عکس + آدرس تالاب ارواح مازندران – کجارو

در مصاحبه گفتم که به عشق دیدن آمو دریا آمدم و چند شب است که خوابش را میبینم، اما تا این لحظه دستم به آب این رودخانه نرسیده است. چگونه می تواند پریشانی مرا دریابدوازآشفتگی ِ حال من آگاه گرددکسی که با دیدن گیسوی بلند یار دلش اسیر نمی گردد . طبیعت سرسبز جزیرههای رود ارس و کوههای زیبا و سر به فلک کشیده اطراف آن منطقهی دلانگیزی را به وجود آورده تا گردشگران تور تبریز جلفا دیدن این منطقه را در صدر گشتهای خود قرار دهند.

مردم در گذشته برای آسایش خود و صرفه جویی در انرژی به اثر اقیلم بر ساختمان و محیط توجه می کردند . رسم اوشیدر در بین مردم منطقه که تا چندی پیش با شکوه هر چه تمام تر برگزار می شده است نشاناز این اهمیت دارد. سابقه سکونت در روستای بزنگان به ۱۰۰ سال پیش باز میگردد. همچنین در ۶ کیلومتری جنوب غربی روستای بزنگان نیز غار بزنگان واقع شده و قدمت آن به آثار به دست آمده از دوران پیش از میلاد برمیگردد. در فصول مختلف سال، دریاچه بزنگان محل تجمع پرندگان مهاجر و همچنین محل پرورش ماهی قزل آلا می باشد.

همچنین جمعی از زارعین دیگر نواحی ایران از جمله یزدیها و قاینیها و تربتیها و کاشمریها و بربریها و حتی شیرازیها به اینجا کشانده شدند. این آب دیگر آن ارس مغرور و غرانی نیست که نمی شد به آن نزدیک شد. دریای هلمند بعد از عبور از “شیلۀ چرخ” در نزدیک سیاهدک و با سیرآب کردن ولسوالیهای “کنک” و “چخانسور” به سوی هامون پوزک در جهیل سیستان سیر کرده در موقع توفانی سال که آب هلمند بالا می رود، هامون پوزک و هامون هلمند پرشده به هامون صابری می ریزند(در کنار مرکز ولسوالی چخانسور دریای خاشرود نیز به هامون پوزک می ریزد و در منطقۀ شند معصوم خان دریای “خسپاس” که گاه سیل میکند نیز به هامون پوزک وصل می شود.

شاید از این روست که صنعت استعاره در اشعار رودکی بسیار اندک است؛ زیرا با محتوای وصفی و مدحی اشعار، همخوانی و تناسب چندانی ندارد و آن پویایی و تحرّک در نظر شاعر کمتر با صنعت استعاره منتقل میشود؛ از این رو بیشتر از صنعت تشبیه استفاده میکند. البته اگر در فصل گرم سال به این منطقه میروید، گزینه چادر زدن در کنار دریاچه هم انتخاب خوبی به نظر میرسد. این دریاچه با وسعتی حدود 500 هکتار( 52 هکتار سطح آبی ) و عمق متوسط 8 متر در 120 کیلومتری شرق مشهد و 4 کیلومتری شرق روستای بزنگان قرار گرفته است.

در اثر خشک شدن دریاچه ها رسوبات کف آنها با افزایش سرعت بادهای 120 روزه به هوا برخاسته و خطرات زیست محیطی فراوانی را برای ساکنین منطقه ایجاد می کند. خبرگزاری مهر – گروه استانها: دریاچه پریشان یکی از زیباترین دریاچههای آب شیرین ایران بود، زمانی که آب داشت و حیات داشت، حالا دیگر هیچ ندارد. پل دشت و روستاهای پراکنده در اطرافش، به جز ارس یک منبع دیگر هم برای آبیاری زمین هایشان دارند و آن رود «زنگبار» است که درست از میانه شهر می گذرد و شهر را به دو نیمه شمالی و جنوبی تقسیم می کند.

آمل به جز آن که نام این شهر بوده، نام یک ولایت در جنوب ولایت خوارزم بوده است. اما در عهدنامه دوستی ایران و روس (بهسال ۱۳۰۰/ ۱۹۲۱) به تساوی، به ایران و شوروی حق کشتیرانی جنگی و غیر آن داده شد و در قرارداد بازرگانی و دریانوردی (۱۳۱۹ / ۱۹۴۰) جزئیات رژیم دریانوردی مشخص گردید. به دلیل کاهش و افت شدید آب این دریاچه در خطر نابودی قرار گرفته است و چنانچه کارشناسان حفاظت محیط زیست استان خراسان برای حل این مشکل اقدامی نکنند، این دریاچه خشک خواهد شد. دریاچه بزنگان(bazangan)، در حاشیه روستای بزنگان، مرکز دهستان گل بی بی و روستایی از توابع بخش مرزداران شهرستان سرخس، استان خراسان رضوی است.

