نظامی حتی یک بیت به زبان ترکی ندارد

طول تقريبى اين رودخانه 18 كيلومتر بوده و امتداد آن شمالى و جنوبى است، شيب آن تند و سنگهاى بستر و كناره هاى آن اغلب آذرين مى باشد. وجود سفرههای غنی نفت و گاز در بستر و حاشیه این دریا و بهرهبرداریهای گسترده از این حوزهها در طول قرن گذشته که عمدتا از سوی کشور شوروی سابق و کشورهای تازه استقلال یافته آن انجام گرفته، منشاء آلودگیهای بسیاری در منطقه شده است. پس از توافق صلح دولت امریکا با طالبان در زمستان ۱۳۹۸ش و خروج نیروهای این کشور از افغانستان در مرداد۱۴۰۰ش/اگوست۲۰۲۱م، گروه طالبان توانست در ۲۴مرداد ۱۴۰۰ش وارد کابل شود و دوباره امارت اسلامی را تاسیس کند.

Dunaliella Salina قادر به تحمل غلظت نمک بسیار بالا از ۰٫۲ درصد تا ۳۵ درصد است. به همین خاطر در فصول خشکسالی، این دریاچه یکی از کانسارهای بزرگ نمک در ایران به حساب میآید. شهری که بیش از ۲۰ درصد زنان در آن زمان در آن شاغل بودند . هزینه کرایه دوچرخه به مدل دوچرخه بستگی دارد و از ساعتی ۲۰ تا ۵۰ هزار تومان متغیر است. موسوی به این نکته که در اکوسیستم ارزش یک هکتار تالاب برابر 100 هکتار زمین کشاورزی است, اشاره کرد و گفت: مقدار 820 میلیون مترمکعب آب که قرار است از افغانستان بیاید, احتمالا در کشاورزی و شرب مصرف میشود و اگر این آب به هامون بیاید فقط کف تالاب مرطوب شده و تنها از پدیده گرد و غبار جلوگیری خواهد شد.

عمیقترین بخش دریاچه فقط 3 متر عمق دارد و میتوان گفت که این دریاچه، دریاچهای عمیق نیست. دریاچه صورتی رنگ هیلیر با حدود ۶۰۰ متر طول با عمق کم و توسط یک ساحل از شن و ماسه و زمینهای جنگلی متراکم و درختان اوکالیپتوس احاطه شده است. بناً به منظور رفع هرگونه بهانهجوییهای جانب ایران در جمعآوری واترپمپها و دهنه جات ناجایز ، خودسر و خلاف معاهده آب رودخانه هلمند جهت جلوگیری از اضافه برداشت آن کشور از آب رودخانه مذکور، لازم است تا هر چه عاجل به کمک ارگانهای امنیتی کشور در احیا و بازسازی آن اقدام جدی به عمل آید.

30- چه عواملی سبب آلودگی آب رودها می شوند؟ نوشته است که در یک فرسنگی فراه کوهی است که آن را بیبچه باران خوانند و در آن کوه طاقی سنگی است که همیشه از آنجا آب می چکد و نیز دربین جر کوه بیبچه در یک تخته سنگی لاخ کوه یک سوراخ که هرموسم سال از آن به اندازه دو انچ آب بیرون پرتاب میشود وتاده دقیقه تمام حوزچه ها (تعداد5-6 )راپر از آب میکند وبعد دفعتا خاموش میشودتعجب این واتر پمپ طبعی دراین است که وقت روشن شدن ودفعات روشن شدن منظم نبوده بعنی گاهی روز سه بار روشن میشود وگاهی هم دو الی سه روز بعد ،مردم آن را واترپمپ بی بی میگویند، ودرجای دیگر تخت بی بی قرار دارد که به اندازه نیم انچ آب از زیر لاخ کوه دریک جوی چه روان است بلای علف زار پودینه تقسیم میشود و از بلای علف زار در فاصله 100 متر پایان کوه میریزد وهمیشه در آنجا باران است از همین رو همانجا را بارندک گویند وخود کوه را بیبچه باران میگویند.

این یعنی در فصلهای گرم سال مثل تابستان، آب آن تقریباً خشک میشود. در فصول گرم سال با افزایش دما، آب دریاچه تبخیر شده و به همین خاطر غلظت نمک آب افزایش پیدا میکند. به هر روی 63 سال عمر کرد. استرالیا را میتوان یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت در سال ۲۰۲۱ به شمار آورد. این دریاچه به رنگ صورتی است و یکی از زیباترین جاذبههای گردشگری در ایران به حساب میآید. از طرفی دیگر با عبور از خلیج هاروین میتوانید در اطراف جزیره به گشتوگذار بپردازید و از دیدن جاذبههای طبیعی فوقالعاده در ساحل لذت ببرید.

دریاچه هیلیر یکی از شگفتیهای طبیعی استرالیاست. شگفتیهای این سرزمین پهناور و بسیار زیبا بهقدری زیاد است که در یک مقاله یا متن کوتاه نمیگنجد. آپاندیسیت: بیماری آپاندیسیت یا التهاب زایده کرمی شکل شیوع فراوان دارد. این اما در حالی است در میان کشورهای منطقه، وضعیت بحران آب در ایران، در زمره بدترینها قرار دارد و حالا دوباره به یک نگرانیِ فوری بدل شده است. صخرهی بالک و آبشارهای پدر نزدیک به دریاچهی اورویل و قابل دسترسیاند که این محل را به یک ایدهآل برای تفریح و پیکنیک و گردشگری بدل میکنند.

بهسبب مواد معدنی موجود در آب دریاچه مهارلو، جلبکهای سالینا در آن بهخوبی رشد میکنند. شوری زیاد آب، عاملی موثر برای رشد بیش از حد جلبک های قرمز رنگه که برای موجودات دریاچه مضر هستن. آب دریاچه مهارلو همیشه شور بوده و از سه رودخانه و دو چشمه های بزرگ تامین میشده اما این روزها به خاطر خشکسالی، کم شدن سطح آب و رشد جلبک های قرمز رنگ، هر چند که زیبا و صورتی رنگ شده اما حال خوبی ندارد و در واقع با سیلی صورت خودش رو سرخ نگه داشته.

این دریاچه با مساحت 24هزار هکتار در ارتفاع هزار و 560متری از سطح دریا در جنوب غرب ایران واقع شده است. دریاچه صورتی رنگ هیلیر که در مجموعه الجزایر Recherche بزرگترین جزیره از جزایر استرالیای غربی واقع شده است هم مورد توجه خاص دانشمندان قرار گرفته و هم گردشگران نیز برای دیدن این دریاچه به استرالیا سفر می کنند. اگر از آسمان به دریاچه صورتی رنگ هیلیر نگاه کنیم خواهیم دید که این دریاچه عجیب به شکل یک آدامس بادکنکی صورتی چشبیده به زمین خودنمایی می کند که البته بیشتر به گل رز صورتی معروف شده است جرا که این دریاچه یک ویژگی قابل توجه و متمایز از چشم اندازهای مجمع الجزایر آن ناحیه برای مسافران هوایی است که اغلب مشتاق به یک نگاه اجمالی از آن هستند.

نکتهای دربارهی ملبورن که توجه همه را به خود جلب کرده این است که در این شهر هیچ فقیر و نیازمندی دیده نمیشود. جالب است بدانید حدوداً نصف جمعیت شهر ملبورن را افراد خارجی تشکیل دادهاند. نام ولایت فراه با ظهور ملالی جویا نماینده این ولایت در لویه جرگه قانون اساسی در مطبوعات داخلی و خارجی مطرح شد و سر زبانها افتاد. سرطان روده بزرگ از زمانی شروع می شود که روند جایگزینی طبیعی سلول های بافت داخلی کولون مختل شود.

سکوم(cecum)، دریچه ی ایلئوسکال(ileocecal)، آپاندیس(appendix)، کولون ( کولون بالارو، کولون عرضی و کولون پایین رو، سیگموئید)، و رکتوم (Rectum). رودکی این مجموعه ی شعر را به امیر نصر بن نوح سامانی تقدیم می کند و حاصل آن نیز نزدیک به صد هزار درم زر سرخ است که امیر و اطرافیان به پاس تلاشش به وی هدیه می دهند. ضمن اینکه این موضوع یک داستان تاریخی صد ساله دارد. برای رفتن به این دریاچه از تهران دو راه وجود دارد یک راه آسفالته و دیگری راه ­آهن می­باشد.

در سالهای اخیر، در بخشهایی از عشق آباد ساختمان های کهنه خراب شده و همه چیز نو شده است. همه این مسائل دست به دست هم میدهند تا جمعیت پرندگان منطقه کاهش پیدا کند و اکوسیستم بهصورت کامل مختل شود. ایران جزء معدود کشورهایی است که بهصورت طبیعی آرتمیا دارد. آرتمیا جزء منحصربهفردترین موجودات آبی است که فقط در آب شور زندگی میکند. به همین خاطر صادرات آرتمیا نیز جزء سودآورترین صنایع ایران به شمار میآید.

لغتنامهٔ دهخدا «درغاله» را به معنای راهی باریک که از میان کوه بگذرد، درج کردهاست که تا امروز نیز از این راهها در کوههای مرغاب استفاده میشود و به نام «رگ»، «خازه» و «پله» یاد میشود. امروز قصد داریم تا شما را با یکی از عجیبترین جاذبههای طبیعی استان فارس، یعنی دریاچه مهارلو آشنا کنیم. جاذبههای گردشگری رود ارس کدامند؟ حتی در دل پایتخت شلوغ و پر از دود و ماشین، جاذبههای طبیعی و مصنوعی فراوانی پیدا میشود. ناشناخته هایی که آدم تا اسمشون رو می شنوه باید کوله ببنده و برای از نزدیک دیدنشون سفر کنه.

تا آنجا که به سفر وی از بخارا تا مشهد باز میگردد، وی توضیحات مختصری در باره منازل طی شده میان این راه دارد که در باره شناخت شهرهای میان راه، فواصل آنها و برخی از ویژگیهای طبیعی و جغرافیایی سودمند است. تا پیش از این جلسه، من متوجه شده بودم که استفادۀ او از فنّاوری و آموزش در حوزۀ فنّی که هم به ­طور رسمی و هم داوطلبانه بدان مشغول بود، حوزه­ه ای شایستگی و حتی می­ توان گفت حوزه­هایی از زندگی ­اش تلقی می ­شود که بیشترین اشتیاق را نسبت بدان دارد.

با این حال به جرات می توان دریاچه صورتی رنگی هیلیر یکی از شاهکار دیگر آفرینش نامید.در ادامه با خانه عکس همراه شوید. یا ممکنه مثلا یکی از مرتفع ترین دریاچه های دنیا باشن! این دریاچه در جوار روستایی با همین نام قرار دارد و برای دسترسی به آن باید ابتدا خود را به روستای مهارلو یا همان دشت گل برسانید. ماوراءالنهر، نام عربی است که در فارسی ورا رود یا فرا رود یا وراز رود گفته شده است. این رود مهم ترین و پرآب ترین رودخانه شمالی آذربایجان شرقی است.

دریای فراه رود، رود خسپاس، رود اناردره و هاروت رود از منابعی است که سرسبزی و شادابی این ولایت را مربوط به آنها دانسته اند. بهترین مسیر دسترسی به این دریاچه نیز از جاده شیراز – فسا صورت میگیرد. ازاینرو میتوانید شاهد حضور آرتمیا در فروشگاههای آکواریوم نیز باشید؛ اما فروش آرتمیا محدود به بازار ایران نیست. در وهله اول باید بدانید که فقط این دریاچه در ایران نیست که آبی صورتی رنگ دارد. بتاکارتن هیچ خطر اکولوژیک و زیست محیطی ندارد و فقط موجب تغییر رنگ میشود. برداشت بیرویه از آبهای زیرزمینی میتواند موجب خشکشدن آب دریاچه مهارلو شود.

دیدگاهتان را بنویسید