یزد شهر سنت و اصالت است

دانشآموزان ساکن در شهر یزد به دلیل آلودگی هوا از کلاسهای درس محروم نمیشوند و در خانه باقی نمیمانند و به همین دلیل توانستهاند در قبولی کنکور سراسری، این دیو غولپیکر سیاهچهره، رکورد بزنند و برای سالهای متوالی یعنی ۲۴ سال متوالی رتبۀ نخست قبولی را از آنِ خود کنند. در ابتدای قرن هفتم هجری قمری، یعنی در دورۀ بین سالهای ۶۱۶ تا ۶۲۸ هجری قمری که قوم مغول به خاک پاک ایران حمله کردند، اتابکان حکمرانی شهر یزد را بر عهده داشتند. علاوه بر اینها، تیم حرفهای پشتیبانی علی بابا در 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته، حتی در روزهای تعطیل، آماده پاسخگویی به شما عزیران است.

مسیر اول 448 کیلومتر است و حدود 4 ساعت و 44 دقیقه طول می کشد. این مسیر از تهران 940 کیلومتر است و حدود 10 ساعت زمان می برد. حالا چه برسد به شهری مثل شیراز که پر از مراکز خرید دیدنی و متنوع است. شاید انتخاب تور هوایی شیراز از تهران راحت ترین راه برای این سفر باشد چرا که به جای گذراندن ده ساعت در جاده می توان این زمان را برای بازدید از جاذبه های استان فارس اختصاص داد. فصل پاییز: درست برعکس فصل تابستان فصل پاییز هوایی لطیف و لذتبخش دارد. هرچند که این مسجد معماری بسیار جالبتوجهی دارد اما این مسئله در نگاه اول بیش از معماری مسجد چشم بینندگان را مسحور خود میکند.

اما شاید این پرسش ایجاد شود که بنابراین بهترین زمان برای سفر به شهر یزد چه وقتی از سال خواهد بود؟ از آنجایی که شهر شیراز شهری توریستی و گردشگر پذیر است، اصلاً نباید نگران اقامتگاه بود. استفاده از مقرنس کاری، و گچبریهای خاص جلوه جالبی به این مکان داده و تنوع این تزئینات و نظم بین آنها بیشک برایتان جالب خواهد بود. مثلاً ما در میهمان شو بیش از صد و شصت مورد برای اجاره آپارتمان مبله در شیراز روی سایت بارگذاری کردهایم.

هتل بزرگ شیراز و هتل زندیه دو مورد از گرانترین و البته محبوبترین هتلهای شیراز هستند؛ که میتوانید برای اقامتی بسیار راحت در طول سفرتان انتخاب کنید. استان فارس از شرق با رفسنجان و یزد، از غرب با کازرون و کهکیلویه و بویر احمد و از جنوب با هرمزگان و بوشهر همسایه است. جاده تهران به اصفهان بسیار پر تردد است و در این مسیر شهرهای دیدنی زیادی وجود دارد. از باغ که بیرون بیایید کافه های زیادی اطرافتان هست که میارزد چند دقیقهای را در یکی شان بنشینید و یک استکان چای بخورید.

همانطور که پیدا است یکی از بزرگترین و غنیترین مظاهر ایران باستان همین آتشکدهها هستند که بیشترین تعداد و جاریترین حالت آن را فقط و فقط میتوانیم در شهر بزرگ و غنی یزد ببینیم. ارتفاع متوسط این شهر از سطح دریا 1540 متر است. این شهر در زمان ساسانیان، محل سکونت بوده و به گفته بسیاری از مورخان، قدمت مسکونیبودن آن به پیش از دوره اسلامی برمیگردد. همچنین درون آن رستوران مارلین قرار دارد که غذاهای لذیذی در اختیار مشتریان هتل میگذارد. هزینه اجاره چنین اقامتگاهی با توجه به متراژ آپارتمان یا سوئیت، موقعیت قرارگیری، تعداد نفرات و امکاناتی که در اختیار مسافرین قرار میگیرد تعیین میشود.