دریاچه بزنگان در موقعیت جغرافیایی E6029 N3618 در استان خراسان رضوی واقع است. شیر ماهی ، بعنوان ماهی بومی دریاچه شناخته می شود که در اغلب رودخانه های استان هم زیست می کند . ماهی بومی دریاچه از نوع شیرماهی است ولی بزنگان زیستگاه خوبی برای چند نوع ماهی کپور می باشد. بازدید از منطقه بزنگان معمولا در طی یک روز تمام میشود؛ اما اگر قصد شب ماندن در این منطقه و گشت و گذار در سایر مناطق آن را دارید، میتوانید اقامت در خانههای مردم بومی روستای بزنگان را انتخاب کنید.

به گزارش وبسایت بیبیسی فارسی در ۸ مارس ۲۰۱۹ اشرف غنی آغاز کار سد بخشآباد را به مردم فراه وعدهداد. این اثر هنری و معماری به دستور خاتون خواهر گوهرشاد بیگم آغا همسر شاهرخ شاه تیموری بنا شد. سازمان حفاظت محیط زیست در جهت حفظ و بهره وری معقول از این پدیده طبیعی و با حفظ اصالت تعادل اکولوژیکی آن، برنامه هایی در دست اقدام داشته و در آینده نزدیک یکی از مراکز مهم علمی پژوهشی و تفرجگاهی خواهد شد . در کنار همه آنچه مطرح کردیم، از دیگر جاذبههای طبیعی سرخس در فصل بهار میتوان چشمه آب گرم خانگیران، جنگلهای پسته روستای چشمه شور، جنگلهای طاق و گز همراه با چشمههای زیبای و مراتع وسیع روستای قاسم خان، زیارتگاه خواجه ابوالفضل در روستای سنگر و جنگل گز بین مرز ایران و ترکمنستان را نام برد.

این دریاچه به عنوان تنها اثر طبیعی ملی استان خراسان به شمار می آید. طعم آب دریاچه نیز کمی تلخ و شورمزه بوده و غلظت بالای نمک باعث شده که دریاچه از دور به رنگ لاجوردی دیده شود. از جاذبههای دیدنی این روستا نیز میتوان به قلعهای از دوره افشاریه و غار بزنگان اشاره کرد. اطراف این غار نیز محل اقامت و استراحت بسیاری از مسافرانی است که به قصد بازدید از دریاچه و سایر جاذبههای دیدنی آن به این منطقه سفر میکنند. بنابراین اگر به فکر بازدید از جاهای دیدنی مشهد هستید، این دریاچه را نیز در لیست مقاصد خود قرار دهید.

هیچ رودخانه ای به این دریاچه منتهی نمی شود. اما اگر میخواهید سفری دلپذیر به دبی داشته و علاوهبر لذتبردن از آبوهوایی مطلوب، سفرتان مقرونبهصرفه هم باشد، بهتر است ماههای آذر تا اواخر زمستان که بهترین زمان سفر به دبی هستند را برای سفر به این شهر توریستی، در تقویم خود علامت بزنید. در هنگام بهار دشت و ییلاقهای این شهر پر از گل لاله است که در کنار درختان پر از شکوفههای بهاری و صدای دل انگیز آب خروشان چشمهها بوی بهشت را به مشام بومیان و مسافران میرساند.

دشت ۱۵ هکتاری تخت عسل در چهار کیلومتری شمال دریاچه قرار دارد و در آغاز فصل بهار مملو از گلهای لاله و سنبل میشود. دریاچه از نظر مواد غذایی خودکفا بوده و دوران الیگو تروفیک را پشت سر نهاده و در ابتدای دوران ایو تروفیکی می باشد.سطح دریاچه در گذشته نه چندان دور بیش از دو برابر اندازه فعلی بوده و رسوبگذاری شدید قسمتهای شمالی را پر و از دریاچه جدا نموده است که در جهت احیاء و بهره وری معقول ضروری است مجدداً احیاء گردد.عمیق ترین نقطه دریاچه 12 متر و عمق متوسط آن 8 متر است.

دیدگاهتان را بنویسید