پرندگان رود ارس هم بسیار متنوعاند

سد گلستان در 12 كيلومتري شمال شرقي شهرستان گنبد كاووس بر روي رودخانه گرگانرود قرار دارد. بر طبق برخی از آیات و احادیث، در دوران فترت، پیامبری به رسالت مبعوث نشده است. با وجود اینکه مراکز ماهیگیری در تهران از نظر دسترسی بسیار سریع و راحت تر هستند، اما به هرحال دریاچه ها مصنوعی بوده و آنگونه که باید و شاید لذت ماهیگیری در دل طبیعت را به فرد القا نمی کنند. ترکیبات آب دریاچه ی هویز مجارستان عبارت است از: اسید کربنیک، هیدروژن کربنات، کلسیم، منگنز، گوگرد و اکسیژن و وجود این مواد در آب این دریاچه باعث شده است تا شنا کردن در آن موجب بهبود بسیاری از دردهای روماتیسمی و مشکلات حرکتی در افراد شود.

علاوه بر درختان بومي ايران، بسياري از گياهان بومي ايران همچون گل هاي بومي ايران و به دنبال آن پروانه هاي ايران و حشرات ديگر در اين منطقه يافت ميشوند. در مسیر به سمت خالد نبی ٬ راهي علي آباد كتول جهت بازديد از آبشار زيباي كبودوال شديم . آلبرت برهانف در ماشین یکسره در باره مسیر و آثار آن توضیح میداد.. البته روایت های دیگری نیز وجود دارد و از آن جمله روایتی است که محلی ها به کودکانشان می گویند! نقشهای قبور بنا بر روایتی بر اساس شغل مرده کشیده میشد اما کمی بیشتر که دقت کردم این مورد کمتر رعایت میشد و بیشتر حال و هوای حکاک در آنها مشاهده میشود.

گورستان سفید چاه مربوط به دوره تیموریان است و در شهرستان بهشهر، بخش یانه سر، روستای سفید چاه واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۸۴۵ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.نخستین قبرستان مسلمین در ایران؛ قبرستانی عجیب با قدمت ۱۲۰۰ سال با نقشهای عجیبتر روی سنگهایش در روستایی به نام “سفیدچاه” واقع است. دوره فترت به فاصله بین بعثت حضرت عیسی تا بعثت حضرت محمد بن عبدالله اطلاق میشود. ایشان شریعت حضرت عیسی را تبلیغ میکردند. هرچند بر اساس نظر مفسرین، در این مدت چهار نبی از طرف خداوند مامور تبلیغ دین حضرت عیسی شدند که سه نفر از آنان از بنیاسرائیل و به نامهای شمعون، یوحنا، یونس معرفی شدهاند و چهارمینشان عرب بوده و به نام خالدبن سنان عبسی معروف است.

آبشارهای آسیاب خرابه یکی از دیدنیترینهای استان آذربایجان شرقی است و بازدید از آن یکی از بخشهای تور طبیعت گردی اسپیلت البرز در این استان را تشکیل میدهد. زیرا این پژوهش به کسانی که با این سؤال مواجه شدهاند پاسخ میدهد و از طرح دوبارۀ آن جلوگیری می کند . شامل حیاط، روق، یک منبر ۱۴ متر بلند، مناطق شبانه، گنبد کاشی کاری شده ۱۴ متر بلند، با قطر ۱۶ متر و دو محراب با کتیبه فیلتر شنی به خط کوفه ای است. سنگهای بلند تر استوانه ای چوپانان هستند و بقیه گوسفندانشان! اما چیزی که صحیح تر به نظر میرسد این است که این گورستان به احتمال زیاد مربوط به اقوام فالیک است .

در زمان تاریخی ، دریای خزر سطحی پایین تر از اقیانوس جهانی داشت. مساحت آن بیش از شصتوهشتهزار هکتار و ارتفاعِ آن بینِ ۱۵ تا ۲۸متر کمتر از سطحِ دریای آزاد است. آمودریا از کوههای پامير سرچشمه گرفته و حدود ۱۱۲۶ کیلومتر از آن در قسمت مرزهای شمالی افغانستان با تاجيكستان، ازبكستان و تركمنستان جاری و بخشهایی از آن قابل کشتیرانی است. 2-چرا آب، همه جا در زمین فرو نمی رود؟

بسیاری از رودهای ایران که به درون این کویر (در واقع حوضه آبریز) میریزند ، رودهای فصلی هستند و قبل از خالی شدن در گودال به درون زمین فرو میروند. رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی گفت: در راستای راه اندازی مرکز رشد مشترک پارک علم و فناوری آذربایجان غربی و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان رویداد ویژه حوضه دریاچه ارومیه در جذب ایده های برتر در افزایش بهره وری و کاهش مصرف آب در حوزه دریاچه ارومیه برگزار می شود. سری هرمز در حوضه های بسیارکم عمق ولی در ارتباط با دربارهای آزاد ، از پرکامبرین پسین تا کامبرین پشین بر روی سپر دشتگون شده زاگرس نهشته شده است .