شما میتوانید با توجه به تاریخ و مدت سفرتان به راحتی برای رزرو اقامتگاه از میهمان شو اقدام کنید؛ اما به غیر از این پرطرفدارترین هتلها و اقامتگاههای شیراز کجاست؟ برای اطلاع از تورهای شیراز لحظه آخر می توانید به صورت لحظه ای سایت را بررسی نمایید. روی هر کدام از این لایه ها می توانید درون شهر شیراز و همچنین تمام راههای استان فارس مسیریابی انجام دهید. از مزایای رزرو هتل شیراز از علی بابا این است که تقریبا امکان مشاهده قیمت و رزرو تمام هتلهای شیراز برایتان فراهم است. باغ جهان نما شیراز قدیمیترین باغ این شهر است اما اهمیت آن تنها به خاطر قدمت طولانی این باغ نیست.

تنها در صورتی پیمودن این مسیر منطقی به نظر می رسد که در میانه راه توقف کنید و از جاذبه های استان اصفهان هم دیدن کنید. البته بسیاری از هتل های شیراز در نزدیکی این محله قرار گرفته اند، اما دانشگاه شیراز و هتل چمران شیراز که اطلاعات کامل آن در دانستنی هتل شیراز موجود است، در بطن منطقه شمالی شهر نرگس ها قرار دارد. یکی از ساختمانهای به جا مانده از دوران زندیه تکیه هفت تنان میباشد که در ضلع شمالی آرامگاه حافظ و دامنه کوه چهل مقام قرار گرفته است. جهان نما در طول حیاتش زیباترین اسامی را داشته است.

مسیر دوم 431 کیلومتر بوده و نزدیک به 5 ساعت طول می کشد. مسیر سوم نیز با 436 کیلومتر کمی بیشتر از مسیر دوم زمان می برد. پارچه های قلمکار جزو زیباترین و اصیل ترین رومیزی های هنری ایران محسوب می شود که در طرح های مختلف اسلیمی و ترنج و بته جقه از علاقمندان به هنر دلبری می کند. دیوارهای حیاط با استفاده از کاشی کاری هایی که روی آنها طرحهای اسلیمی بسیار زیبا از حیوانات، گیاهان، آن و سربازان دورههای مختلف وجود دارد، تزئین شده اند.

یک فضای رنگارنگ که حاصل انعکاس نور از پنجرههای ارسی بر کف مسجد ایجاد شده و جان میدهد برای عکاسی! به این ترتیب شهر یزد روز به روز شکوفاتر شد و همچون خورشیدی درخشان بر پهنۀ ایران زمین درخشید. در کاوشهای باستانشناسی در تخت جمشید، به سر پر ستیجورج کامرون در سال 1314 خورشیدی به پیدایش خشت نبشتههایی عیلامی انجامید که بر روی چند فقره از آنها به قلعهای بنام «تیرازیس» یا «شیرازیس» اشاره شدهاست.

مساحت فارس بیش از دو برابر استان اصفهان است. جاذبه های تاریخی مثل آتشکده ی صمیکان، آرامگاه حافظ، آرامگاه خواجوی کرمانی، آرامگاه سعدی، ارگ کریم خان، باغ جهان نما، باغ ارم، باغ تخت، باغ چهل تن، باغ دلگشا، باغ عفیف آباد، باغ نارنجستان قوام، باغ هفت تن، حمام باغ نشاط، عمارت باغ ایلخانی، عمارت باغ نشاط، عمارت دیوانخانه، عمارت کلاه فرنگی، مسجد نصیر الملک، قصر ابونصر، مدرسه ی آقا بابا خانو نقش برجسته ی بهرام در برم بلک نمونه هایی از آثار باستانی در شهر شیراز است. آرامگاه سعدی، حافظیه، ارگ کریم خان، مسجد نصیرالملک، باغ ارم، نارنجستان قوام، تخت جمشید، پاسارگاد، باغ عفیف آباد و …

