ماوراء النهر – ویکی شیعه

بیشتر مشکلات مربوط به انسداد روده مثل بیماری های مزمن و آسیب دیدگی ها قابل جلوگیری نیست ، اما اطلاعات داشتن در مورد راه های درمانی و یا نشانه های انسداد روده می تواند از بدتر شدن آن جلوگیری کند . بر پشت سکه های برنزی نیز مظاهر و نشانه های مذهبی ایران و یونان به چشم می خورد. گاهی نیز به جای تاج از نشانه های شهریاری استفاده می کردند که مرکب از حلقه ای مزین و نواری مواج بود که در پشت سر گره می خورد. البته بعضی اوقات استثناء هم دارند مثل مسجد شاه اصفهان در میدان نقش جهان که درِ ورودی مسجد، که در طول میدان واقع شده، یک نمای خارجی دارد و شامل یک سردرب و مناره ای می شود که در دو طرفش سکوئی قرار گرفته و کاشیکاری شده است.

نام ماه ها به اختصار نوشته شده تا خدشه ای در نوشته القاب منقور بر سکه ها وارد نیابد. همچنین بر درهمی از اردوان یکم تاریخ 123 اشکانی و بر سکه های اردوان سوم تاریخ های 335 و 336 سلوکی همراه با ماه ضرب سکه دیده شده است. همچنین امیران مستقلی، در روزگار رنگ باختن قدرت ساسانیان در سمرقند و دیگر شهرهای ماوراءالنهر، بر این شهر حکم میراندند که در منابع تاریخی از آنان با نام ترخون یا اخشید یاد شده است .

سکه های اشکانی از جنس نقره و برنز هستند و به جز یک مورد استثنایی سکه طلا دیده نشده است به عبارت دیگر سکه های طلا ضرب ننموده اند. بر چهار درهم ها اردوان یکم نیز تاریخ 188 سلوکی برابر با 125 پ.م به چشم می خورد از آن دوره به بعد تا اواخر سلطنت ارد یکم دیگر بر چهار درهم ها تاریخ دیده نمی شد اما از زمان فرهاد چهارم (38/37 پ.م- 2 م) به بعد نوشتن سال و ماه بر سکه ها مرسوم شد که این شیوه تا پایان حکومت اشکانیان ادامه یافت.

گاهی نیز چهره شهریار اشکانی به صورت تمام رخ در روی سکه نقش گردیده است مانند بعضی از سکه های مهرداد سوم اردوان سوم ونن دوم و بلاش چهارم. به طور کلی بر روی سکه های اشکانی چهره واقعی فرمانروا نقش گردیده است. بر روی سکه ها تصویر واقعی فرمانروای اشکانی در حالی که به سمت چپ می نگیرد نقش گردیده است اما به ندرت سکه هایی از شاهان اولیه اشکانی به دست آمده که صورت فرمانروا در سمت راست تصویر حک شده است مانند سکه های ارشک اول و بعضی سکه های مهرداد اول فرهاد دوم و مهرداد دوم.

تاریخ گذاری بر درهم ها اشکانی به ندرت دیده می شود درهم ها مهرداد یکم ضرب سلوکیه دارای تاریخ هستند. نخستین بار در زمان مهرداد یکم تاریخ بر سکه ها مرسوم شد. این سکه ها اغلب در بین اقشار مختلف مردم کاربرد داشته از لحاظ تصاویر و مضامین بسیار متنوع تر از سکه های نقره هستند و به علت آزاد اندیشی پارتیان آثاری از عقاید و باورهای مذهبی رایج در حکومت و سرزمین اشکانیان بر آنها انعکاس یافته است. بر پشت سکه ها القاب و عناوین شاهان به صورت عادل، نیکوکار، دوستدار پدر، دوستدار برادر، دوستدار یونان، خود مختار و غیره دیده می شود که الغب این القاب از سلوکیان اقتباس شده و از جهتی مبین منش و اخلاق پارتیان دلیر و آزاده است.

