گوسفند رومانف Romanov ، قیمت گوسفندان رومانوف

۲. شخم به وسیلهی گاوآهن موجب تهویهی خاک میگردد. در عین حال استفاده از گاوآهن سوکی نتایجی در بر دارد که ممکن است در بعضی شرایط مطلوب نباشند . برای مثال، گاوهای با اسکور لنگش ۳ (در مقیاس ۱ تا ۳) در استال های دارای تشک لاستیکی ممکن است تنها تقریبا ۰/۵ تا ۱/۵ ساعت در روز بیرون باشند و هنوز هم بتوانند نیازهای خود به ۱۱-۱۲ ساعت استراحت در روز را مرتفع کنند (بر اساس جدول ۱). در مقابل، گاوهای سالم ( با اسکور لنگش ۱) می توانند ۲ تا بیش از ۴ ساعت در روز خارج از بهاربند باشند و نیازهای استراحتی خود را نیز مرتفع کنند.

۳- در نتیجه، گاو به طور میانگین فقط می تواند ۲/۵ تا ۳/۵ ساعت در روز خارج از بهاربند و دور از خوراک، آب و استال باشد. ویتامین های A، D3، E و K در دسته محلول در چربی و ویتامین های خانواده B و ویتامین C در دسته ویتامین های محلول در آب طبقه بندی می شوند. ۲- در یک شبانه روز فقط ۲۴ ساعت زمان وجود دارد! مطالعات متعددی در مورد تاثیر مکمل مس و روی به روی تولید مثل وجود دارد به طوری که Ballantine و همکاران به تاثیر مثبت این مکمل به روی میزان باروری تاکید کردند (6)، در حالی که نشان داده شده است که مکمل مس و روی موجب افزایش میزان باروری می­شود (15و 28). همچنین گزارش شده است که کمبود مس و روی موجب افزایش درصد مبتلایان به بیماری متریت و ورم پستان می­گردد (10). لذا بر آن شدیم تا تاثیر استفاده از مکمل خوراکی روی و مس را بر روی میزان لنگش و کارایی تولیدمثلی گاوهای شیری هلشتاین بررسی کنیم.

پیش ساز این ویتامین با نام بتاکاروتن در مواد خوراکی مختلف وجود دارد اما ضریب تبدیل آن به ویتامین A تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد که کنترل همه این عوامل در شرایط پرورش متراکم و صنعتی امکان پذیر نیست به طور مثال مقدار این پیش ساز در علوفه تازه بالاست اما با برداشت و انبارداری علوفه مقدار آن به صورت معنی داری کاهش می یابد به همین دلیل در زمان تامین احتیاجات ویتامین A در دام، مقادیر تامین شده از خوراک در نظر گرفته نشده و مقادیر به صورت تامین شده از طریق مکمل برآورد می گردد. گستردگی اقلیم ایران سبب شده است تا انواع گوسفند با نژادهای مختلفی متناسب با نوع آب و هوا و شرایط در بخشهای مختلف ایران پراکنده شوند.

با هر شرایط آب و هوایی سازگارند و در منطقه هایی که درجه رطوبت زیادی دارند می تواند دوام بیاورد. 2. انجام عملیات شخم زنی با خیش منجر به تهویه خاک می گردد و این امر تاثیر بسزایی در سلامت خاک و آماده سازی بستر بذر و ریشه می گردد. از این جانور برای شخم زدن مزارع، بارکشی، حمل و نقل و کارهایی مانند آن استفاده میشود. سرعت زیاد باعث کاهش عمق شخم میشود. تلقیح مصنوعی همچنین در گاو ها می توانند باعث کنترل بیماری ها ، کنترل تولید مثل و بارور کردن گاو ماده کمک می کند . جابجایی شیردان به سمت چپ یک بیماری متابولیک مهم در گاوهای شیری بوده که خسارات اقتصادی هنگفتی به صنعت دامداری تحمیل می نماید.

شاخص هایی نظیر سقط جنین در گله، افزاش بروز جفت ماندگی، افزایش تعداد گوساله های بیمار، افزایش مرگ و میر گوساله ها و افزایش بیماری های عفونی در گله از جمله مهم ترین شاخص هایی هستند که نشان دهنده کمبود ویتامین A در گاو شیری می باشند. روی از طریق کاهش لنگش موجب افزایش و بهبود نشان دادن علایم فحلی و در نتیجه افزایش میزان باروری گله می­شود. Manspeaker و همکاران در سال 2000 نشان دادند که میزان باروری در گاوهایی که از مواد معدنی آلی استفاده کردند، نسبت به گاوهایی که از مواد معدنی غیرآلی استفاده کردند، بیشتر بود که نشان دهنده تقویت و ترمیم بافت رحم پس از زایمان بود (20). در بررسی که توسط Ahmed و همکاران (1999) صورت گرفت به این نتیجه رسیدند که ارتباط تنگاتنگی بین میزان عناصر کمیاب با آنزیم­های آنتی اکسیدانی مثل سوپراکسید دیسموتاز، گلوتاتیون پراکسیداز و کاتالاز وجود دارد.