در ارگ کریم خان حمام و مسجدی ساخته شده که فقط خانواده سلطنتی اجازه استفاده از آن را داشتند. برای رفتن از تهران به اصفهان سه مسیر وجود دارد. عمارت سه طبقه این آرامگاه با معرق کاری زیبا تزیین شده است. جاذبه های دیدنی شیراز را میتوان به سه دسته کلی تقسیم بندی کرد. در واقع غذاهای محلی شیراز و خوراکی های متنوعش را میتوان جزو جاذبه های این شهر حساب کرد و تجربه طعم لذیذ این غذاها لذت سفر شما به شیراز را دوچندان خواهد کرد . این دریاچه خارقالعاده در نزدیکی شهر سروستان استان فارس و در فاصله 120 کیلومتری جنوب شیراز واقع شده است.

استان اصفهان در شمال استان فارس واقع شده و در جنوب سمنان است. یکی دیگر از زیباترین جاذبه های دیدنی شیراز که جز مهمترین و ارزشمندترین جاذبه های تاریخی کشور محسوب میشود مسجد نصر الملک شیراز است. آرامگاه کمبوجیه، مجموعه کاخهای پاسارگاد که نظیر کاخ بارعام، دوکوشک، کاخ اختصاصی، کاروانسرای مظفری، پل سنگی، تل تخت و تندیس انسان بالدار بخشهای دیگری از بناهای دیدنی است که باید در سفر به شیراز و بازدید از دشت پاسارگاد از آنها دیدن کنید.

خیلی خوب است که این کار را پیش از سفر به صورت اینترنتی و با کمک سایتهای معتبر رزرو آنلاین انجام دهید. مسافت تهران تا شیراز در حدود ۹۳۰ کیلومتر بوده و این بدان معنا است که سفر زمینی به این شهر از تهران، تقریبا بیش از ۱۰ ساعت به طول خواهد انجامید. سفر به این شهر سفر به فرهنگی کهن و دیدن زندگی و آداب و رسوم متنوعی است که در این محتوا به تفصیل به بیان آن پرداختیم.

جلوه ای مخملی و سبز به آن داده تا گردشگران نهایت استفاده را از این فضا ببرند. بهترین مسیر جاده ای برای رفتن به استان فارس از تهران، این است که وارد جاده قم شده و از آنجا وارد استان اصفهان شوید. حتما بخوانید: بهترین بیمه تکمیلی زایمان کدام است؟ یکی از مهمترین سؤالها در سفر شیراز در مورد جاذبههای دیدنی این شهر است، گردشگران میخواهند بدانند دیدنیترین جاذبههای شیراز کجاست و کدام جاذبهها در اولویت قرار دارند! برای آنکه بتوانید جدیدترین گزینه ها را در بازدید از شهر زیبای شیراز داشته باشید و موارد تکراری را از برنامه سفرتان حذف کنید، لیست مکان های دیدنی شیراز میتواند به شما کمک کند.

حواستان باشید اگر فقط به قصد خرید سوغات به بازار وکیل آمدهاید باید بی هیچ معطلی راهی بخش جنوبی بازار شوید. آنگاه با عبور از کاشان و اصفهان و شهرضا وارد آباده، مرودشت و نهایتا شیراز شوید. بله درست متوجه شدید دریاچه مهارلو یک دریاچه صورتی رنگ و خیالانگیز است که نه تنها به عنوان یکی از دیدنیترین جاذبههای گردشگری استان فارس به شمار میرود بلکه یکی از کمیابترین پدیدههای طبیعی کشور هم محسوب میشود. این دریاچه علاوه بر اینکه یک جاذبه توریستی و دیدنی است به عنوان منبع غنی از نمک ارزش اقتصادی هم دارد.

دیدگاهتان را بنویسید