پارک ارم تهران: آدرس، عکس ها، قیمت بلیط، ساعت کاری و مسیر رفتن

رودکی از شاعران بزرگ سبک خراسانی است. در تعداد اوزان بهکاررفته در دیوانش حتّی از سنایی پیش میافتد و تنها خاقانی است که وزنهای بیشتری را نسبت به رودکی در دیوانش استفاده کرده است» (آقاحسینی و دیگران، 1388: 30 و 31). در ایران بعد از اسلام، کاملترین مجموعة اوزان عروضی فارسی را برای نخستین بار در اشعار رودکی میتوان مشاهده کرد (فرزاد، 1349: 465). رودکی از امکانات موسیقایی و جلوههای مختلف آن شامل موسیقی بیرونی، کناری، درونی و معنوی، نهایت استفاده را میبرد.

دریاچه چیتگر به عنوان بزرگ ترین دریاچه مصنوعی ایران، فرصت قایق سواری فراموش نشدنی را به شما در تهران می دهد. برخلاف آنچه همه تصور میکنند که این دریاچه مصنوعی و ساخته دست مهندسان است، قبلاً در این بخش، اراضی بسیار گودی وجود داشت که شاخهای از رودخانه کن جدا شده و به رودخانه لتمال کن که در مرز منطقه ۵ و ۲۲ قرار داشت، ریخته میشد، اما این رود همیشه جریان نداشت و در بهار، که رودخانه پر آب بود، شاخهای ایجاد میکرد و در زمینهای کشاورزی روان بود. سیستم حمل و نقل عمومی منطقه 22 تهران تأثیر بسیاری در رفاه حال ساکنین این منطقه داشته است.

علائم شما پیوسته است یا مدام در حال تغییر است؟ شما در این آب جانوران و گیاهانی را می توانید مشاهده کنید که تاکنون نظیر آن را در مکان های دیگر ندیده اید. قسمت شمال شرقی دریاچه، چرخ و فلک با چشم انداز زیبایی از دریاچه مشاهده می شود که در کنارش وسایل بازی کودکان و نوجوانان مانند پیست پرواز و ماشین کوبنده قرار دارد. این ساحل سنگی در بخش شمالی دریاچه مشاهده می شود و می توانید تا نزدیکی آب بروید. نکته:برای دیدن این دریاچه بسیار زیبا سفر راحتی در پیش نخواهید داشت از طریق دو راه می توانید به دریاچه هیلیر بروید یک هلیکوپتر دو کشتی اگر قصد رفتن به آنجا را دارید باید چیزی حدود به 8 ساعت با هلیکوپتر سواری کنید.

بنابراین بسیار مهم است که برای منطقه وسیع و پرجمعیتی مثل چیتگر امکانات رفاهی از جمله خطوط مترو بیش از چیزی اکنون به بهرهبرداری رسیده است توسعه و پیشرفت ایجاد شود. زمینهای اطراف این دریاچه به شدت باتلاقی میباشد و وسعت باتلاقها در منطقه غرب دریاچه بسیار وسیعتر از مناطق دیگر آن است. با وجود پارک های جنگلی چیتگر، خرگوش دره، لتمال کن و جهت وزش باد در تهران که عموما غربی-شرقی است این محدوده از تهران آب و هوای پاکیزه و مطلوب تری نسبت به دیگر مناطق تهران دارد و به نظر می رسد ظرف یک دهه آینده، یکی از مناطق مهم پایتخت و حتی ایران باشد.

هرچند آب هدایتشده از رودخانه کن کیفیت خوبی دارد، اما قبل از انتقال به مخزن دریاچه، با هدف حفظ آبزیان و سازگاری با اکوسیستم دریاچه، در تصفیهخانه دریاچه شهدای خلیجفارس تصفیه و پس از انجام اقدامات فنی وارد دریاچه میشود و همین امر باعث شده آب دریاچه به لحاظ مشخصات زیستمحیطی دارای کیفیت بسیار بالا و مطابق با استانداردهای بینالمللی باشد. بستر دریاچه به دلیل جلوگیری از نفوذ آب عایق است و به همین دلیل کیفیت زیستگاهی مناسب را برای جایگزینی بیمهرگان پرتولید در دریاچههای آب شیرین نظیر دوکفهای، حلزون، میگو، انواع کرمهای کمتار و پرتار و آمفیپودا را ندارد.