کمبود روی در گاو نر موجب آسیب به اسپرماتوژنز شده و در جنس ماده سبب کاهش باروری و تغییر در رفتارهای فحلی می­شود (26). لنگش نیز OD را نیز تحت تاثیر قرار می­دهد به طوری که مانع از تعقیب و پرش گاو نر و یا گاو فحل می­شود و همچنین موجب کاهش دریافت غذا، کاهش تولید شیر و کاهش باروری می­گردد. این کمبودها نیز از نظر نشانه های کمبود به دو دسته کلی تقسیم می شوند، کمبود های درمانگاهی (Cilinical) و تحت درمانگاهی (Subcilinical). کمبود ویتامین A می تواند مشکلاتی نظیر مرگ و میر گوساله ها، مشکلات مربوط به پستان نظیر ورم پستان و جفت ماندگی را در گروه های حساس ایجاد کند.

در گاوهایی که جفت مانده بودند میزان کلسیم و روی به طور معنی­داری نسبت به گروه کنترل پایین بود. به باقی ماندن جفت بیش از 24 ساعت پس از زایش، جفت ماندگی می گویند که بر اثر جدا نشدن کوتیلدون از کارانکول های رحم و بیحرکت شدن (آتونی) رحم رخ می دهد. در جیره هایی که بر پایه مقدار زیادی علوفه است، مقدار تخریب شکمبه ای ویتامین A در حدود ۲۰% است اما در جیره های حاوی مقادیر زیاد کنسانتره، این مقدار به حدود ۷۰% افزایش می یابد.

در هند و چين از شيره برگها بعنوان ملين و مدر استفاده مي شود . با استفاده از این روش، یک گاو نر هلشتاین می تواند 50 هزار دختر به دنیا بیاورد. پس از یک هفته، بسته به آب و هوا، یک هفته در میان گیاه را آبیاری کنید. دستگاه چيزل پيلر یا همان زیرشکن عمليات شكستن لايههاي سخت زيرين خاك را به بهترين نحو انجام ميدهد به گونهاي كه با استفاده از اين دستگاه زمين مجدد احيا شده و امكان نفوذ آب و سهولت حركت ريشهها در خاك فراهم ميشود. هنگام خرید گاو شیری برای دامداری تان، این نکته را در نظر داشته باشید.

هر دامداری باید بداند که گاوهای او چند ساعت در روز خارج از فری استال هستند. گاوهای شیری در فری استایل هایی با تراکم ۱۰۰ درصد ۳ تا ۵ ساعت در روز صرف خوردن می کنند، که ۹-۱۴ وعده غذایی در روز مصرف می کنند. لازم به ذکر است که این نژاد یکی از قدیمیترین نژادهای معروف و زینتی در بین انواع مرغ و خروس زنده میباشد. وظایفی از جمله تولید ردوپسین (رنگدانه بینایی جهت دید در نور کم)، رشد و توسعه طبیعی جنین، اسپرماتوژنز، حفظ بافت اسکلتی، حفظ بافت اپی تلیال، محرک ایمنی میانجیگری شده سلول و نیز ایجاد شرایط تولید مثلی مطلوب برای ویتامین A ذکر شده اند.

اهمیت ویتامین A در بینایی، رشد و توسعه طبیعی جنین، حفظ بافت اپی تلیال و بافت اسکلتی سبب می شود که به بحث تامین این ترکیب ریزمغذی پیرامون زایش توجه ویژه ای شود تا گوساله تازه متولد شده دچار مشکلات سلامتی نگردد. نقش ویتامین A در اسپرماتوژنز نیز به اهمیت آن در تامین جیره گاو های نری که برای تولید اسپرم استفاده می شود، اشاره دارد. ۱- تقریبا ۷۰ درصد از وقت روزانه گاو صرف خورن و/یا استراحت کردن می شود، بنابراین نمی توانیم موجب بر هم زدن آن بشویم. وزن آن ­ها می ­تواند بر اساس کاربرد آن­ ها متفاوت باشد اما گاوهای ماده می­ توانند در حدود 700-900 کیلوگرم و گاوهای نر 1300 کیلوگرم وزن داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید