مقاله دریاچه هامون و نقش گسل های منطقه در توسعه و تکوین حوضه آبریز آن

این اخبار به خصوص برای خانم ها نگران کننده است زیرا سرطان روده بزرگ بعد از سرطان سینه و سرطان ریه در حال حاضر سومین عامل مرگ در میان خانم هاست. اضافه وزن، استعمال سیگار، سابقه شخصی یا خانوادگی ابتلا به پولیپ روده بزرگ یا سرطان روده بزرگ شانس ابتلا به این بیماری را تحت تاثیر قرار می دهد. موضوع اشعار او بیشتر وصف طبیعت و اشیای پیرامون و یا مدح پادشاهان و وصف دربار پادشاهان و مجالس بزم و شادی است.

شاعر باید از قوانین ثابت و مکرّر طبیعت سرمشق بگیرد و صفات و روحیات همگانی و ثابت و دیرپای انسان را به تصویر بکشد؛ یعنی به اموری بپردازد که جاودانه و طبیعی و مکرّر است، مانند عشق، زیبایی طبیعی، وصف طبیعت و حالات طبیعی انسان و اشیاء، نه به امور گذرا و لحظهای. در این شعر، شاعر بهخوبی توانسته است «از یک پدیدة حسّی و واقعی یعنی از دستدادن دندانها که تجربة ملموس هر فرد سالخوردهای است با چه بیان شاعرانهای سخن گوید! مضمون شعر، واقعۀ عادی است.

دلایل متعددی برای اهمیت این منطقه میتوان بر شمرد؛ پایتخت ترکیه یعنی آنکارا در منطقه آناتولی مرکزی واقع شده و شهرهای دیدنیای مثل قونیه، قیصری و کاپادوکیه سالانه گردشگران بی شماری را راهی این منطقه میکند. آمارهای رسمی نشان دادهاند که در ده سال گذشته میزان صید ماهی در منطقه قیزیلاوردا 5 برابر شده است. در زندگی نامه رودکی سمرقندی اینگونه آمده است که: ابوعبدالله جعفر بن محمد رودکی ، در یکی از روستاهای کوهستانی ناحیه ی رودک سمرقند، به نام ” بنج ” زاده شد. بنا بر نوشته ی سمعانی ، رودکی در سال 329 هجری قمری در ” رودک ” در گذشته بوده است .

در باره ی سالمرگ رودکی نیز گفته ها فراوان است ، سعید نفیسی گفته ی “سمعانی ” را در کتاب ” الانساب ” از دیگر گفته ها درست تر می داند . کمبود آب سال گذشته میلادی باعث آن شد تا در اولین سالهای حاکمیت اقتصاد آزاد بر قزاقستان ، کشاورزان “قزل وردا” برنج کمتری برداشت کنند و در این بین شرکت های خارجی که برنج تولید گوشه و کنار جهان را در بسته بندی های زیبا و پرجاذبه در بازارهای منطقه عرضه می کنند، بیشترین سود را برده اند و می برند.

ما از این تجربه میتوانیم در ایران هم استفاده کنیم تا منطقه رشد اقتصادی داشته باشد و اشتغالزایی بهوجود بیاید و دریاچه هم احیا شود.» استفاده از تجارب کارشناسان این دریاچه و دریاچههای مشابه با در نظر گرفتن تفاوتهای اقلیمی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی میتواند بسیار مثمر ثمر باشد. در یکی از سفرهای امیر،که رودکی نیز با او همراه بود، منطقه ای خوش آب و هوا نظر امیر را جلب کرد و امیر فرمان داد که در آن منطقه خیمه و خرگاه بر پا کنند و چون که در آن مکان، به امیر خوش گذشت، اقامت امیر در آن جا طولانی شد و بزرگان هم رکاب امیر را یارای یادآوری لزوم مراجعت به بخارا نبود.پ س دست به دامان رودکی شدند تا در شعری امیر را متوجه بخارا کند.

چون اهمیت بازدید از دریاچه زیبای پریشان به علت آب آن است، بهترین زمان و فصل برای بازدید از آن فصل بهار و علی الخصوص اردیبهشت ماه است. برای تماشاچیان در دو طبقه صندلی قرار داده شده که بلیتهای طبقه اول گرانتر از طبقه دوم هستند؛ چون دید بهتر و نزدیکتری به سن دارند. است) پرآبترین رود آسیای میانه است که رود دوم سیر دریا است. ماده دوم – مجموع مقدار ابی که از رود هیرمند (هلمند) در سال نرمال اب و یا سال مافوق نرمال از طرف افغانستان به ایران تحویل داده میشودمنحصر است به متوسط (اوسط) جریان 22 متر مکعب در ثانیه طبق جدول شماره ده “راپور کمیسیون دلتای هلمند” مورخ 28 فوریه 1951 مطابقتقسیمات ماهانهای که در ستون 2 جدول مندرج ماده سوم این معاهده ذکر شده و یک مقدار اضافی متوسط (اوسط) جریان 4 متر مکعب در ثانیهمتناسب به تقسیمات ماهانه مشمول ستون 2 که در ستون 3 جدول مندرج در ماده سوم توضیح گردیده و به سابقه حسن نیت و علایق برادرانه از طرفافغانستان به ایران تحویل داده میشود.

پاسخ: میزان متوسط بارندگی سالانه در ایران کمتر از ۲۵۰ میلی متر و است به همین دلیل کشور ما از کشورهای کم آپ دنیا به حساب می آید. در برخی از نوشته ها آمده است که در دوران جوانی و میانسالی رودکی، وضع مادی او بسیار خوب بوده است، به طوری که 200 غلام و کنیز داشت و این نشان دهنده ی عزت و مکنت شاعر بخارا در آن دوران می باشد. نکتة گفتنی دیگر دربارة شعر رودکی آن است که شعر او محاکات است؛ زیرا تفسیر و برداشتهای رودکی و شاعران ابتدایی از محیط پیرامونشان ساده و بیپیرایه و تا حدّی کمالیافته بود.

در این تصویر، عنصر رنگ، صدا و حرکت بسیار مؤثّر است؛ بهویژه تضاد بین رنگهای تیره و روشن و هماهنگی بین صدای طبل و تندر که هر دو هولانگیز و پرطنین است و معنی مصرع «دیدم هزار خیل و ندیدم چنین مهیب» را بیشتر تقویت میکند. قلعة مذکور را از خشت بر بالای قلّه کوه بنا نمودهاند و در مقابل آن نیز کوهی بسیار بلند است که در بالای هر جا قراول خانهها به جهت حراست و حفاظت از طایفه ترکمانیه بنا نهادهاند و راه مرور قوافل از میان دو کوه مذکور واقع است، و چشمه آبی در نهایت عذوبت و لطافت و درختان بید و جبلی چندی در آن جا میباشد که به غایت مفرّح و دلگشا است.

در تبیین تاثیر سد سازی بر آب دهی رود هیرمند کافی است، به این نکته اشاره شود که تنها اجرای فاز یک و دو سد کمال خان در ولایت نیمروز افغانستان موجب کاهش سهم آب ورودی به دریاچه هامون به حدود یک دهم ورودی طبیعی آن گردید. او گفت: تا زمان دستیابی به حقیقت محدودیتهایی برای تردد در دریاچه چیتگر ایجاد شده است، بعد از طعمهگذاری با یکی از مراکز مرتبط صحبت شده تا با دستگاه کاوشگر موجی، کف دریاچه را جستجو کنند تا مسئله کاملا روشن شود و در نهایت، خیال مردم راحت شود.

او برای هر کلمهای مفهومی میشناسد. قافیه و ردیف در این ابیات، بسیار زیباست: «آن آید همی» مژدة آمدن را در پایان هر بیت بهتکرار و پرتأثیر بیان میکند و انتخاب زمان حال استمراری برای ردیف، چنان است که گویی «آمدن» هماکنون، پیش از هر اندیشه یا تردید یا تأمّلی، در حال وقوع است. شاید اموالش را به یغما برده باشند، شاید مورد غضب دستگاه سامانی قرار گرفته باشد و یا شاید علتش غروب و افول سامانیان باشد!

به جز صفحات اینستاگرامی هنرمندان که اجراهایشان را اطلاعرسانی میکنند شما میتوانید در سایت اصلی بنیاد رودکی ساعت و روز و اطلاعات دقیقی از ایونتها، جشنوارهها، کنسرتهای سنتی و پاپ، کلاسهای اساتید بزرگ موسیقی، تاترها و نمایشگاههایی که در تالارهای رودکی و وحدت برگزار میشوند مطلع شوید. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی بنیاد فرهنگی هنری رودکی، ارکستر بنیاد رودکی در آیین افتتاحیه هفته فرهنگی ایران در بیروت روی صحنه رفت. در پیاده روی در حوالی این دریاچه نیز ممکن است صدای حرکت حیوانات وحشی و پرندگان میان درختان را بشنوید.

شاعر بر همة ظرافتها و ظرفیتهای زبانی خویش آگاه است و بهنیکی از آنها در خلق آثار ماندگار بهره میجوید. البته کاربری تالار وحدت فقط برای موسیقی و تاتر نیست؛ چرا که در لابی این تالار تقریبا در تمام روزهای سال آثار هنرمندان مختلفی به صورت نمایشگاه به نمایش گذاشته میشود. اگرچه علل و عوامل مختلفی برای آشکارکردن راز زیبایی سخن رودکی برشمرده شد، اما باید به این نکته نیز توجّه داشت که هر اثر برجستة هنری، ترکیبی از «خلّاقیت فردی» هنرمند و «نقش تاریخی» زمان اوست. ویژگی دیگر اسلوب شعر رودکی، قدرت القای هنری است که به برجستگی هر اندیشه یا احساسی بیش از سابقة آن در ضمیر خواننده و بیننده میانجامد و او را در تنگنای نیازمندی به آن اثر ادبی قرار میدهد.

از این رو شاعر توانسته است بهخوبی مضامین مورد نظرش را توصیف کند و آن را برای خواننده و مخاطب مجسّم کند؛ در عین حال، پیری همچنان شکل طبیعی و رنگ واقعی خود را حفظ کرده است. رسم و رواج این مردم کاملاً رنگ آریایی دارد، تجلیل از نوروز، لباس نو پوشیدن در نوروز، رنگ کردن درختان و تبریکی دادن سال نو، نشانههای فرهنگ سابق آریایی است که هنوز پابرجا است. دریاچه چیتگر به طور حتم یکی از مهمترین جاذبههای گردشگری در اطراف پایتخت محسوب میشود و مردم خود این شهر نیز، روزهای زیادی از تعطیلات خود را به آنجا اختصاص میدهند.

خواجه یف اظهار داشت: از پیامدهای فاجعه دریاچه آرال مردم روستایی کشاورز در «قره قلپاقستان» و استان «خوارزم» بسیار آسیب میبینند. بیش از ۲۰۰ معبدی که به علت نوع ساختار سد هیراکود از دید پنهان مانده بودند. پیش از این وزیر نیروی ایران گفته بود که پس از جلسات متعددی که با طرف افغان درباره حق آبه هیرمند داشتیم و به رغم پیگیری مداوم اما تا این لحظه اتفاقی نیفتاده و امیدواریم که در روزهای آینده شاهد رهاسازی آب هیرمند باشیم. ایران ضمن اینکه تلاش می کند تا جلو اعمار بند “کمال خان” را بگیرد، برای مقامات ارشد دولت افغانستان پول میپردازند تا فکر تقسیم آب به هیچ عنوان از طرف مقامات افغان مطرح نگردد.

دیدگاهتان را بنویسید