این دریاچه هفتمین دریاچه بزرگ جهان است و در فهرست میراث جهانی قرار گرفته، دریاچه بایکال بزرگترین منبع آب شیرین جهان نیز به شمار میآید. متاسفانه در موضوع آب ژرف، مطالعه را با اجرا مخلوط و درهم کرده اند و این باعث ایجاد شبهاتی شد که حالا یک منبع آب عظیمی زیرزمین است. این آب ها همگی فصلی اند و کم رمق. در خصوص اضافه یا کم شدن تعداد آنها هنوز مطالعهای انجام نشده است.

برخی نیز می پرسند اگر خاموش شدن آتشکده فارس، فرو ریختن کنگره کسری وشکسته شدن بتها ،نشانه ای از زوال مظاهر بت پرستی است خشک شدن دریاچه ساوه چه ارتباطی به اینها دارد. «ژان شاردن» سیاح فرانسوی که سال 1053 خورشیدی یعنی در عهد سلاطین صفوی گذرش به این آب افتاده و بر آن سوار شده و از آن گذشته، درباره اش می نویسد: «ارس نهری بزرگ و سخت سریع السیر است و به تدریج طی مسیر خود با اضافه شدن انهار کوچک بسیار که به هیچ وجه نام و نشانی ندارند و انضمام سیلاب های بی شمار، بر حجم و عظمت خویش می افزاید.

در بخش ساحلی، دو مجموعه بازی بزرگ واقع شده که از آن جمله می توان به سافاری وحشت، اسکیت یو شکل و هرم هیجان نام برد. این علاوه بر آن بود که این زمان، مکه و مدینه مرکزی برای علوم دینی بود و ماوراء النهر نیاز به دانش دینی این ناحیه داشت. من رایانۀ جدید رو می­ خریدم، چه دوست داشت و چه دوست نداشت. از نظر تکثیر مصنوعی با مشکلاتی مواجهاست و تعداد آن نیز در شرایط طبیعی رو به کاهش میرود. همانطور که در ابتدای این راهنما هم گفتیم، هدف ما از معرفی بهترین ییلاق های اطراف تهران این بود که شما را با بعضی از جاهای دیدنی طبیعی آشنا کنیم که هنوز اصالت و طبیعت خودشان را حفظ کردهاند و برای تعطیلات یک یا چندروزه میتوانند جای دنجی باشند.

بنابراین بسیاری از ساکنین این منطقه میتوانند بدون دردسر با استفاده از مترو یا حتی خطوط اتوبوسرانی موجود در منطقه به راحتی رفت و آمد کنند. تا چند سال پیش منطقه چیتگر تهران یک پارک جنگلی با پوشش گیاهی غنی بود که بعدها در کنار این طبیعت بکر یک دریاچه مصنوعی نیز احداث شد. دریاچه چیتگر در شمال غرب تهران و در محدوده شهرداری منطقه ۲۲ قرار داشته که از شمال و شرق به محور چهار باغ، بزرگراه همت و آزادگان، از جنوب و جنوب غرب به پارک جنگلی چیتگر و از غرب به بافت مسکونی منطقه ۲۲ شهرداری تهران محدود می شود.

