراز وجود دارند که می توانید با توجه به زمان و هزینه و قیمت ها ، بلیط مورد نظرتان را رزرو نمایید. استان فارس در دورههای پیش از اسلام اهمیت زیادی داشت. هم چنین این شهر آرامگاه شاعرانی هم چون حافظ و سعدی را در خود جای داده و به سبب جاذبه های تاریخی، فرهنگی، مذهبی و طبیعی فراوان بخش مهمی از تاریخ تمدن کهن و بزرگ ایران را دربرگرفته و همواره گردشگران زیادی را به سوی خود فرا می خواند. پاسارگاد با مجموعه عظیم بناهای باستانی اش که هم اکنون در شهرستانی به نام پاسارگاد قرار گرفته با ارزش ترین جاذبه استان فارس از نظر تاریخی، فرهنگی و هنری است.

در این مقاله اصلا به دنبال این نیستیم که جاذبه های کل استان اصفهان را معرفی کنیم چرا که برای معرفی کل استان اصفهان باید به شهرهای مهم و پر گردشگری همچون کاشان و جاذبه های مهمی همچون نیاسر، نائین و حتی خور و بیابانک با مهمترین بخش آن یعنی کویر مصر هم اشاره کنیم. برای دسترسی به آن باید به بلوار معالی آباد شیراز بروید. برای دیدن لونا پارک باید به بلوار آیت الله ربانی شیراز بروید.

برای بازدید از موزه گنجینه تاریخ فارس باید به خیابان لطفعلی خان زند و خانه زینت الملوک بروید. ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که جاذبههای طبیعی در دو شهر اصفهان و شیراز نسبتا محدود هستند. باغ ارم شیراز، باغ عفیف آباد یا گلشن، موزه نظامی باغ عفیف آباد، باغ دلگشا، باغ موزه نارنجستان قوام، عمارت شاپوری و دیگر کوشک باغ ها جزو دیدنی های مصفای شهر به شمار می روند که روح و جسم آدمی را جلا می بخشند و صفای خاصی دارند. از دیگر مکان های دینی در شهر نرگس ها کلیسای مریم مقدس می باشد که دیدنی بوده و از چشم گردشگران مخفی مانده است.

کریم خان شیراز را به صورت زیبایی درآورده بود و استحکامات خوبی داشت اما آغا محمدخان بیدادگر پس از آن که شهر را تسخیر نمود آن را منهدم ساخت به طوری که امروز وضع شهر با آنچه شعرا در وصف آن گفتهاند قابل شناسایی نمیباشد. شاید برای بسیاری سوال باشد که ارگ کریم خان کجاست؟ در نزدیکی این مدرسه آثار تاریخی مختلف دیگری وجود دارد که میتوانید از آنها نیز دیدن کنید. دیدن کنید. در نواحی شرقی این استان نیز جاذبه هایی مانند کویر مصر، کویر ورزنه و کویر مرنجاب وجود دارند. این قرآنها به ابراهیم سلطان فرزند شاهرخ تیموری تعلق داشته و امروزه در موزههای شیراز از آن نگهداری میکنند.

آبزیان متعددی در آکواریوم اصفهان زندگی میکنند که مشاهده آنها در تونل آبی برای کودکان بسیار جذاب خواهد بود. بسیاری افراد تصور میکنند اصفهان تنها در دوران صفویان اهمیت پیدا کرد. هموطنان عزیز نیز بر اساس سلیقه یا خاطراتی که در اصفهان و شیراز داشتهاند، یکی از آنها را بیشتر میپسندند. سفر زمینی از تهران، با عبور از شهرهای قم، کاشان، اصفهان، شهرضا، آباده، منطقه تاریخی ایزدخواست و سپس شهر مرودشت انجام می گیرد که در این مسیر از زیبایی های جاده ای نهایت لذت را خواهید برد. این کوچهها در هر قدم یادآور گذشتهای پرماجرا هستند.

از نمونه غذاهای محلی که با این نوع گوشت تهیه میشود، کلم پلوی شیرازی است. هتل های متنوعی در این شهر وجود دارد که از گردشگران داخلی و خارجی پذیرایی می کنند. هزینه اقامت یک شب اقامت در اقامتگاههای بوم گردی شیراز از ۱۴۰ هزارتومان تا ۷۰۰ هزارتومان متغیر است. هزینه سفر با اتوبوس از تهران تا شیراز از ۷۰ هزار تومان تا ۱۵۰ هزار تومان. آرامگاه حافظ شیرازی (حافظیه) و آرامگاه سعدی (سعدیه) نیز در میان باغ ها قرار گرفته اند ولی بیش از آنکه به دلیل منطقه ای با صفا مورد توجه باشند، به دلیل پیوند خوردن به این دو شاعر گرانقدر نزد علاقمندان به شعر و ادب و فرهنگ ایران اهمیت یافته اند.

این جاذبه ها هر یک مقاله هایی مجزا می طلبد. از دیگر حجره هایی که توجه گردشگران را به خود جلب می کند، چرم فروشی بازار وکیل شیراز است که انواع ست چرم در آن یافت می شود و به عنوان سوغات شیراز خریداری می شود. این منطقه باستانی که آرامگاه کوروش کبیر، پادشاه هخامنشی را نیز در خود جای داده است؛ میراث ایران و حتی جزو میراث جهانی است.

در روبروی عالی قاپو نیز مسجد سلطنتی دیگری به نام مسجد شیخ لطف الله قرار دارد. این مراسم به قدری از شکوه و جلا برخوردار است که در دهۀ ۵۰ از زبان محمدتقی فلسفی لقب حسینیۀ ایران را نیز به خود اختصاص داده است. آن وقت است که شما به یاد شمال کشور می افتید. این شهر یکی از مکان های مهم گردشگری در ایران است که میراث فرهنگی آن از اهمیت جهانی برخوردار می باشد.

قرار گرفتهاند. مکانهایی که نام بردیم بعضا فاصله کوتاهی با شهر شیراز داشته و از جمله آثاری هستند که شناسنامه ایران پیش از اسلام محسوب میشوند. بسیاری از آثار تاریخی که جزو جاهای دیدنی اصفهان محسوب میشوند در دوران صفویان خلق شدهاند. همان طور که میدانید در دورههای مختلف، شهرهای متفاوتی به عنوان پایتخت انتخاب میشدند. در جواب باید گفت میدان به معنی دایره نیست بلکه به معنی عرصه و محل مرکزی شهر بوده است. اگر بخواهیم جاهای دیدنی اصفهان به تنهایی اکتفا کنیم باید به مجموعه ای آثار هنری و بناها اشاره کنیم که در قالب مناره، گنبد، کاشیکاری، کاخ و مسجد نمودار شده است.

دیدگاهتان را بنویسید