سابقهی خانوادگی: در صورت وجود بیماریهای التهابی روده در یکی از بستگان نزدیک مانند پدر، مادر، خواهر، برادر و فرزند، خطر بالاتری برای ابتلا به این بیماری وجود دارد. سلام،من خواب دیدم کوها و رودخانه ها دارن خراب میشن بعد 6تا بچه که داشتن غرق میشدن دو از رودخانه اوردم بیرون نجات دادم،چند شب بعد خاب دیدم تو ی مهمونی هستم ک همون 6تا بچه همرامن همشون لباسای قرمز پوشیده بودن و یکی خودشو از بالا پرت میکنه پایین میمیره رفتم پایین بالا سرش خون همجارو گرف ،تعبیرش چیه؟

به علاوه دریاچه بایکال یکی از زیباترین دریاچه های کره زمین محسوب میشود و به طور متوسط در هر سال با سرعتی در حدود ۲ سانتیمتر رشد میکند. عمق این دریاچه حداکثر دو متر و امکانات قایقرانی هم دارد، که در اطراف دریاچه هم فضای کافی برای پیاده روی، استراحت و انجام ورزش های عمومی و همگانی مهیا می باشد . به گزارش خبرنگار مهر، با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب بر لزوم تهیه پیوست فرهنگی برای طرح های عمرانی و لزوم توجه به امکانات فرهنگی در کنار احداث نزدیک به یکصد هزار واحد مسکن مهر در پرند باید اتفاق بزرگی هم در حوزه فرهنگی ورزشی رخ بدهد که در این خصوص اخیرا پیوست فرهنگی شهرجدید پرند تدوین و تصویب شد.

به جز سکه فرهاد پنجم و ونن اول بر روی سایر سکه ها خطی نوشته نشده اما از زمان بلاش اول نام اختصاری فرمانروا در پشت سر او به خط پهلوی اشکانی نقر گردیده باید توجه داشت که اشکانیان برای حمایت از مردم شهرهای متعدد یونانی نشین که در قلمرو آنها زندگی می کرده اند این شعار را بر پشت سکه ها نوشته اند. ضرب سکه های برنزی در شهرهای مختلف رواج داشت اما فقط بر کالکوی های ضرب سلوکی و گاهی شوش تاریخ مشاهده شده است. واحد وزن سکه های برنزی کالکوی است که بر اساس اوزان یونانی بوده به طور متوسط دو گرم وزن داشتند و هر هشت کالکوی برابر یک ابول ارزش داشت.

وزن هر ابول تقریبا برابر یک ششم درهم بود. بخارا پس از مدتی به عنوان یک مرکز علمی و فرهنگی در برابر بغداد ظاهر شد. بر پشت این سکه ها تاریخ های 173 و 174 سلوکی برابر با 140 و 139 پ.م دیده می شود. درباره عمق این دریاچه اعداد متفاوتی بیان شده ولی طبق مشاهدات و همچنین مطالعات جمعی از غواصان، عمق این دریاچه در عمیقترین قسمت آن، یعنی جنوب شرقی به 6.8 متر میرسد. این گروه همچنین به همکاری و تبادل اطلاعات با سایر مراکز تحقیقاتی در سراسر جهان تمایل دارد.

در طول این سالها مسیرهای بین شهری نیز، گسترش پیدا کردهاند. بالغ بر ۲۷۰ تالاب در کشور ما وجود دارد که ۸۰ مورد آنها از وسعتی درخور توجه برخوردار هستند که می توانند در سطح بین المللی نیز مطرح باشند اما تنها ۲۲ تالاب کشور در سایت رامسر به عنوان مهمترین تالاب های بین المللی به ثبت رسیده است که به رغم اهمیت بالای این ۲۲ منطقه در سطح جهان و قرار گرفتن اکثر این مناطق در فهرست مناطق چهارگانه و تحت الحفظ سازمان حفاظت محیط زیست، هیچیک از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست .

این دریاچه علاوه بر اینکه گستردهترین و مهمترین دریاچة آب شیرین کشور است، توانهای زیستمحیطی و ارزش اکولوژیک خاصی نیز در سیستان دارد (ابراهیمزاده، 1388: 73). دریاچة هامون و منطقة سیستان در شاهنامة فردوسی مأوای اصلی پهلوان اسطورهای ایران دانسته شدهاند و ازنظر تاریخی و هویتی برای ایرانیان اهمیت دوچندانی دارند. دریاچه پریشان یک بخش از منطقه حفاظت شدهای موسوم به پریشان و ارژن است. در اوستا بارها به این دریاچه اشاره شده است. آمودریا یا همان جیحون پس از سرچشمه گرفتن از فلات پامیر با گذر از قسمت مرزهای افغانستان با تاجیکستان و پس از گذر از کشورهای ترکمنستان و ازبکستان از سمت جنوب به دریاچهٔ آرال ( دریاچه خوارزم ) می ریزد.

دریای هلمند کلانترین دریای داخلی افغانستان است که از کوه بابا سرچشمه گرفته، بعد از طی 1150 کیلومتر در مرز میان افغانستان و ایران به جهیل “سیستان” می ریزد. یبوست در 52درصد، اسهال در 18درصد و در 8درصد موارد هر دو علامت به طور متناوب مشاهده گردید. به طور کلی دقت در خصوصیات و بررسی سکه های اشکانی راهی است برای آگاهی و شناخت نزدیک به پنج قرن تاریخ پر افتخار ایران که بیشتر روی دادهای آن در پس دیوار قرون به دست خاموشی و فراموشی سپرده شده است.

این تستها میتوانند برای بررسی عفونتها و سایر بیماریها مورداستفاده قرار بگیرند. 23-اهمیت بررسی هرم سنی هرکشور را بنویسید: هرم سنی هر کشور به برنامه ریزان کمک می کند که با ساختمان سنی جمعیت آن کشور آشنا شوند و از آن برای برنامه ریزی استفاده کنند؛ به عنوان نمونه برای تحقق برنامه های تأمین اجتماعی، بهبود وضعیت سالمندان، ارتقای سطح سلامت جامعه، تأمین شغل برای حال و آینده، ایجاد فرصت های تحصیلی، تفریحی و رفاهی برای جوانان، امنیت ملّی، جلوگیری از پیری جمعیتی، از اطلاعات و آمارهای سنی و جنسی جمعیت کمک می گیرند. سکه های برنزی نیز در تمام دوران فرمانروایی اشکانیان و در کلیه نقاط کشور به قطع و اندازه های کوچک و بزرگ و اوزان مختلف از چهارده گرم 7 گرم ضرب می شد.

گاهی با مطالعه تاریخ سکه ها زمان و مدت حکومت یاغیان و مدعیان سلطنت نیز معلوم می گردد مثلا بلاش یکم که از سال 362 سلوکی فرمانروایی خود را آغاز کرده بود در سال 365 گرفتار شورش پسرش وردان دوم گردید پس از این تاریخ تا سال 369 تصویر وردان بر سکه ها دیده می شود اما در این هنگام بلاش مجددا زمام امور را به دست می گیرد و ضرب چهار درهم های او تا سال 372 سلوکی ادامه می یابد.

تصویر ارشک اولین فرمانروای پارتی در حالی که بر روی تخت یا سنگ مخروطی شککلی جلوس نموده و کمانی در دست دارد زینت بخش پشت درهمها که از رایجترین سکه های آن دوران بودند است. برای اولین بار تاریخ گذاری بر روی سکه در زمان مهرداد اول متداول گردید و از زمان فرهاد چهارم بر بیشتر سکه ها دیده می شود تاریخ اغلب به سال سلوکی است اما گاهی تاریخ اشکانی نیز بر سکه ها نقش گردیده است. بر روی سکه های ارد یکم، پاکر یکم، فرهاد چهارم و فرهاد پنجم، نیکه، الهه پیروزی، حلقه شهریاری را در دست دارد و آن را روی سر شاه نگاهداشته است.

دیدگاهتان را بنویسید