در منطقه 22 تهران در کنار متروی دریاچه چیتگر سه خط متروی دیگر نیز وجود دارد که شامل خط متروی ایران خودرو و متروی وردآورد میشود. اگر قصد خرید آپارتمان یا منزل مسکونی در منطقه چیتگر را دارید میتوانید با خیال راحت در رابطه با دسترسی سریع و آسان به مترو یا دیگر وسایل حمل و نقل عمومی از جمله تاکسی یا اتوبوس اقدام به خرید کنید. اگرچه رانندگی با خودروی شخصی نیز برای همه امکانپذیر است و در این منطقه بزرگراههای مواصلاتی بسیاری وجود دارد با این حال دسترسی با مترو بسیار سریع و ارزانتر خواهد بود.

مسیر رفتن به دریاچه چیتگر با مترو بسیار ساده و خوب است و اگر قصد عزیمت به دریاچه چیتگر تهران را دارید آدرس دریاچه چیتگر تهران در ادامه آمده است. این تهرانشناس و پژوهشگر در ادامه میگوید: «دریاچه شهدای خلیجفارس یا چیتگر، گود خیلی بزرگی بود که بعدها در آن دریاچه ساخته شد. البته نمونه ای از آن در بوستان نهج البلاغه تهران نیز در دسترس شهروندان تهرانی قرار دارد. پارگینگ، زمین بازی و رستوران های بزرگ و کوچک در کنار دست فروش ها و بلالی ها و بستنی فروش ها، از جمله خدمات این مجموعه به شمار می رود که در کناب آب نمای موزیکال و سرویس های بهداشتی و نمازخانه، در اختیار بازدیدکنندگان قرار دارد.

در 5 سپتامبر، مقامات اعلام کردند که 950 بیلیون تومان (معادل 95 میلیون دلار امریکایی) برای انتقال آب رودخانه ها به دریاچه ارومیه و احیای آن اختصاص خواهند داد. مساحت این دریاچه آب شیرین، حدود ۸۰ هکتار است. معماری این بنا تحت تأثیر شرایط و فضای موجود آنروز جامعه بوده است. ایستگاه متروی چیتگر در 11 خرداد 1384 تأسیس شده و دارای 4500 متر مربع فضای سرپوشیده و 11600 متر مربع فضای باز است. ماهیهای این رود حدود ده گونه می باشند که حدود 6 نوع آنها که در ذیل ذکر خواهد گردید نسبت به دیگر ماهیهای بومی این رود بزرگتر و دارای مقاومت بیشتری نسبت به سایر ماهیها هستند.

او معتقد است این طرح میتواند مورد بهرهبرداری دیگر رقبای این شرکت قرار گیرد. این خط مترو از فلکه سوم تهرانپارس آغاز میشود و تا وردآورد به منظور دسترسی به پروژه نیروی زمینی ارتش نیز ادامه مییابد. در حال حاضر حدود 14 کیلومتر از این خط در حد فاصل میدان دریاچه چیتگر تا میدان کتاب و در ادامه تا نمایشگاه بینالمللی در دستور کار است. یکی از مزایای استفاده از متروی چیتگر آن است که این ایستگاه دارای خطوط اتوبوسرانی بسیاری است که شامل پایانه هوانیروز، میدان المپیک، شهرک شهید باقری، خیابان شریعتی، پایانه دریاچه، پارک چیتگر، دانشگاه شریف و …

ایستگاه متروی چیتگر نیز مانند سایر ایستگاه های مترو تهران دارای امکانات مناسبی است که آسایش و رفاه شهروندان را تأمین میسازد. مجموعه تفریحی توریستی دریاچه چیتگر دارای ۳ جزیره با نامهای شهدای تنب کوچک، شهدای تنب بزرگ و شهدای ابوموسی با عملکردهای فرهنگی، مذهبی، تفریحی، پذیرایی و هنری است. پارک جنگلی چیتگر یکی از مجهزترین و سرسبزترین و وسیعترین بوستانهای جنگلی کشور است که امکانات تفریحی و ورزشی زیادی برای رفاه مراجعهکنندگان فراهم کرده است. دریاچه چیتگر تهران و پارک چیتگر تهران یکی از زیباترین مکان های تفریحی تهران بزرگ است.

دیدگاهتان را بنویسید