برای امکان ارهاص، به وقوع معجزات پیامبر(ص) پیش از نبوت استدلال کرده و سپس به برخی از موارد ارهاص، از قبیل شکست و نابودی اصحاب فیل، شکاف برداشتن ایوان کسری، خشک شدن دریاچه ساوه و خاموش شدن آتشکده فارس(روایت مورد بحث) که نزدیک یا هنگام ولادت حضرت روی داده و سایه افکندن ابر بر سر حضرت و حرکت آن با او و سلام کردن سنگها بر ایشان پیش از بعثت، اشاره کردهاند. سبز قباها برخلاف اسمشون بدنشون خردلی رنگه و روی بالهاشون آبیه و روی سیمهای برق کنار جاده دیده می شدند. مطمئنا از تعجب انگشت به دهان خواهید ماند و شما نیز به باور خیل عظیمی از گردشگران و مردمان محلی خواهید رسید که در هیچ کجایی و در هیچ فصلی به جز فصل زمستان در سیبری و کنار این دریاچه، این زیبایی وصف ناپذیر را نخواهید دید.

وصف زیبایی خالد نبی و جاده منتهی به خالد را شنیده بودم و تصمیم گرفتم هفته اول اردیبهشت ماه به دیدن خالد نبی بروم.قرار شد از جاده فیروزکوه ابتدا به سمت بندر گز حرکت کنیم. بر اساس اصل پاسکال، اعمال فشار به نقطه ای از مایع محصور در محفظه بسته بدون ضعیف شدن به سایر نقاط محفظه منتقل میشود. سن سری هرمز همیشه مورد بحث بوده است .کرتاسه (پیلگریم ، 1922) کامبرین (لیس ، 1929) پرکامبرین پسین (اشتوکلین ، 1968) کامبرین (احمدزاده و همکاران ، 1369) کامبرین زیرین (حمدی ، 1991) سن های گوناگون پیشنهادی است ولی مقایسه منطقه ای با کشورهای همجوار و ایران مرکز تاییدمی کندک ه سری هرمز ، سن پرکامبرین پسین – کامبرین میانی دارد .

سفر به خالدنبی حداقل دو روزه است و بهتراست برای لذت بیشتر از سفر خود حداقل شبی در منطقه خالدنبی اقامت داشته باشید. اگر خواب ببینید زوج جوانی به قایق بر دریاچه ای می رانند و قایقشان ناگهان در آستانه خطر غرق شدن قرار می گیرد ولی آن دو می توانند به گونه ای خود را نجات دهند ، نشانه آن است که دوستی در حق شما مرتکب خطایی می شود . اعصاب سمپاتیک آن توسط انشعابات شبکهای از اعصاب، به نام اعصاب رودهبند بالایی و اعصاب خورشیدی کنترل میشوند.

سال 1183 خورشیدی به فرمان دومین شاه قاجار، تبریز را ترک کرد و پا به میانه جنگ های ایران و روس گذاشت. پیامبری عرب در سرزمین جرجان و ترکمن صحرا که همراه دو نفر از یارانش به نام های «عالم بابا» و «چوپان عطا» در بلندترین قله کوه های گوگجه داغ که بین اهالی منطقه به قله «قدرت» مشهور است، آرمیده اند و تجربه ای از سفر متفاوت به دل طبیعت بکر را برای شما به ارمغان می آورد. شواهد نشان می دهد که ترکیبات شیمیایی و دمای آب دریاچه ی هویز مجارستان بسیار خاص و منحصر به فرد است و همین مساله باعث شده است تا حیات جانوری و گیاهی ویژه ای در آن شکل گیرد.

درکنار سه آرامگاه خالدنبی، عالم بابا و چوپان عطا و در دامنه کناری کوهی که آرامگاه ها در آن جای گرفته اند . تا چشم کار می کند در اطراف دشت های وسیع جای گرفته و کوه هایی مینیاتوری با ارتفاع های مختلف که بلندترین آن ۷۲۱ متر ارتفاع دارد. خالدنبی در فاصله ۹۰ کیلومتری شمال شرق شهرستان گنبدکاووس و ۵۵ کیلومتری شمال شرق شهرستان کلاله در استان گلستان در شمال شرق کشور جای گرفته است. این وبلاگ در جهت اطلاع رسانی برنامه ها و مراسمات محله ومسجد علی بن ابیطالب (منطقه 22 تهران ظلع شمالی دریاچه چیتگر) راه اندازی شده است.

دولت شوروی در اوایل دههٔ ۱۹۶۰ میلادی، تصمیم گرفت، رودخانههای آمودریا (جیحون) و سیردریا (سیحون) که بیشتر آب دریاچه آرال را تأمین میکردند، بهسوی بیابانهای آسیای میانه منحرف سازد تا زمینهای کشاورزی پنبه، برنج، صیفیجات و غلات در این مناطق سیراب شوند. ممکن است این بیماری کرون ، کولیت اولسراتیو یا در بدترین حالت سرطان باشد. در حال حاضر درمان قطعی برای کولیت اولسروز وجود ندارد و همچنین درمان بیماران کولیت اولسروز با هم متفاوت است. این سری نمکی همچنین نشان می دهد که این خشکی ها درناحیه اقیلمی گرمی قرار داشته اند (بین 10 تا40) و گسل اصلی امروزی زاگرس ، به احتمال محل گسل های عادی کنترل کننده رسوبگذاری را نشان می دهد .

استفاده از برنامه غذایی سرشار از میوه، سبزی و دانه های غذایی، پیشنهاد می شود که این می تواند سبب کاهش احتمال ابتلاء به سرطان روده بزرگ شود. این حمام در سر راه تبریز به جلفا در نقطه ای که کاروانها جهت کسب آمادگی برای عبور از رودخانه ارس توقف میکردند احداث گشته و بیشتر مورد استفاده تجار،بازرگانان و مردم ساکن شهر و کارمندان و کارگران گمرک و نظامیان بوده است. مقبره خالد نبی بر بالای کوه خدا در شهرستان کلاله واقع شده که البته از کلاله یکساعتی با ماشین توی جاده ای که اطرافش از دشتهای سبز و مزارع گندم پوشیده شده، فاصله داشت و انواع پرنده ها رو می شد اونجا دید که شایع ترینشون زنبورخورک ها، سار صورتی ( که به صورت دسته ای پرواز می کردند) و سبز قبا بود.

1- سنگ مزارهای استوانه ای بلند، مستقیم و عمود که مخصوص مردان بوده است و ارتفاع این سنگ ها از 60 سانتی متر تا 4 متر متغییر می باشد. ترکیب سنگی سری هرمز، شامل سنگ نمک(به رنگ های گوناگون )انیدریت، ژیپس، سنگ آهک سیاه رنگ، دولومیت بودار چرتی، ماسه سنگ، سرخ ، شیل رنگارنگ سنگ های آذرین(درونی – بیرونی ) کانی های آهن وآپاتیت دار است. پس از گذشتن از روستای اوقچی کوچک (7 کیلو متری خالد نبی) به نزدیکی مقبره رسیدیم . اگر با قطار و هواپیما به این شهر می روید بهتر است ماشینی دربست کرایه کنید تا شما را از شهر گرگان به خالدنبی ببرد.

2-سنگ مزارهایی به شکل صلیبی و یا به صورت نیم کره که مخصوصا گور زنان بوده است.3-سنگ مزارهایی که به شکل شاخ قوچ ساخته شده اند ودر فرهنگ قدیمی ترکمنها قوچ مظهر قدرت و فرمانروایی است. آب پاک سازان (آب شیرین کن با سیستم اسمز معکوس فروش، خرید و لیست روز قیمت تصفیه آب صنعتی در شهر ساوه) بنای یادبود دارای حیاط، گنبد، دو تراس ممبرین یک منبر، نمازخانه و چند میهراب قدیمی است که با خط های کوفی و سالس تزئین شده است. از نظر تاریخی قدیمی ترینشان مربوط به هزار سال پیش است و آخری مربوط به هفتاد سال قبل!

دیدگاهتان را بنویسید